VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve školních družinách je málo míst

Jihlava - Pokud by školy navýšily kapacity, hrozil by jiný problém. Ubírání peněz učitelům.

12.5.2014
SDÍLEJ:

Školní družina. Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Na základní školy nejen v Jihlavě přicházejí silné populační ročníky. To má za následek nedostatek míst ve školních družinách. Školy totiž na družiny nemají peníze, a tak v současnosti řeší otázku, co s tím.

„My máme kapacitu krajem stanovenou na 280 dětí, ale do družiny k nám chodí 350 žáků. Na 70 dětí tedy nedostáváme ani korunu, to znamená, že místa musíme zadotovat z jiných, vlastních zdrojů," uvedl pro příklad ředitel jihlavské základní školy v Rošického ulici František Svoboda.

Jenže místa ve školních družinách se financují ze stejného zdroje, ze kterého se berou peníze i na platy učitelů, některé školy jsou proto nucené kvůli místům ve školních družinách snižovat platy pedagogům.

„Nebo můžu rodičům říct, že jim děti do družiny zkrátka nevezmu, že vezmu jen prvňáky a druháky, ale to nechci. Finance na družiny sháním z celkového rozpočtu školy," přiblížil ředitel Svoboda.

Podle náměstka jihlavského primátora Rudolfa Chloupka (ČSSD), který má ve městě na starosti školství, to pak školy řeší například tak, že děti různě zařazují do školních klubů nebo podobně a že berou žáky jen z nižších ročníků.

„Jenomže to pak mají problém rodiče s tím, kdo jim děti ohlídá," řekl Chloupek. Dodal, že město s touto situací nic nenadělá. Peníze totiž školy dostávají z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) prostřednictvím krajského úřadu. „Snažíme se zapůsobit na ministerstvo, aby přehodnotilo systém financování," vyjádřil se Chloupek. Pokud by však podle krajského úřadu došlo k navýšení peněz na školní družiny, zbylo by méně na učitele.

„Pokud bychom například v našem kraji zafinancovali kapacitu školních družin pro všechny žáky prvního stupně, znamenalo by to navýšit mzdové prostředky včetně odvodů, a to přibližně a o 100 milionů korun," vyjádřila se mluvčí krajského úřadu Eva Neuwirthová.

Růst požadavků na zajištění péče o děti ve školních družinách je i v dalších krajích a čas od času se objevil i v minulosti.

„Velmi rozdílné jsou však možnosti jednotlivých krajských úřadů, jak je zafinancovat. MŠMT rozepisuje prostředky bez ohledu na to, jaká je síť základních a mateřských škol v kraji. Náš kraj s velmi vysokým počtem malých obcí máme například největší počet malotřídních škol dostává na jednoho žáka stejný normativ jako třeba Moravskoslezský kraj s většími základními školami," řekla Neuwirthová. Výsledkem je podle ní nejen nižší plat učitelů v základních školách, ale také mnohem horší možnost řešit nárůst kapacit právě školních družin.

„Jak roste počet žáků na prvních stupních základních škol, v omezené míře povolujeme zvýšení kapacit školních družin, aby byla tato služba dostupná alespoň pro nejmenší žáky základních škol přibližně na padesát procent dětí prvního stupně," přiblížila mluvčí kraje.

Kraj o této situaci informoval náměstka ministra školství. „Rovněž jsme situaci projednávali se zástupci některých měst, abychom koordinovali postup. Částečně by pomohla změna v pojetí kapacit školních družin, která je v kompetenci MŠMT. O tom a o možnosti zohlednit rozdrobenou strukturu obecního školství v kraji budeme dále jednat se zástupci MŠMT," uzavřela Neuwirthová.

Autor: Dana Křížková

12.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vrchní soud v Olomouci v úterý zamítl odvolání tří mužů z Domamili na Třebíčsku, které Krajský soud v Brně letos v květnu odsoudil k vysokým trestů za loňský únos a znásilnění osmnáctileté dívky z Jihlavska.

Vrchní soud potvrdil vysoké tresty únoscům z karavanu

Magistrát města Jihlavy.

Začíná nominace osobností krajského města

Dukla získala posilu. Přichází útočník Tomáš Kubalík

Jihlava - Extraligový nováček získal v úterý výraznou posilu. Roční smlouvu podepsal v Jihlavě útočník Tomáš Kubalík.

Pacienty s roztroušenou sklerózou podpořil happening se slunečnicemi

Jihlava – Na úterním happeningu v Hradební ulici v Jihlavě přišli lidé zkontrolovat vysázené slunečnice. Ty zde na jaře vysázeli podporovatelé občanského sdružení Unie Roska Jihlava. To se stará a sdružuje pacienty s roztroušenou sklerózou.

Prvňáci mají svá tabla! Představíme školáky ze ZŠ Jungmannova

Jihlavsko - Ve středu 20. září pokračuje v Jihlavském deníku nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím budeme představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Pouliční umělci se sjedou na festival do Jihlavy

Jihlava – Krajské město Vysočiny ožije festivalem pouličního umění BusKing 2017. Pouliční umění v rámci tohoto festivalu bude v Jihlavě poprvé k vidění v úterý 26. září.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení