VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Třešti stále neví, co se školou. Navrhují i zpamátnění

Třešť – Na pondělním zastupitelstvu v Třešti se opět řešilo téma, co s bývalou školou na náměstí Tomáše Garrigua Masaryka.

11.4.2013
SDÍLEJ:

Už téměř rok je v učebnách bývalé školy v Třešti klid. Nyní to vypadá, že se začíná blýskat na lepší časy.Foto: MěÚ Třešť/ archiv

Starosta Třeště Vladislav Hynk připravil materiál s informacemi o objektu a vyzval zastupitele, aby se aktivně zapojili svými nápady. Sám navrhuje zahájit jednání s památkáři o zpamátnění objektu. „Jednou z možností je pokusit se objekt školy zpamátnit, i když se nám to v minulosti už jednou nepodařilo, 
a následně jako na památku získat dotační prostředky," zamyslel se nad dalším osudem školy starosta Vladislav Hynk. V případě, že by se ze školy stala památka, Třešť by na mi mohla získat prostředky například z Norských fondů nebo z Ministerstva kultury. „Být v dnešní době památkou neznamená být mrtvou stavbou. Památky dnes dokážou žít," doplnil pro úplnost starosta.

Dominanta třešťského náměstí, která byla postavena v roce 1890, může zůstat ještě několik let v zakonzervovaném stavu, jako je nyní. Ale do té doby by město mělo podle starosty vymyslet, co dál. „Byl bych rád, aby se zapojili do diskuse nejen zastupitelé, ale i veřejnost a abychom se aktivně snažili najít nejvhodnější řešení," vyzval kolegy ze zastupitelstva starosta Třeště Hynk.

Škola ožívá jen výjimečně

V současné době se ve škole provádí pravidelný monitoring objektu, hlídá se hladina spodní vody, ale kvůli havarijnímu stavu kotlů se zde nevytápí. Pouze několik místností využívají občanská sdružení působící v Třešti. „Objekt se částečně využívá v červenci při tradičním Dřevořezání nebo při Běhu vítězství, který bude v Třešti za měsíc," uvedl Hynk.

Město už se také zajímalo 
o možnost zřídit v budově nejrůznější sociální služby. 
„O této možnosti jsem jednal na krajském úřadě s panem hejtmanem, kdy se jeví jako nereálná výstavba hospice. Nedostali bychom příspěvek od pojišťoven ani od kraje," vysvětlil první muž třešťské radnice. Přestavba objektu školy na dům s pečovatelskou službou není podle starosty ideální, protože už město disponuje areálem v sousedství polikliniky.

Město se v loňském roce pokoušelo získat dotaci na obnovení a oživení objektu 
od Regionálního operačního programu Jihovýchod. Mělo 
v plánu vybudovat zde jakési muzeum sportu. Na doporučení administrátora programu Třešť přípravu tohoto projektu pozastavila, nicméně nevylučuje, že se do budoucna nepokusí projekt v pozměněné podobě obnovit.

Jako poslední varianta přichází v úvahu demolice. Celková demolice objektu je spočítaná na deset milionu korun, částečné demolice vychází na 3,22 milionu korun, respektive 4,95 milionu korun. Demolice objektu má ovšem nejmenší podporu mezi občany města.

Třípatrový objekt sloužil od roku 1890, kdy se během rekordních pěti měsíců postavil, jako měšťanská škola. Budova stála dvacet tisíc zlatých. V roce 1901 bylo rozhodnuto o výstavbě druhé části školy k autobusovému nádraží. Přístavba trvala znovu asi pět měsíců.

Autor: Jana Kodysová

11.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kraj Vysočina podpoří zachování venkovských prodejen

Ilustrační foto.

Nevlastnil řidičský průkaz a ještě k tomu řídil se třemi promile v krvi

Bronzový Krpálek: Snad to bude začátek další medailové sbírky

/ROZHOVOR/ Bolelo ho celé tělo, ale jinak se vrátil z „Evropy" v dobrém rozmaru. Judista Lukáš Krpálek, olympijský vítěz z Ria, o víkendu zářil na šampionátu ve Varšavě.

Opilý muž bil manželku. Policie ho vykázala z bytu

Jihlava – Čtyřiačtyřicetiletý muž se v pátek večer posilnil alkoholem a fyzicky napadl svoji manželku. K útoku došlo po semnácté hodině nedaleko centra města.

Polská malba a známky zaplní galerii

Jihlava – Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě připravila na poslední dubnový týden dvě nové výstavy. Jihlavané si budou moct prohlédnout nejenom současné polské obrazy ale i poštovní známky.

Potřetí jdou do aquparku zdarma

Jihlava – Jihlavský aquapark Vodní ráj si na květen pro návštěvníky připravil speciální slevovou akci dva plus jedna zdarma.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies