VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Telčští památkáři si dovezli svého Oscara, ocenění Europa Nostra

Telč – Vzdělávací projekt Národního památkového ústavu (NPÚ) v Telči s názvem Památky nás baví uspěl v mezinárodní konkurenci a získal prestižní ocenění Europa Nostra. Pro památkáře je ocenění pomyslným Oscarem.

19.5.2017
SDÍLEJ:

Goranka Horjan (vlevo), předsedkyně poroty pro kategorii edukace, Europa Nostra 2017 spolu s ředitelkou NPÚ v Telči Martinou Indrovou, která ocenění v pondělí přebírala.Foto: Europa Nostra / Felix Quaedvlieg

Celorepublikový projekt, který byl koordinován z vysočinského pracoviště NPÚ v Telči, nabízel veřejnosti i návštěvníkům památek možnost nahlédnout do oblasti péče o kulturní dědictví zábavnou a srozumitelnou formou.

Ocenění převzala začátkem tohoto týdne ředitelka územního odborného pracoviště NPÚ v Telči Martina Indrová ve finském Turku. Ceny již tradičně předával prezident organizace Europa Nostra operní pěvec Plácido Domingo při slavnostním ceremoniálu v místním kostele sv. Michala, za přítomnosti významných osobností napříč Evropou. „Byl to nádherný pocit přebírat ocenění v zastoupení celého týmu od poroty složené ze špičkových odborníků z celé Evropy. Je to ale zároveň obrovský závazek do budoucna. Vysoká úroveň našich edukačních programů již musí být samozřejmostí, což je dobře, “ sdělila Indrová.

Hlavním cílem projektu Památky nás baví bylo vytvoření systému vzdělávacích programů zaměřených na vzdělávání v oblasti památkové péče a prezentace památkových objektů. Cílovými skupinami projektu byly děti a studenti ve věku 4 až 18 let, dále vysokoškoláci, rodiny s dětmi, laická a odborná veřejnost, senioři a návštěvníci se speciálními potřebami.

V rámci projektu vznikla síť sedmi edukačních center NPÚ ve vybraných krajích ČR, která navazovala intenzivní spolupráci zejména se školami, pro které byly připravovány programy z oblasti kulturního dědictví. Většina programů se odehrávala v autentickém prostředí našich památek, v historických zahradách či parcích, a byly vedeny zkušenými lektory. Programy prošlo celkem 31 tisíc účastníků všech věkových kategorií.
„Hledali jsme cesty a způsoby, jak památky a kulturní dědictví co nejlépe přiblížit všem zájemcům a pokud možno je pro památky nadchnout. A když se k tomu podaří sestavit tým fantastických lidí, kteří fungují nejenom odborně, ale i lidsky, tak je to dobrý předpoklad proto, aby se povedly dobré věci,“ uvedla ředitelka NPÚ v Telči Martina Indrová.

Partnery projektu byly katedra historie a didaktiky dějepisu Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a katedra sociální pedagogiky Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Všichni tvořili zhruba dvacetičlenný tým.

Autor: Jana Kodysová

19.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Nevydíral jsem žalobce ani soudce, brání se bývalý voják

Lidé v lokalitě Na Slunci se od července budou potkávat s novými popelnicemi. Budou na oleje a tuky.

Do šedé popelnice mohou dát lidé třeba použitý olej

Zemanovi v Třešti odpůrci vystavili dvě červené karty. Ty jim zmokly

Třešť – Poděkování od svých příznivců, ale i vystavení dvou červených karet. Toho se ve středu v podvečer dočkal prezident republiky Miloš Zeman na své oficiální návštěvě Třeště.

AKTUALIZUJEME

Prezident Zeman je na třídenní návštěvě Vysočiny

Vysočina /SOUHRNNĚ DEN PO DNI/ – Vysočina opět po roce přivítala hlavu státu. Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou přijel na oficiální třídenní návštěvu kraje. Ta začala ve středu v jihlavském sídle Kraje Vysočina. 

Do Smrčné poprvé v historii přijela prezidentská návštěva

Smrčná – Kajínek, vysokorychlostní trať, dovolená či žlutý člun Challenger. To bylo tématem otázek, které kladli obyvatelé Smrčné prezidentovi Milošovi Zemanovi.

Opilý muž přeskočil plot, chtěl totiž ublížit ženě

Jihlavsko – Opilý Sedmatřicetiletý muž z Jihlavska vyhrožoval ženě, že jí ublíží. Ta se ukryla v domě a zavolali si na pomoc policisty.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies