VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Statistika: Lidé z Vysočiny se jezdí léčit jinam

Vysočina, Praha - Podle dat ministerstva zamíří každý pátý člověk do nemocnice za hranicemi kraje.

24.8.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ archiv

Lidé na Vysočině trpí ve srovnání s ostatními kraji nejméně duševními poruchami, ale léčí se s největším počtem infekčních chorob; starší lidé trpí na onemocnění očí. Tyto i mnohé další informace lze nyní získat z rozsáhlé statistiky, kterou před několika týdny zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Počítačová aplikace s názvem Dostupnost zdravotní péče mapuje zejména rozdíly mezi jednotlivými kraji dle bydliště, diagnóz, pohlaví a věku pacientů, kteří pobývali v některé z nemocnic v zemi. „Aplikace slouží jako vodítko, kam zaměřit další analýzu. Jelikož data mohou být vodítkem například pro odborníky jednotlivých krajů, rozhodlo se je ministerstvo zveřejnit ve formě široce přístupné excelové aplikace," vysvětlila mluvčí úřadu Viktorie Plívová s tím, že soubor vychází z už existujících dat a vznikl jako vedlejší produkt analýzy regionálních rozdílů do projektu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Z jednotlivých nemocnic byly sbírány a zpracovávány údaje za roky 2007 až 2011, data za loňský rok nejsou k dispozici. Pro Vysočinu je charakteristické zejména to, že mezi dalšími dvanácti kraji a hlavním městem Prahou patří k těm regionům, z nichž se pacienti nejčastěji vydávají za hranice kraje. V průměru míří do nemocnic mimo Vysočinu téměř pětina lidí, třeba u léčby některých nádorů nebo u části onemocnění trávicí a oběhové soustavy je to ale téměř každý druhý pacient.

Rozdíly se zvětšují

„Ošetření mimo Kraj Vysočina není nic překvapivého, protože především superspecializovaná péče v neurochirurgii, kardiochirurgii a dalších není v kraji poskytována. Při systému traumatologické péče je nemalý počet závažnějších zranění transportován přímo do traumacenter," vysvětlil hejtman Vysočiny Jiří Běhounek, který má mezi členy krajské rady v kompetenci i oblast zdravotnictví.

Podle něj volí lidé nemocnice v jiných městech i z jiných důvodů, než jsou ryze odborné. „Úroveň standardních oddělení na Vysočině je dle mého soudu srovnatelná s odděleními fakultních nemocnic. Tam je však stejná práce lépe honorována než v nemocnicích krajských," tvrdí hejtman.

„Z povahy věci a nastavení specializovaných center, vývoje mediciny a možností financování se rozdíly prohlubují. U superspecializované péče je to jasný trend, u běžné péče poskytované ve fakultních nemocnicích je tu pak onen výše zmíněný rozdíl v ohodnocení," popsal hejtman Běhounek.

Co se týče množství nemocných lidí, se Vysočina příliš neliší od zbývajících dvanácti krajů ani hlavního města Prahy. Ve srovnání počtů hospitalizovaných, přepočtených na sto tisíc obyvatel, kraj vybočuje u očních chorob a také v souboru diagnóz zahrnutých pod infekční a parazitární nemoci.

„Bohužel nemám pro tento stav žádné vysvětlení, protože epidemiologická situace v našem kraji je v posledních letech velmi příznivá a u většiny infekčních onemocnění ve srovnání s ostatními kraji naší republiky můžeme říct, že velmi uspokojivá. Chtělo by to asi hlubší analýzu ve spolupráci s primáři infekčních a dětských oddělení a s vedoucími lékaři praktických lékařů pro dospělé a pro děti," uvedla Alena Dvořáková, vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice.

Duševní zdraví

Naopak nejlepší bilanci má podle ministerských statistiků Vysočina na poli duševních onemocnění. Ve srovnání s celostátním průměrem je počet hospitalizovaných psychicky nemocných pacient na Vysočině poloviční. „Statistika psychiatrie je jistě velmi deformována pro dvě veliké psychiatrické nemocnice, v Havlíčkově rodě a Jihlavě, které jsou zřizovány ministerstvem," naznačil jeden z možných důvodů hejtman Jiří Běhounek.

Podle pelhřimovského psychiatra a teologa Maxmiliána Kašparů může hrát ale roli i něco, co nazývá regionální logikou. „Jistě bude více pacientů ležet na plicním oddělení na smogem zamořeném Ostravsku než na Šumavě, víc lidí bude na úrazovém oddělení v hornatém Vrchlabí než v rovinaté oblasti kolem Kolína," soudí Kašparů.

„Pokud uvádí statistika nejnižší počty hospitalizovaných v psychiatrických nemocnicích na Vysočině a na Zlínsku, budou zde hrát roli nejspíše sociální faktory. Abychom jim lépe porozuměli, bylo by dobré mít k ruce údaje o počtu rozvodů, sebevražd, spotřeby alkoholu, drog, a nikoli na posledním místě i přehled o religiozitě obou krajů ve srovnání s ostatními lokalitami naší republiky. Bez širších souvislostí, především o stylu života a hierarchii životních hodnot obyvatelstva, nejsou přesnější závěry možné ," soudí Kašparů.

V pětici nemocnic na Vysočině, které spravuje krajské hejtmanství, ubyly na začátku letošního roku bezmála dvě stovky lůžek a nyní jsou tato zařízení schopna „ubytovat" 2 181 lidí. Nemocnice nyní více uplatňují systém společného lůžkového fondu, tedy režim, kdy jsou lůžka některých oddělení přiřazena k jiným.

Autor: Stanislav Caha

24.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Češi a Němci poznávají v Jihlavě společnou historii

Lukáš Krpálek ve finále olympijských her v Riu porazil Elmara Gasimova.
9

Stihne Krpálek MS? Spíš ne, mrzí judistu

Radim Uzel popovídá o sexuálních problémech

Jihlava – V polovině září se na Vysoké škole polytechnické Jihlava (VŠPJ) uskuteční 29. konference o sexuálním a reprodukčním zdraví. V rámci programu představí svůj příspěvek i známý sexuolog Radim Uzel a další odborníci. Konference je určena jak zdravotníkům, tak odborné i laické veřejnosti. Přihlášení je možné do 12. září. Akce se koná o týden později, v úterý 19. září od 9 hodin.

Nejchutnější mrkvánek vyberou na Mrkvancobraní

Polná – Novou tradici se snaží zavést v Polné na Jihlavsku, která je proslulá mrkvovými buchtami nazývanými mrkvánky nebo mrkvance. A právě o nejlepší takové moučníky se bude druhým rokem soutěžit tuto sobotu 19. srpna na festivalu Mrkvancobraní. Hlavním bodem festivalu bude soutěž o nejchutnější pokrm a ve dvě hodiny odpoledne začne také doprovodný program.

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Středeční nehoda na D1: Mladý řidič se nevěnoval řízení, a to ho stálo život

Vysočina - Dvacetiletý řidič se plně nevěnoval řízení, nezareagoval na vzniklou situaci, a to pro něj nakonec bylo osudné. Tragická nehoda se stala ve středu kolem půl páté odpoledne na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Ke středu dodávky a nákladního auta došlo v místě, kde se jen pár minut před tím odehrála jiná dopravní nehoda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení