VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strážníci budou online. Přímo z ulice zkontrolují dokumenty

Jihlava – S mobilem v ruce a lepší kamerou na klopě budou lidé potkávat městské strážníky v ulicích krajského města Vysočiny. Zastupitelé totiž tento týden schválili finance na zakoupení moderního informačního systému a také osobních minikamer.

15.4.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Do budoucna chtějí mít strážníci pod kamerovým dohledem i více dětských hřišť.

Už desátým rokem nosí městští strážníci minikamery na svých uniformách. Jejich záznamy slouží jako důkazní materiály, které chrání nejen obyvatele, ale také je samotné. „Strážníci je zapínají při komunikaci s občany. Nepotřebné záznamy ihned smažou. Ty, co zaznamenají přestupek, má k dispozici pouze policie," vysvětlil ředitel Městské policie Jihlava Jan Frenc.

Záznamy rovněž umožňují předcházet případným bezdůvodným stížnostem, protože lze snadno doložit, jak daná situace opravdu probíhala.

Nový moderní informační systém městským strážníkům umožní dělat věci, které dříve nemohli. „Policisté budou moci pracovat online přímo z ulice," prozradil největší plus nového systému Frenc. Odpadne jim tak zdlouhavá práce v kanceláři. Data, která naberou v terénu, nebudou muset potom zdlouhavě přepisovat do počítače. Z ulice se během několika sekund připojí do centrálního systému. Díky moderní aplikaci tak strážníci ihned zjistí a zaznamenají potřebné informace. Být online jim navíc přinese i to, že o nich vedení stále bude vědět, tedy i to, kde se nacházejí.

V současné době strážníci používají systém starý přes dvacet let. „Několikrát se zlepšoval a aktualizoval, ale i přesto je už nevyhovující," dodal Frenc. Nový informační systém by měl začít fungovat od letošního října. „Čerpáme zkušenosti z ostatních měst. Zjišťujeme, jaké používají programy. Systém chceme vybrat do července na základě výběrového řízení," prozradil Frenc.

NA KNOFLÍKY HODIN DĚTI MAČKAJÍ ZBYTEČNĚ

Na svém dalším zasedání by městští zastupitelé měli projednávat schválení financí na pořízení několika kamer. Ty by měly hlídat nejen dětská hřiště ale i dopravní cvičiště. Velký problém totiž policie zaznamenává na dětském hřišti v lokalitě Český mlýn, kam jezdí až několikrát denně, ovšem zbytečně. Děti tam schválně mačkají tlačítko na bezpečnostních hodinách, kterým strážníky přivolají, jenomže děti hned utečou. „Umístění kamery by situaci vyřešilo," odůvodnil rozhodnutí Frenc.

Bezpečnostní hodiny se nacházejí na několika jihlavských hřištích. Dětem připomínají, nejen kolik je hodin, ale jejich součástí je rovněž přístroj s tlačítkem, kterým si mohou v případě nouze přivolat policejní hlídku nebo zdravotnickou záchrannou službu. Na hřištích, mimo

Český mlýn, hodiny hlídají kamery a policisté tak vidí, zda se opravdu něco stalo, nebo jestli jde o hloupou dětskou hru.

ZUZANA RODOVÁ

Autor: Redakce

15.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Podél Dalešické přehrady vede nová zelená turistická značka. Turisty zavede přímo k vodě, na místa s poutavými výhledy.
23

Podél přehrady vede nová turistická trasa. Prošli jsme ji za vás

V Jihlavě budou speciální nádoby na použitý jedlý olej a tuky.

V ulicích Jihlavy budou brzy stát popelnice na olej

Rampušáci se přetahovali s Řevnickými, letos rekord slaví deset let

Vysočina - Nejvyšší změřená hořící hranice, u níž se odehrával čarodějnický program, oslaví v neděli 30. dubna desáté narozeniny. Hranici měřící 16,999 metru postavil klub Rampušáků ze středočeských Mnichovic v dubnu 2007. Zahořela, jak jinak, 30. dubna onoho roku.

Pálení čarodějnic ukončí na více místech ohňostrojem

Vysočina, Žďársko - O magické filipojakubské noci ze 30. dubna na 1. května, která v minulosti bývala jedním z největších pohanských svátků, se rozhoří stovky ohňů prakticky ve všech městech a obcích. I letos v nich připravili společné pálení čarodějnic s občerstvením a spoustou zábavných aktivit pro děti i dospělé.

Hnojte popelem

Topíte dřevem? Nebo máte doma krb jen tak pro příjemný pocit? Kam dáváte popel? Pokud ho vyhazujete, připravujete se o jedno z nejlepších hnojiv světa.

Jihlavská filharmonie připravila jarní galakoncert

Jihlavská Filharmonie Gustava Mahlera si na příští týden připravila další velkou akci. Tentokrát to bude jarní galakoncert. Uskuteční se v neděli 7. května v Domě kultury v Jihlavě. Tam také zajišťují předprodej vstupenek.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies