„V době covidu jsme pozorovali prodloužení dodacích lhůt nových aut, na které lidé museli následkem zastavení výroby čekat i celé měsíce. Pokud se už tedy ke svému požadovanému autu dostali a jsou s ním spokojení, nyní si jej spíše drží, takže se přestávají objevovat v nabídkách,“ říká Marek Knieža, ředitel auto-moto inzertního webu TipCars.com.

„Dalším trendem, který pozorujeme, je nabídkový úbytek minivanů, které automobilky pomalu přestávají vyrábět. Prostřednictvím analýzy jsme zjišťovali, kterých modelů se to týká nejvíce,“ dodává.

Mercedes-Benz Viano.
Fenomén mamataxi: osobní dodávka nabídne víc než SUV, jako ojetina je i levnější

Dalším MPV je po Citroënu Grand C4 Picasso také Ford Grand C-MAX, jehož nabídka poklesla o 46 %. Stojí za tím hlavně ukončení jeho výroby, které automobilka oznámila v roce 2019.

O 43 % se pak snížil počet nabídek oblíbeného modelu Citroën Xsara Picasso, který se přestal vyrábět již v roce 2010. V nabídkách je tak nyní 72 kusů tohoto modelu za průměrnou cenu 50 tisíc. Pokles v nabídkách o 40 % zaznamenaly minivany Škoda Roomster a Renault Grand Scénic.

Z nabídek se ztrácí Fiat Punto nebo oblíbený Peugeot

„Na předních příčkách ojetin, jejichž nabídka za poslední dobu poklesla, jsme překvapivě zaznamenali také několik menších městských modelů. Stejně jako u minivanů jsou to logicky převážně auta, která se již nevyrábějí,“ říká Knieža s tím, že o 49 % ubylo nabídek například u dříve populárního modelu Fiatu Punto, jehož produkce skončila v roce 2018.

O 43 % se snížila nabídka modelu Volkswagen up!, který se přestal vyrábět letos. „Hůře, ale stále ne nepřekonatelně, je k sehnání snad nejoblíbenější model Peugeotu z přelomu století,“ vysvětluje Ing. Marek Knieža.

Škoda Octavia Scout.
V bazarech roste zájem o novější ojetiny značek Škoda, Kia nebo Hyundai

Peugeot 206, který automobilka vyráběla od roku 1998 až do konce roku 2011, lze stále sehnat, ale nabídka se od loňska snížila o 41 %. Podobný pokles zaznamenaly modely Fiat Panda nebo Seat Ibiza.

Žebříčkům nejlevnějších nových aut pravidelně vévodí Dacia. I některé modely této automobilky ale pomalu mizí z nabídky ojetin. O 38 % se snížila nabídka modelu Dacia Sandero, jehož výroba stále probíhá, takže je možné jej sehnat téměř nový s minimálním nájezdem. Další model této automobilky – Dacia Logan klesla v počtu nabídek o 37 % a nabízí se za průměrnou cenu 153 tisíc.

„I když tyto modely z nabídek postupně mizí, na webu TipCars.com je stále možné je sehnat v různých provedeních a stáří,“ zakončuje Knieža.

Největší pokles počtu nabídek u modelů MPV v období od ledna 2022 do současnosti

  1. Citroën Grand C4 Picasso – minus 56 %
  2. Ford Grand C-MAX – minus 46 %
  3. Citroën Xsara Picasso – minus 43 %
  4. Škoda Roomster – minus 40 %
  5. Renault Grand Scénic – minus 40 %

Největší pokles počtu nabídek u modelů malých aut v období od ledna 2022 do současnosti

  1. Fiat Punto – minus 49 %
  2. Volkswagen up! – minus 43 %
  3. Peugeot 206 – minus 41 %
  4. Seat Ibiza – minus 41 %
  5. Fiat Panda – minus 41 %

Zdroj: TipCars.com