VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MARIE MAJDIČOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Seniorkám z Hodic to tančí už deset let

Hodice – Deset let, třináct různých kostýmů a jedenaosmdesát vystoupení, tak by se dala ve zkratce shrnout historie tanečního souboru Hodické kočky. Věk třinácti členek se po sečtení blíží k devíti stovkám, to ale seniorkám nebrání v aktivitě a pravidelném secvičování nových tanců.

Jednou se chci z Anglie vrátit domů, říká česká studentka

Jihlavsko – Odjakživa měla slabost pro Velkou Británii. Fascinoval ji jazyk, kultura i historie a týdenní výlet nestačil. I proto se devatenáctiletá Lucie Čechová z Jihlavska rozhodla studovat vysokou školu v Británii, konkrétně zvolila Northumbrijskou univerzitu v Newcastlu nedaleko skotských hranic. Studentka, která úspěšné zvládla první semestr, si tak splnila svůj velký sen.

Náročný, ale ohromující. Hodnotí bývalá jihlavská studentka Oxford

Jihlavsko – Tereza Maláčová z Jihlavska strávila svůj první půlrok na prestižní britské univerzitě Oxford, kam zamířila po maturitě na jihlavském gymnáziu. „První trimestr byl náročný, zároveň jsem ale celou dobu byla ohromená. Jen žit v centru Oxfordu je zážitek,“ zhodnotila studentka, která je zatím se svými výsledky spokojená.

Oprava hradu se dá zvládnout i za provozu

Doupě – Kastelánka Kateřina Rozinková z hradu Roštejn si předsevzala nesnadný úkol. Projekt s názvem Hrad Roštejn – Zpřístupnění nových expozic vloni získal dotaci téměř sedmdesát milionů korun z evropských fondů.

Tři králové nejvíc vykoledovali v Třešti

Jihlavsko - O dvě stě tisíc korun více než minulý rok letos lidé na Vysočině přispěli prostřednictvím Tříkrálové sbírky. Rekordní sumu se podařilo koledníkům vybrat v Třešti. Celkem se v první polovině ledna na Jihlavsku, Dačicku, Slavonicku, Třešťsku a Telčsku posbíralo více než milion osm set tisíc korun.

Lyžovat se o víkendu dalo jen na Šacberku

Jihlavsko – Přestože venkovní vrstva sněhu o víkendu vypadala slibně, zimní sporty na Jihlavsku se stále daly provozovat jen omezeně. Ze čtyř sjezdovek byla plně v provozu pouze jedna, vlekaři se zasněžováním čekají na mrazivější počasí. Zabruslit si na krytém stadionu mohli lidé pouze v Jihlavě, a to po celý víkend. Další zimní stadion s podobnou možností je v Telči, kde ale v některých termínech bylo na ledě plno.

OBRAZEM: Sedmdesát let spolu. Důležitý je respekt, říkají manželé

Jihlava – Platinová svatba. Sedmdesát let od svatby v sobotu na jihlavské radnici oslavili Ludvík a Vlasta Hyclovi. Brali se 29. listopadu roku 1947. Měli spolu dvě děti. Nyní už se mohou těšit ze čtyř vnoučat a třech pravnoučat. Zaručený recept na dlouholetý vztah podle nich neexistuje. „Důležitý je vzájemný respekt. Nás také vždy spojovaly společné zájmy, oba máme rádi stejnou hudbu a také jsme hodně cestovali,“ řekl s úsměvem Ludvík Hycl.

Návštěvu Mikulášské trojice je třeba domlouvat s předstihem

Jihlavsko – Mikuláš, anděl a čert příští týden v úterý zavítají do mnoha domácností po celé republice. Sehnat a domluvit příchod mnohdy obávané trojice do svého domova je každým rokem složitější. Inzeráty poptávající maskovanou skupinku se objevují už i na sociálních sítích. Předvečer svátku svatého Mikuláše ale v některých případech znamená spíše vystrašené dětské obličeje.

Betlémáři z Třeště zvou na tradiční výstavu

Třešť – Mechy a pařezy jsou usazené, městečka rozestavěná a všechny figurky míří k jednomu cíli. Členové spolku přátel betlémů v Třešti jsou na letošní výstavu téměř připraveni.

Nový majitel na Čeřínku plánuje letní provoz

Jihlavsko – Vrchol Čeřínek nedaleko Cejle na Jihlavsku byl doposud spojován hlavně se sjezdovkou a letním festivalem. Od letošního roku ale má být všechno jinak, areál totiž převzal nový provozovatel Zdeněk Zahrádka.

Do volebních komisí usednou hlavně senioři a možná studenti

Jihlavsko – Od voleb do poslanecké sněmovny neuplynuly ještě ani dva měsíce a zaměstnanci obecních či městských úřadů už začínají shánět členy volebních komisí na příští rok. V lednu se totiž uskuteční druhá přímá volba prezidenta a místnosti s urnami tak budou pravděpodobně otevřené po dva víkendy.

Zastupitelé se ohledně psů nedokázali shodnout

Jihlava – Pes je často jediný společník seniorů a proč neplatit poplatky také za kočky. Tyto a mnoho dalších argumentů zaznělo při diskusí jihlavských zastupitelů nad novou vyhláškou o poplatcích za psy. Na první pohled by se mohlo zdát, že se nejedná o příliš konfliktní téma.

Svatý Martin přivezl do Jihlavy první sníh

Jihlava – V krajském městě oslavili svátek svatého Martina sobotním průvodem od brány Matky Boží k náměstí za doprovodu kapely Kriess.

Nízké teploty kolotočáře neodradily

Třešť – Lidé v Třešti si o víkendu dali nejen svatomartinskou husu nebo víno, ale oslavili také tradiční pouť.

Myslivci připomněli, že nejsou jen lovci

Nová Říše – Z klášterního kostela svatých Petra a Pavla v Nové Říši se v neděli dopoledne ozývaly slavnostní zvuky trubek a sborový zpěv. Konala se tam totiž tradiční šestnáctá Svatohubertská mše.

Myslivci oslaví svůj svátek v Říši

Nová Říše – Trofeje, myslivci v uniformách a trubači doprovodí šestnáctou Svatohubertskou mši tuto neděli v jedenáct hodin dopoledne v kostele svatých Petra a Pavla v Nové Říši. Bohoslužbu bude sloužit novoříšský opat Marian Rudolf Kosík.

V Třešti si senioři mohou zavolat taxík

Třešť – Klienti třešťské Pečovatelské služby se mohou od května nechat odvézt novým taxíkem. Takzvaný senior taxík ve městě funguje od května. „Pozvolna o této možnosti roste povědomí. Nyní za měsíc průměrně svezeme pět lidí,“ uvedla Eva Urbanová z Pečovatelské služby Třešť. Senioři se tak snadno dostanou k lékaři či na nákup.

Řidiči přezouvají ze strachu před nehodou

Jihlava – V autodílnách a pneuservisech po celé republice, tedy i na Jihlavsku, se tento týden mechanici nezastaví. Jako každý rok řidiči nechávají výměnu gum na poslední možné datum. Podle vyhlášky totiž musí mít auta od prvního listopadu přezuté zimní pneumatiky. Pokud majitelé vozů nestihnou zajet do servisu v termínu, nebojí se ani tolik pokuty nebo smyků. 

Nový zákon dělá provozovatelům záchytek starosti

Jihlava – Od začátku listopadu začala platit vyhláška upravující provoz a podobu záchytných stanic. Změnit se má interiér, počet personálu nebo i přijímaní pacienti. Majitelé zařízení nyní mají rok na to, aby normě vyhověli a stanice přizpůsobili. Služby města Jihlavy (SMJ), které provozují záchytku pro Kraj Vysočina, se o její budoucnosti chystají jednat.

Ježíškova vnoučata opět potěší seniory v domovech

Vysočina – Vánoce se pomalu blíží. Za necelé dva měsíce si budou lidé pod rozsvícenými stromky rozdávat dárky. Radost letos mohou udělat nejen svým blízkým, ale také těm, kteří žijí osaměle a svátky klidu už pro ně dávno neznamenají to, co dříve. Senioři v domovech často nedostali dárek několik let. Zájemci, kteří jim chtějí splnit přání a udělat radost, se mohou stát Ježíškovými vnoučaty.

