„Kolik mi je? Patnáct," vtipkuje osmadvacetiletá Elen, křesťanská uprchlice z Iráku při krájení cibule v kuchyni v rekreačním středisku Okrouhlík v Čížově na Jihlavsku. Elen sem spolu s dalšími devíti uprchlíky dorazila v neděli večer a teď se zde zabydluje.

Dostala na starost kuchyni. Nemá totiž vlastní děti, a tak bude mít na vedení kuchyně nejvíce času. Navíc prý umí skvěle vařit. „Maminka mi zemřela, když jsem byla malá, a tak jsem na sebe vzala odpovědnost a od dvanácti let jsem musela spolu se sestrou vařit ve velkém," odpovídá mi Elen přes tlumočníka na mou otázku, kde se naučila vařit.

Elen je osmadvacet, devětadvacáté narozeniny oslaví zakrátko, 1. března. Má ale prý ještě jedny narozeniny. „A to v den, kdy jsem přijala křesťanství, bylo to přesně 3. července," usmála se při vaření čočkové polévky.

Podle koordinátora Radima Fiedlera ze Střediska multikulturního vzdělávání se uprchlíkům na Okrouhlíku první den dařilo dobře. V poledne byli společně s dětmi dokonce stavět sněhuláka. „Bylo to fajn, viděl jsem, jak se usmívají a fotí si sníh a ptají se, jak se to řekne česky," řekl Fiedler.

Cedule s nápisy

Všech deset uprchlíků se hned první den vrhlo na učení češtiny. Dobrovolníci jim vyrobili cedule s českými nápisy, které nalepily na různé věci ve středisku. Dveře, hodiny nebo třeba i zásuvky jsou tedy polepeny cedulí s nápisem v arabštině i češtině. „Důležité je, že češtinu se chtějí učit, chtějí začít chodit co nejdříve do práce," uvedl koordinátor.

Uprchlíkům pro začátek pomáhá zejména s jazykovou bariérou George Yako, který v roce 1978 utekl ze Sýrie. V Jihlavě studoval češtinu. „Budu jim pomáhat vyřídit pobyty, lékařské vyšetření a také jim pomůžu s nákupem ve městě. Momentálně jsou hrozně šťastní a veselí, chtějí se rychle zapojovat do výuky českého jazyka. Teď je naučíme, jak se vaří nějaké české speciality, to je nejlepší, začít přes žaludek," usmál se George Yako. Potřebné vybavení ve středisku, jako jsou například postýlky nebo kočárky pro děti, darovali uprchlíkům dobrovolníci. „Lidé nosí přímo k nám do multikulturního centra na náměstí různé věci, většinou se s námi spojí předem. Třeba přišel pán a zeptal se, co konkrétně potřebujeme, že nám to koupí. Potřebovali jsme jeden centrální mobil, co by tady byl, tak pán šel a koupil ho. Také spoustu kočárků a postýlek nám také lidé darovali, nebo i zimní bundy. Maminky nosí zase hračky," řekl Fiedler s tím, že ho solidarita lidí maximálně překvapila.

Z koutů republiky

„Nestačíme všem hned na všechno odpovídat, musíme pracovat, ale e-maily stále chodí. A nejenom z Jihlavska, ale i z různých koutů republiky, moc děkujeme," vyjádřil se koordinátor. On sám se s vlnou nenávisti vůči uprchlíkům nesetkal. „S tou druhou stranou jsem opravdu do kontaktu nepřišel. Že by nám chodily výhružné e-maily nebo podobně, to vůbec. Pokud se něco takového objeví, tak je to na internetu pod různými články," dodal.

Všichni uprchlíci, kteří v současné době pobývají na Okrouhlíku, pocházejí z oblasti iráckého Mosulu, kterou obsadil Islámský stát, před nímž uprchli. Z táborů v iráckém Irbílu odešli do Libanonu. Přijetí uprchlíků schválila v polovině loňského prosince česká vláda.

Další skupina asi dvou desítek běženců by měla přiletět v následujících dvou až třech týdnech.