Lidé si často pořizují motorku jako doplněk ke svému autu. Kouzlo jízdy na motorce je nakažlivé. Lehkost, svižnost, radost z jízdy. To za to stojí. Někdo si pořizuje motorku také z praktických důvodů například kvůli levné a rychlé jízdě do práce. Takže pojďme se podívat v čem nám mohou motorky přinášet radost a na co si u nich dát pozor.

Jak si ulehčit začátky na motorce:

| Video: Youtube

Výhody motorek

  • Požitek. Asi jen málokdo sedne ve volných chvílích do auta a jede se projet po okolní krajině jen tak pro radost. V autě to přece není ono. Jinak je tomu ale u motorky. Motorkáři často netrpělivě čekají na jaro, až svůj stroj vytáhnou z garáže a těší se na svou první jízdu pod širým nebem. Říká se, že „cesta je cíl“, a u motorek do platí do písmene.
  • Svoboda. S motorkou se můžete dostat i do míst, kam byste se s autem neodvážili. Vzít to při projížďce zkratkou polní cestou je projevem svobody, která k motocyklům neodmyslitelně patří.
  • Parkování. Možná jste to zažili také. Přijeli jste autem na parkoviště a nenašli jste místo. Ale možná jste si všimli, že na motorku se kousek vždy najde. Zaparkovat motorku nebo skútr je často mnohem jednodušší a nepotřebujete k tomu místo pro celé auto.
  • Provozní náklady.  Výsadou zejména motocyklů a skútrů s nižší kubaturou jsou bezesporu nízké provozní náklady. Dva litry benzinu na sto kilometrů vaši peněženku nijak nezatíží. Například při časté jízdě po městě oceníte, že někdy je motorka velmi praktická právě kvůli své nízké spotřebě.
  • Cena. Pokud toužíte po nové levnější motorce nebo skútru, nemusíte hned z peněženky vytahovat statisíce korun. Jestli nepotřebujete stylovou mašinu se silným motorem nebo závodní speciál, pořídíte třeba nový praktický skútr v porovnání s autem za hubičku. Nabídka na trhu je široká.

Pohyb motorky je na silnici výrazně odlišný od pohybu osobního vozu:

Nevýhody motorek

  • Bezpečnost. Motorkáři patří mezi nejohroženější skupiny účastníků silničního provozu. Pád na motorce je to nejhorší, co může motorkáře potkat. Motorkáři jsou stále v ohrožení, jejich stroj jim nenabízí ochranu při nehodě jako auto. Doplatit mohou svým zdravím nejen na svou chybu, ale i druhých. A často k tomu stačí málo.
  • Počasí. Zatímco jízda za slunečného dne dělá z jízdy na motorce velký požitek, při dešti a chladu se může změnit v utrpení. Pokud nejste vybaveni speciálním oblečením, raději na jízdu zapomeňte. Také jen jízda po mokré silnici vyžaduje velkou opatrnost, aby neskončila předčasně pádem.
  • Sezónnost. Motorka je sezónní záležitost. Jízda na ní dává smysl od od jara do podzimu, v zimních měsících potkáme motorkáře na silnicích „za sucha“ jen výjimečně. A pokud nasněží, tak vůbec. Takže se vždy před jízdou podívejte z okna, jaké je zrovna počasí.
  • Zavazadla. Zatímco do kufru auta můžete nacpat i nábytek z IKEA, na motorce na to zapomeňte. Musíte si vystačit jen s tím, co máte. V lepším případě s přídavnými boxy, ale někdy ani s tím ne. Takže na velká zavazadla raději zapomeňte. Mnozí motorkáři si musí vystašit jen s batohem na zádech, protože o úložné prostory je nouze.
  • Spolujezdci. Na motorce můžete svézt jednoho spolujezdce. A kdo jako spolujezdec na motorce jel, ví, že to chce hodně nadšení pro tento způsob přepravy. Není to nic komfortního ani pro samotného řidiče, protože motorka se chová jinak a místa na ní je málo.

Pohled na zmoklého motorkáře vyvolává u většiny lidí pocit soucitu: