Rodiny s větším počtem dětí jsou v dnešní době obvykle odkázány na osobní dodávky. Některá SUV sice nabízejí větší počet míst než tradičních pět, většinou je to však na úkor prostoru pro zavazadla a často se jedná o řešení spíše nouzové.

Vozy s karoserií MPV neboli Multi Purpose Vehicle, které vznikly jako praktické řešení pro tuto skupinu zákazníků, na dnešním trhu v zásadě chybí. Jedinou možností, jak se k nim dostat, je neoficiální dovoz ze Spojených států či Asie, sem tam se nějaký kousek ukáže v autobazarech.


Nahrává se anketa ...

Kia Carnival - místo až pro 11 lidí

Právě takovým případem je i Kia Carnival, velkoprostorové rodinné auto nabízející v některých specifikacích místo až pro jedenáct pasažérů. Na palubě přitom nechybí veškerý komfort, na nějž jsme u moderních aut zvyklí, a ten nejvyšší standard si drží rovněž bezpečnost.

Auto z tohoto článku jsem si vypůjčila u pražského prodejce ojetých vozů Hyundai ráj, který se specializuje na prodej prověřených aut značek Hyundai a Kia. Kia Carnival roku výroby 2022 pochází přímo ze země svého původu - z Jižní Koreje - a pořídíte ji za 1 209 879 Kč včetně DPH.

Škoda Karoq 1,6 TDi Style Plus.
Škoda Karoq: toto středně velké SUV patří mezi oblíbené vozy v nabídce bazarů

Narozdíl od amerických minivanů, jež na našich silnicích občas zahlédnete, má nespornou výhodu v podobě dieselového motoru, který dokáže na delších trasách ušetřit nemalé částky na palivu.

Navzdory svým rozměrům se řídí jako větší SUV a v kabině nabízí nebývalý luxus, ať už v podobě královského prostoru, nebo funkcí, usnadňujících život všem cestujícím. Vzhledem k husté síti značkových servisů pak lze očekávat, že řešení běžných poruch nebude znamenat martyrium trvající několik měsíců.

Kia Carnival - zajímavosti:

Zdroj: Youtube

Dost pohodlí pro šest až devět pasažerů

Na první pohled vypadá Carnival jako běžné MPV - jeho obřích rozměrů si všimnete, až když zaparkujete mezi automobilovou konfekcí českých silnic. Délkou 5155 mm překonává většinu dodávek, zachovává si však nižší stavbu karoserie a tím pádem i civilnější podobu osobního auta.

Majestátní příď se zajímavě zpracovaným grilem doplňují elegantní LED světlomety s automatickým přepínáním denního svícení, zadní část osvětluje lišta vedoucí po celé šířce auta. Další detaily jako „kubistický“ vzor na C sloupku nebo originální světelný podpis dokazují, že MPV nemusí být jen nudnou krabicí, na níž veškerá snaha o estetiku ustoupila utilitárním záměrům.

Hyundai i30 se začíná vyrábět v modernizované verzi
Hyundai i30 se představuje v modernizované verzi. Zůstává u spalovacích motorů

Kabina testovaného auta usadí až devět cestujících ve čtyřech řadách. První tři řady jsou tvořeny plnohodnotnými kapitánskými křesly, v nichž není problém přečkat stovky kilometrů v pohodlí.

Všechna místa (kromě řidičova, samozřejmě), jsou také opatřena systémem Isofix pro snadné uchycení dětské sedačky a nechybí jim ani vyhřívání. Řidič se spolujezdcem si pak mohou dopřát kromě výhřevu i ventilaci.

Kia Carnival, auto, které si můžete užít:

Místo navíc se vždy hodí

I v poslední řadě, kterou lze sklopit do podlahy zavazadlového prostoru, se v pohodě usadí dospělí pasažéři, přesto bude nejspíš sloužit jen k nouzovému použití. Jednak vás zcela připraví o místo v kufru, jednak je pocitově poněkud nepříjemné sedět s hlavou defacto nalepenou na zadním okně.

Budete-li však chtít rozvézt větší množství dětí z oslavy či sportovního tréninku, sedačky navíc se hodí. Po jejich sklopení získáte velmi slušný nákladový prostor, do nějž v klidu naložíte nesložený kočárek a ještě nějakou tu batožinu.

Kia Carnival a její výbava

Pokud jde o výbavu, najdete v Carnivalu vše, co můžete k pohodlnému a bezpečnému cestování potřebovat. Z bezpečnostních funkcí nechybí udržování v jízdním pruhu a kontrola mrtvého úhlu, před karambolem na parkovišti ochrání cross traffic alert, jízdu po dálnici zase zpříjemní tempomat.

Pomalu nastává čas na výměnu zimních pneu za letní
Nový test letních pneumatik. Překvapením v žebříčku je korejská značka

Pro snadnější komunikaci s posádkou lze využít interkom a dětem můžete otevírat zadní posuvné dveře tlačítkem. Propojení s telefonem pomocí Apple Carplay a Android Auto funguje pouze po drátě, nicméně bezchybně, a nezaznamenala jsem žádné problémy se stabilitou infotainmentu.

Klimatizaci si mohou cestující vzadu nastavovat samostatně a vzhledem k zemi původu nechybí ani vnitřní filtrace vzduchu, která ho zbavuje prachu a dalších částeček. Jak se na rodinné auto sluší a patří, najdete v něm také hromadu úložných prostor a dostatek USB portů pro dobíjení mobilních telefonů.

Kabina vyniká kvalitními materiály.Zdroj: Deník/Viola Procházková

Nečekaně úsporné i dostatečně výkonné auto

Pod kapotou Carnivalu se překvapivě nachází čtyřválcový turbodiesel o objemu 2,2 litru. Jakékoliv obavy, že vás auto o rozměrech menšího autobusu sežere na palivu, jsou tedy liché. Kombinaci město-dálnice v pohodě zvládnete za 8 litrů nafty, na okreskách se při plynulé jízdě dostanete ještě níž. Přitom se nedá říct, že by Carnival trpěl nedostatkem výkonu.

Hodnota 145 kW sice na papíře nepůsobí oslnivě, v reálu však příjemně překvapí bryskní reakcí na plyn i pružným zrychlením ve vyšších rychlostech. Problém nebudete mít ani předjíždění či svižné připojování do dálničního provozu. K cestování na delší trasy si lepší motor snad ani neumím představit, jeho projev je navíc kultivovaný a do kabiny téměř nepronikne jeho zvuk.

Pomalu nastává čas na výměnu zimních pneu za letní
Nový test letních pneumatik. Překvapením v žebříčku je korejská značka

Poháněna jsou pouze přední kola, potíže s trakcí se však nedostavily ani na mokré silnici. V zatáčkách si přirozeně všimnete lehké nedotáčivosti, nijak ale nevybočuje z běžného standardu, a pokud auto nepoženete neslušnou rychlostí, můžete si užívat sebejisté zatáčení v čisté stopě a taky přesné řízení.

K veskrze příjemným dojmům z jízdy přispívá i podvozek, který je naladěn na mimořádně komfortní notu - přesně, jak byste od rodinného auta očekávali a požadovali. S českými silničkami, po zimě plnými záplat i děr, si poradí s nonšalantním přehledem, o retardérech či kanálech ve městě se málem ani nedozvíte.

Za cenu mainstreamového většího SUV nabízí Kia Carnival pohodlí a luxus, jaké byste v jakékoliv osobní dodávce hledali jen těžko. Máte-li velkou rodinu a rádi vyrážíte na delší cesty, bude vám ideálním parťákem, kterého už nebudete chtít vyměnit.