Britská charitativní organizace Population Matters (Na populaci záleží) udělila princi Harrymu a jeho ženě Meghan mimořádnou cenu za rozhodnutí dál svoji rodinu nerozšiřovat a mít jen dvě děti. Považuje to za mimořádný přínos pro životní prostředí.

Cenu za přínos životnímu prostředí by si ale více než v zámořském exilu dlící královský pár zasloužila vláda nejlidnatějšího indického svazového státu Uttarpradéš. Ta chce své obyvatele od toho, aby měli více než dvě děti, dokonce odradit. Mimo jiné tím, že na třetí a další dítě už nebude rodině vyplácet sociální dávky. Rodiče početných rodin by se nemohli ucházet o místo ve státní správě, což je v indických poměrech jeden z nejlepších druhů existence.

Luboš Palata
Špatná LGBT hůl na Orbána

Problematičtější je pak krok, kterým chce vláda zavést dobrovolnou sterilizaci žen, protože s tímto krokem má i Česko z dob komunismu neblahé zkušenosti. A jak k tomu poznamenala moje manželka, tak když nic jiného, není důvod, aby se z podobného důvodu nesterilizovali i muži.

Pokud ale odhlédneme od sterilizace, má vláda státu Uttarpradéš, kde žije přes dvě stě milionu obyvatel, v jádru pravdu, když snížení počtu dětí odůvodňuje ohledy na přírodní zdroje a ekologii. Podobně je racionální i pohled britské nadace.

Luboš Palata
Ti, kteří se odmítají očkovat, by měli být sankcionováni

V roce 1960 žily na planetě tři miliardy lidí, dnes jich je 7,65 miliardy a křivka růstu populace pokračuje stejným tempem dál. Ano, věda a technika nám dnes umožňují stav, kdy v podstatě nikdo ani z tak ohromného počtu lidí nemusí hladovět. Jenže přes onen obrovský vědecký a technický pokrok zatěžuje tak obrovské množství lidí planetu více, než Země snese. Udržitelný rozvoj se stává neudržitelným. Jak ve vyspělých, tak méně vyspělých částech světa. Nápad, že pár by měl mít jen dvě děti, není proto vůbec špatný.