Šalandové putovali po všech Šalandech

Vysočina – Mají stejné jméno a společné příbuzné, které se při svém dvanáctidenním putování rozhodli navštívit. Dvaačtyřicetiletý Marek Šalanda z Brna a jeho sedmatřicetiletý vzdálený bratranec Marek Šalanda z Jindřichova Hradce společně putují od středy 18. října právě mezi jejich bydlišti. „Zítra nás čeká poslední etapa. Závěrečných třicet kilometrů půjdeme nejspíš v dešti,“ řekl brněnský Marek Šalanda.

V Telči vylovili rybník. Letos to byl Staroměstský

Telč - Přestože je Štěpnický rybník kvůli opravám už nějakou dobu bez vody, o výlov v Telči nepřišli.

OBRAZEM: Soudruzi na sjezdu ocenili vítěze

Jihlava – Národní barvy, hudba, delegáti sedící na pódiu a velký nápis XXI. sjezd Česká radost. Mohlo by se zdát, že se v sobotu večer v jihlavském Domě kultury a odborů přenesli do minulého století, kdy se sjezdy jedné povolené strany konaly každých několik let. Diváci a porota tak ale symbolicky na výročí založení Československé republiky zakončili Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava.

Bavorští rektoři zavítali do Jihlavy

Jihlava – Němečtí rektoři minulý týden ve čtvrtek navštívili Vysokou školu polytechnickou v Jihlavě. Vedení z osmi bavorských škol si prohlédlo aulu a novou Laboratoř experimentálních měření, poté se prošli po krajském městě.

DRAMA: Oběšeného zachránili na poslední chvíli

Telčsko – Dvaatřicetiletý muž z obce na Telčsku se chtěl v pondělí oběsit. Policisté ho ale stihli včas zachránit. A to díky telefonátu od mužovy známé, která jim v pondělí odpoledne od jeho sousedů zavolala s tím, že má o muže obavy. Začal se totiž chovat nepředvídatelně, a navíc je v současnosti ve špatné životní situaci.

Rok starou silnici zdobí díry a praskliny

Stonařov – Od opravy úseku ze Stonařova směrem na Jihlavu uplynul sotva rok a stavební firma může začít spravovat znovu. „Každý s kým mluvím, si na stav silnice stěžuje, je to do nebe volající,“ řekl obyvatel Stonařova Ivo Toth. Díry dělají starosti hlavně lidem z městyse a okolních vesnic, kteří tudy každý den dojíždějí za prací do Jihlavy.

V moštárně už lisovali i kiwi

Jihlavsko – Přebytky jablek, hrušek i hroznového vína lidé v těchto dnech ve velkém vozí do moštáren. Přestože počasí za okny hlásí spíše příchod jara než babí léto, z ovocných stromů zahrádkáři nyní sklízejí poslední kusy ovoce. Na Jihlavsku si jej mohou nechat slisovat hned na několika místech. Moštárny většinou provozuje Český zahrádkářský svaz.

Na záchytce lidé pobudou tři hodiny nebo i celý den

Jihlava – Protialkoholní záchytná stanice v Jihlavě v letošním roce poskytla azyl osmdesátiletému seniorovi i šestnáctiletému mladíkovi. Jde o nejstaršího a nejmladšího zachyceného opilce mezi téměř osmi sty lidmi, kteří byli od začátku roku na takzvané záchytce ubytovaní.

Když se zraním, lezu co nejrychleji zpět do sedla, říká žokej Liška

Chroustov – Čtyřicetiletého žokeje Martina Lišku čeká příští týden vrchol jezdeckého roku a slavný závod Velká pardubická.

Na náměstí v Jihlavě uvaří hvězdný guláš

Jihlava – Čtvrtá zářijová sobota 23. září bude na jihlavském Masarykově náměstí patřit oblíbené pochoutce, guláši. Na své si přijdou ti, kteří jej rádi vaří, a své chuťové buňky oblaží i ochutnávači. Benefiční akci s názvem Hvězdný gulášfest pořádá nadační fond Šťastná hvězda.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT