„Původně jsme počítali, že bychom zámek již letos zpřístupnili veřejnosti. Vzhledem ke špatnému stavu některých částí se nám to ale pravděpodobně nepodaří,“ řekl Martin Zedníček, ředitel třebíčské firmy Archatt Památky.

Ta stojí za založením účelově zřízené společnosti Opus Moraviae, která zámek od června spravuje a již zde zaměstnává kastelána a údržbáře.

„Když budou na opravách zámku pracovat celou pracovní dobu, udělají obrovskou práci. Opraví díry, kterými zatéká, než přijde na řadu celková oprava střechy,“ pochvaluje si starosta třítisícové Brtnice Stanislav Jirků.

Kastelán zámek ohlídá, věří místní

Radnice je ráda, že zámek bude pod dozorem a stálí zaměstnanci uhlídají nezvané návštěvníky. Neměl by se tak opakovat případ z letošního jara, kdy zloději urazili petlice na dveřích a odvezli řadu městem uskladněných historických předmětů a obrazy.

„Kastelán s údržbářem nezastaví chátrání, ale mohou opravit větší díry a vysekávat lesy lebedy. Nemůžeme zastavit chátrání, jen zpomalit,“ přiblížil předseda správní rady společnosti Opus Moraviae Petr Řehořka.

Brtnický zámek by potřeboval injekci čtyřiceti až padesáti milionů korun, aby zastavila chátrání objektu. Společnost Opus Moraviae považuje dvě stě milionů za částku, s níž by se zámek dal uvést do velmi slušného stavu. Příliv dotačních peněz však blokuje nově otevřený spor o vlastnictví.

Rozhodnutím soudu přešel zámek loni v létě z majetku Nadace Svébyt do vlastnictví Stavebního bytového družstva Svébyt v likvidaci. Zřizovatel Nadace Svébyt podal odvolání.

„Když je majetek v soudním sporu, nikdo vám na něj nedá žádné peníze. Alfa omega pro nás je vyřešit vlastnické vztahy. Bez toho nemůžeme dělat nic, jen se pokoušet zpomalit chátrání zámku,“ v kostce shrnul Petr Řehořka.