VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Středa uzavírá unikátní sběratelskou sérii

Jihlava – Jako šťastní majitelé obálek, jaké nikdo nemá, se mohou cítit ti, kteří si do sbírky ve středu pořídí poslední výtisk poštovní hříčky s magickými čísly od jedničky do dvanáctky.

12.12.2012
SDÍLEJ:

Manželé Zdeňka a Pravoslav Schleisovi ukazují čerstvou obálku s motivem dvanáctek.Foto: Stanislav Jelínek

Sběratelé kuriozit nemohli ani dospat, neboť právě ve středu si v Poštovně Jihlava koupili nebo si teprve poběží do prodejny v Komenského ulici koupit poslední díl dvanáctidílné emise příležitostných obálek a dopisnic s magickou kombinací čísel. Pochopitelně dostanou právě dnes na obálku či dopisnici s dvanáctkami razítko s kombinací dalších čtyř dvanáctek, která se nikdy nebude v takovém uspořádání opakovat.

Ti, kteří vsadili před dvanácti lety na sběratelskou intuici a jednu hodinu po silvestrovské půlnoci 2001 si v někdejší Poštovně v jihlavské Znojemské ulici koupili příležitostnou obálku a dopisnici se samými jedničkami a po roce vždy přikoupili další vydání, mají dnes v kompletu malý sběratelský kapitál za 1 500 korun.

Po letošní, konkrétně středeční nabídce, se jistě jen zapráší. Je to naprosto jisté, neboť poslední vydání uzavírá emisi, jíž v v tuzemsku nekonkuruje žádná srovnatelná a sběratelé jdou po kuriozitách, obrazně řečeno jako vyhladovělí vlci po kořisti.

„V roce 2001 jsme v centru Jihlavy zakládali poštovnu a někoho z nás napadlo, že by se daly využít jedničky na příležitostné vydání. Připravili jsme tehdy k vydání obálky a dopisnice v pěkné grafické podobě s motivem jedniček a s vyobrazením domu ve Znojemské ulici, sídla naší první poštovny. Nestačili jsme se divit. Lidi chodili na Nový rok v jednu ráno a kupovali o stošest, vydání šlo na dračku," zavzpomínal si v úterý provozovatel poštovny Pravoslav Schleis.

Jeho manželka Zdeňka připomněla rok 2002. „Další rok 2. února už před druhou ráno čekaly před poštovnou zástupy lidí na razítko a jde to tak rok co rok. Z pohledu sběratelů to je jednoduché, protože kdo začal, nechce přijít o další exponát a sbírku chce dotáhnout do konce. Ruce utrhnout nám mohou i ti, co začali sbírat později a chybí jim některé ročníky. Dost se jich snaží chybějící doplnit," doplnila Zdeňka Schleisová. Poslední vydání dvanáctidílného projektu mělo podle Pravoslava Schleise, který se podílel měrou vrchovatou na vymýšlení jednotlivých témat, symbolizovat tak trochu předpověď konce světa 21. prosince 2012.

„Původně byl konec světa vypočítán na 12. prosince, potom se média shodla na tom, že bude 21. prosince. Z toho vyplynulo téma na přítisku našeho posledního vydání. Hodiny na obálce a dopisnici ukazují dvanáct minut po dvanácté hodině, takže se konec světa nekonal, stařičké hodiny klidně tikají a čas běží dál," vysvětlil Pravoslav Schleis s tím, že plynoucí čas je sám o sobě velké téma i bez katastrofických scénářů.

Svoji myšlenku představuje téma každého vydání. Loni to bylo jedenáct jedniček a ústředním motivem bylo jedenáctistupňové pivo Ježek z jihlavského pivovaru.

„Každý patriot si hned vyloží, že dvě jedničky ve znaku s ježkem, který představuje Jihlavu, jsou jedenáctistupňové pivo, které se vyváží třeba na anglický dvůr. Čtyři jedenáctky nahoře značí rok, měsíc, den a hodinu orazítkování. Další jednička je schovaná v letopočtu založení pivovaru, vysvětlil loňské téma Pravoslav Schleis.

Tématem pro desítku byla počítačová epocha s jedničkami a nulami a známým symbolem lidstva na americké sondě Voyager, směřující do hlubin vesmíru.

I další témata byla pohlazením po duši i námětem k zamyšlení. Například osmička se symbolem dvou čtyřlístků nebo sedmička, symbolizující lásku srdcem, probodeným šípem a sedmi sedmičkami, včetně těch na razítkách. „Třeba v roce 2005 symbolizovaly pětky, že pošta od nás putuje do pěti světadílů. Dokonce od nás dostali zásilku američtí polárníci v Antarktidě," prozradil Pravoslav Schleis.

Jihlavská poštovna začínala se 150 obálkami a týmž počtem korespondenčních lístků. Zájem postupně narůstal. Vee středu se jen zapráší po pěti stech kusů, edice však letos musí skončit, neboť měsíců je v roce jen dvanáct. Další možnost ke hře s čísly nastane až v roce 2100. Raritní námět láká sběratele stejně jako vědomí, že budou majiteli kompletní edice. „Dnes se dá celý komplet pořídit do 1 500 korun. Máme za sebou jednu etapu a před námi je vymyslet, co dál. Bude to určitě propagace Vysočiny, Jihlavska a Jihlavy se vším všudy. Budeme dál vydávat příležitostné obálky a dopisnice s významnými výročími, památkami, kulturními a společenskými akcemi," shrnul pro Deník Pravoslav Schleis.

STANISLAV JELÍNEK

Autor: Redakce

12.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Vyboural se na cyklostezce

Luka nad Jihlavou – Mladý cyklista se dostatečně nevěnoval řízení svého jízdního kola a vyboural se na cyklostezce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení