Ta bude zasažena schodkem až ve výši 500 miliard, tisícovkou zkrachovalých firem, ochromeným cestovním ruchem a zdecimovanou leteckou přepravou. Teprve pak uvidíme, jak účinné byly vládní injekce na podporu zaměstnanosti a podnikání. Co dělat dále, je otázka, kterou od včerejška řeší tým excelentních ekonomů pod vedením profesora Jana Švejnara.

Oni budou dávat vládě doporučení na oživení hospodářství. Předpokládám, že zdůrazní i příležitosti, jež se tuzemským firmám otevřou.  Pokles může nastartovat nebývalý technologický růst, masivní podporu odvětví postavených na umělé inteligenci, definitivní přechod na e-government včetně elektronických voleb.

Promění se české zdravotnictví, zvýší se efektivní formy práce, jako jsou home office nebo zkrácené úvazky. Výrazně se podle mě zvednou platy zaměstnanců v sociálních službách i středního zdravotního personálu, neboť covid-19 prokázal, že bez nich se společnost opravdu neobejde. Vypadá to jako úkoly pro záchranný výsadek rytířů mistra Yody, ale snad to zvládne i Švejnarova dvanáctka.