VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za menší zpracovatele dřeva se postavil i kraj Vysočina

Jihlava – Jeden z největších tendrů (první veřejná nabídková výzva – pozn. red.) v historii se rozhodl vyhlásit Státní podnik Lesy České republiky.

23.2.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK / Matej Slávik

Zakázka na prodej dřeva a lesní práce v hodnotě 15 miliard korun s sebou však přinesly oproti současnosti jednu zásadní změnu.


Veškeré dřevo, které se vytěží, budou prodávat firmy, které ve veřejné soutěži zvítězí.

Dosud prodávaly pouze polovinu dřeva. Osud druhé poloviny byl v rukou Lesů ČR.

„S vítězem bude uzavřena smlouva, a to na dobu až deseti let podle charakteru soutěženého území,“ řekl krajský radní pro oblast lesního a vodního hospodářství a zemědělství Josef Matějek (ČSSD).

„Velikost těchto územních jednotek oproti dosavadnímu stavu vzrostla, což bude mít buď přímo, nebo potažmo negativní dopad na malé a střední firmy,“ obává se Matějek.

Lesy ČR naopak oponují, že tendry přinesou obnovení stability v lesnicko-dřevařském sektoru.

Podle Ministerstva zemědělství byl totiž lesnický a dřevozpracující sektor v České republice jako první zasažen krizí a je potřeba mu vrátit ztracenou stabilitu. K tomu by měly směřovat právě tyto tendry vypsané na delší časové období.

„Abychom zachovali přístup malých a středních firem ke dřevu, dohodl jsem s ředitelem Lesů ČR Svatoplukem Sýkorou, že deset procent dřeva bude obchodováno na veřejných trzích,“ prohlásil ministr zemědělství Jakub Šebesta.

„Zároveň bude deset procent ročního objemu těžby každý rok soutěženo znovu, aby měly i neúspěšné firmy možnost dalšího pokusu,“ doplnil ministr Šebesta.

Menší zpracovatelé dřeva a na ně navázané firmy se ale bojí, že se jim přístup ke dřevu, patřícímu státním lesům, zhorší. To by mohlo ohrozit jejich existenci na trhu.

Konec malých firem

„Lesy České republiky tímto krokem nahrávají několika velkým společnostem. Ty menší nebudou mít k surovině přístup a může to vést ke konci firem, a tím i ke zvyšování nezaměstnanosti,“ sdělil tajemník Společenstva dřevozpracujících podniků v ČR František Novák.

„Není žádným tajemstvím, že vlastníci velkých podniků zabývajících se zpracováním dřeva mají často zahraniční účast. Dřevo budou tedy dávat především tam, kde budou potřebovat, a ne malým firmám jako jsme my,“ vysvětlil František Prokš, majitel Pily Hladov, která se zabývá výrobou stavebního a truhlářského řeziva.

„Nám by nakonec nezbylo nic jiného než objíždět obce a soukromé vlastníky a „žebrat“ u nich o kulatinu,“ dodal Prokš.
Za menší zpracovatele dřeva se postavil minulý týden také kraj Vysočina. Hejtman Jiří Běhounek poslal dopis předsedovi vlády, ve kterém vyslovil obavu nad dopadem sporného výběrového řízení.

Vedení kraje Vysočina za dané situace navrhuje zrušit vyhlášené výběrové řízení a prodloužit o rok až dva současný stav.

„Takto získaný čas by měl být využit k vypracování a přijetí zákona o státním lesním majetku, včetně vypracování koncepce státního podniku Lesy České republiky s ohledem na regiony,“ informovala mluvčí kraje Jitka Svatošová.

Autor: Michaela Hrozková

23.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Prokeš je předsedou Okresního mysliveckého spolku Jihlava, zároveň je také ředitelem 43. ročníku Memoriálu Richarda Knolla.

Z dvaceti ohařů, kteří zabojují o titul, jsou dva z Vysočiny

Trio sester, které se narodily 18. července v 31. týdnu těhotenství, už jsou doma ve Vlašimi. V jihlavské nemocnici strávily měsíc, za který nabraly zhruba kilogram.

Trojčátka z jihlavské nemocnice už jsou doma

AUTOMIX.CZ

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Potřebujete nové auto, ale nemůžete či nechcete za něj utratit mnoho peněz? Pak samozřejmě začnete hledat mezi ojetinami. A co když plánujete utratit nejvýš padesát tisíc korun? Lze za takové peníze koupit slušné a spolehlivé auto?

Písničkář s herci bude večer provádět zámkem

Telč – Po roce se opět vrací na Státní zámek Telč veřejností oblíbené noční prohlídky s názvem Píseň pro Zachariáše. Návštěvníky na zámecké trase A provede folkový zpěvák Ivo Jahelka spolu se členy divadelního souboru Tyl Dačice.

Na Pelhřimovsku jsou výnosy obilí slušné. Dokáží to i na dožínkách

Vysočina – Pelhřimovští zemědělci se chystají na dvanáctý Agrární a potravinářský den neboli Pelhřimovské dožínky, které se konají v sobotu 2. září od třinácti hodin na tamním Masarykově náměstí. Na rozdíl od jiných vysočinských měst tady mají bohatou tradici.

O víkendu startují i fotbalové žákovské soutěže

Jihlavsko – Víkendový program na fotbalových okresních hřištích bude o něco pestřejší. K mužským zápasům totiž přibudou mače mladších a starších žáků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení