VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Taxikáře v Jihlavě čeká test. Musí prokázat, že město znají

Jihlava - V Jihlavě chtějí zkvalitnit taxikářské služby a zamezit případnému šizení zákazníků.

10.4.2014 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Pavel Sonnek

V jaké ulici sídlí krajský úřad, v jaké městské části je ulice Na Dolech nebo jak se jmenuje park u městského vlakového nádraží? S takovými otázkami se možná už brzy setkají taxikáři, kteří budou chtít v krajském městě provozovat své služby.

Vedení jihlavské radnice totiž příští úterý na zastupitelstvu předloží vyhlášku, která upravuje podmínky pro řidiče taxislužby na území města. V případě, že ji zastupitelé schválí, budou muset řidiči taxíků složit zkoušky z místopisu, obsluhy taxametru a z právních předpisů upravujících provozování taxislužby.

Město tímto krokem reaguje na četné stížnosti, které se hromadí na odboru dopravy, a také na fakt, že dnes může dělat taxikáře prakticky každý bezúhonný řidič. „Dnes vydáváme průkaz každému řidiči nad 21 let, který má čistý rejstřík trestů a nemá v kartě řidiče záznam o alkoholu nebo drogách za poslední tři roky. Za poplatek pět set korun mu poté vydáme oprávnění na dobu pěti let," popsal současné podmínky pro vykonávání práce vedoucí odboru dopravy jihlavského magistrátu Ján Tinka.

Nový systém má proto upřednostnit ty řidiče, kteří se ve městě opravdu vyznají, umí taxikářské auto obsloužit a znají všechny potřebné předpisy. „Při kontrolách jsme několikrát zjistili, že taxikáři například vůbec neumí ovládat taxametr. Navíc na odbor dopravy chodí stížnosti od lidí, že nedostali vytištěný doklad a podobně," připojil zjištěné nedostatky a stížnosti lidí Tinka. Zkouška z ovládání taxametru proto bude také součástí chystaných testů.

U řidičů, kteří mají taxislužbu jako přivýdělek, se zase odbor dopravy setkává s neznalostí místních poměrů. Neznají části města, ulice ani sídla důležitých úřadů a institucí. „Cestující by měli být přepraveni nejkratší trasou, za cenu předem známou dle sazby a měli by mít pocit, že je přepravuje spolehlivá osoba," dodal Tinka. Jinými slovy chce město zamezit tomu, aby taxikáři vozili klienty po celém městě a naháněli tak kilometry navíc.

Oslovení taxikáři z Jihlavy však nemají o chystané vyhlášce ponětí. „Netuším, že se něco takového chystá. Ale řešit to zatím nebudu. Předpokládám, že až to bude černé na bílém, tak nám o tom město dá vědět oficiální cestou," nechal se ve středu slyšet taxikář David Kondrát. „Jestli nakonec nějaké testy budeme muset skládat, tak předpokládám, že budeme muset znát termíny a okruhy otázek a materiálů," zamyslel se Kondrát. S tím vším vyhláška počítá, termíny zkoušek budou na úřední desce magistrátu a uchazeči se na ně budou moci hlásit nejpozději deset dní předem.

Testy budou obsahovat padesát otázek ze třech výše zmíněných okruhů. Na jejich vypracování budou mít řešitelé šedesát minut. Připravovaná vyhláška podrobně upravuje například také průběh zkoušky, hodnocení testů a způsob kontroly.

Bezchybnost

Hodnocení testů má být přísné. Z prvních dvou okruhů, tedy místopisu a právních předpisů budou moci řidiči ztratit z každého po dvou bodech, ve znalosti obsluhy taxametru se budou moci zmýlit pouze jednou.

Další z oslovených taxikářů, který si ovšem nepřál být jmenován, zapochyboval nad tím, zda zamýšlené testování padne na úrodnou půdu. „Myslím si, že když někdo bude chtít zákazníka ošidit, tak si cestu najde. Když povezu cizince nebo opilého člověka, tak nepozná, jestli jsem ho po městě povozil," zamyslel se jihlavský taxikář.

Podobný názor má také David Kondrát. „Nejsem si jistý, jestli toto zkoušky z místopisu vyřeší," dodal Kondrát.

Vyhláška má začít platit od prvního září 2014. Odbor dopravy však počítá s osmnáctiměsíčním přechodným obdobím od tohoto data, kdy budou mít taxikáři čas si zkoušku udělat. V opačném případě nebudou smět řidiči v taxislužbách s podnikáním v Jihlavě dál pokračovat.

Autor: Jana Kodysová

10.4.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Letní kina opět táhnou, vstupné je většinou dobrovolné

Takto vypadala dopravní nehoda traktoru u Jersína.

Nevěnoval se řízení a s pluhem zavadil o strom

Během sobotního požáru haly nebyl nikdo zraněn

Jihlava – Škoda téměř patnáct milionu korun. To je výsledek sobotního požáru v hale jihlavské společnosti Kronospan, zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v jihlavské části Bedřichov.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

To je kruté. O cenný bod přišla Vysočina v nastaveném čase

Jihlava - Nepříjemný pocit. Hořká pachuť zůstala v myslích jihlavských hráčů po domácím duelu s Viktorií Plzeň. Vysočina odehrála nejlepší zápas sezony a byla blízko senzaci. Po brance v nastaveném čase však všechny tři body za výhru 2:1 putovaly do Plzně.

Terénní vozy v září opět rozryjí pístovské mokřady

Jihlava – Během třetího víkendu v září se bude konat další ročník offroad akce na pomoc přírodě s názvem Pístovské mokřady. Závodníci budou soutěžit o vítězství v Mistrovství České republiky v offroad trialu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení