VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MARIE MAJDIČOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Od 91 až po 22 procent voličů. Volby vyvolaly nadprůměrnou i minimální účast

Jihlavsko – Zájem o komunální volby se napříč obcemi na Jihlavsku lišil. Všechny hlasy z volebních lístků, které lidé v pátek a sobotu vhodili do uren, jsou sečtené. Podle dat Českého statistického úřadu tak lze posoudit, jakou důležitost volbám obyvatelé Jihlavska přikládají.

Nejdříve znali výsledky v Olší. Jen půl hodiny po uzavření volebních místností

Olší – V Olší na Telčsku zasedla v komunálních volbách mimořádně výkonná volební komise. V obci evidují dvaapadesát voličů, což není mnoho, ale přesto jsou na Jihlavsku i menší vesnice. Účast dosáhla vcelku průměrných 63,46 procent. I tak se ale komisi podařilo doručit sečtené hlasy na přebírací místo Českého statistického úřadu (ČŠÚ) v nejrychlejším čase. „První volební výsledky jsme zaregistrovali krátce po půl třetí odpoledne právě z Olší,“ uvedla ředitelka krajské správy ČSÚ Jitka Číhalová.

Jeden hlas nic nezmění? Kdepak. Ve Vanůvku hrál při 22 voličích důležitou roli

Vanůvek – Nejmenší počet lidí v uplynulých komunálních volbách mohl využít svého hlasovacího práva ve Vanůvku na Telčsku. Tamní obecní úřad registruje pouze dvaadvacet voličů. Z nich se rozhodlo 81,48 procent ovlivnit podobu příštího zastupitelstva.

V Hodicích projevili starostovi důvěru

Hodice /REPORTÁŽ/ – Je krátce před druhou hodinou odpoledne a nedočkaví první voliči s modrými obálkami v rukou přicházejí do přísálí kulturního domu v Hodicích, které se v pátek a sobotu proměnilo na volební místnost. Členové volební komise se po krátké diskusi nad výsledky shodují na tom, že možná změna nastane ve funkci neuvolněného místostarosty, ale zastupitelstvo jako celek si nejspíš zachová podobné složení jako doposud. Předseda a jediný muž v komisi ale přípomíná těsnost minulého klání. „Starosta před čtyřmi roky získal 295 hlasů a kandidátka z jiné strany, která se umístila za ním 211,“.

V Hodicích sportují na novém

Hodice – Na nedávno dokončeném víceúčelovém hřišti mohou obyvatelé Hodic od neděle sportovat. Při slavnostním otevření objektu v blízkosti tamní základní školy místní hned otestovali povrch plochy, když si na hřišti zahráli malou kopanou.

Dřívější ovocná úroda pěstitele na Jihlavsku překvapila

Jihlavsko – S letošní bohatou úrodou ovoce mají plné ruce práce nejen zahrádkáři, ale také zaměstnanci palíren. Rychlý nástup léta a vysokých teplot uspíšil sklizeň o dva až tři týdny. Na vysočinských zahradách tak naráz dozrávaly jahody, třešně, maliny či rybíz. Podle předsedy telčského Českého zahrádkářského svazu Ladislava Dufka dokládá zájem o vlastní výpěstky prudký nárůst prodeje ovocných stromků. Lidé se také pomalu vracejí k tradičním postupům zpracování.

Sedlejov a Hodice připravují cyklostezku

Hodice – Dotaci na cyklostezku směrem na Sedlejov získala správa Hodic. Obdržený grant z Fondu Vysočiny poslouží na přípravu projektové dokumentace až do fáze stavebního povolení včetně všech souvisejících prací.

Veteráni budou závodit mezi branami

Telč – Milovníci starých vozů, elegance a doby první republiky si v sobotu 14. července na telčském náměstí Zachariáše z Hradce přijdou na své. Před jedenáctou hodinou dopoledne v centru města odstartuje závod Mezi dvěma branami. Účastnit se mohou pouze majitelé vozů vyrobených před druhou světovou válkou. Lidé si vozy na náměstí budou moct prohlédnout od devíti ráno, kdy veteráni vyjedou ze zámku, až do půl jedenácté.

Známí herci se předvedou v Telči

Telč – Na telčském zámku se zjeví Strašidlo Cantervillské. Komedii na námět povídky Oscara Wilda herci ztvární 12. července na zámeckém nádvoří. Pod režií Jaroslava Kříže vystoupí v hlavních rolích Martin Zounar, Bára Štěpánová či Martin Pošta.

Zámek v Telči čeká nabitá sezóna

Telč – Filmových výstav, nočních kostýmových i dětských prohlídek, šermířského festivalu či divadelních představení a další řady akcí se budou moci o prázdninách zúčastnit návštěvníci telčského zámku. Památku UNESCO čeká příští rok rozsáhlá oprava, letošní sezóna ale podle kastelána Bohumila Norka nebude přípravami na rekonstrukci nijak narušena. Milovníci historie se naopak mohou těšit na novou podobu zámecké šermířské akademie.

Zaplavené domácnosti obdržely peníze ze sbírky

Brtnice – Část peněz z veřejné sbírky už pomáhá obyvatelům zaplavených domů v Brtnici a okolí. Celkem dvě stě tisíc korun ke konci června přerozdělila rada města na základě rozhodnutí osadního výboru. 

V příměstských táborech je téměř plno

Jihlavsko – Otázku, kdo pohlídá děti o letních prázdninách, řeší každoročně řada rodičů. V Jihlavě i menších městech v okolí se nabízejí příměstské tábory, ve kterých v současnosti zbývá pouze posledních pár volných míst. Turnusy zpravidla trvají týden a termíny často pokrývají červenec i srpen. Děti si jednotlivé tábory mohou vybrat také podle zaměření, objevují se například sportovní, indiánské či tvořivé.

Myslivci otevřeli novou prohlídkovou trasu

Doupě – Kolem loveckého hradu Roštejna se rozléhá myslivecké troubení. Hudební nástroje Babylonských trubačů ohlašují začátek honu. Příslušníci cechu svatého Huberta v zeleném příchozím ukazují, jak to vypadá při lovu.

Trať z Kostelce do Telče slaví sto dvacet let

Telč – Staré parní lokomotivy se na trati mezi Kostelcem u Jihlavy a Slavonicemi objeví na konci července a počátkem srpna. S příjezdem historických strojů na jednotlivá nádraží je spojen také doprovodný program v podobě výletů, zábavných večerů či výstav.

Letní brigády: Zbývá pár posledních míst

Jihlavsko – Přestože prázdniny ještě nezačaly, studenti, kteří shánějí přivýdělek, by si měli pospíšit. Shánět brigádu na poslední chvíli se ale příliš nevyplácí, některá zaměstnání bývají zamluvená už od zimy. „Pro letošní rok už máme obsazeno. O místo doručovatele je velký zájem a brigádníci se chodí ptát už v prosinci nebo lednu,“ informovala Pavlína Špačková z telčské pobočky České pošty.

Při jarním úklidu odtáhli vice než dvě stě aut

Jihlava – Dvacet pracovníků Služeb města Jihlavy (SMJ) osm týdnů čistilo jihlavské ulice. S jarním úklidem začali na konci března po jednotlivých oblastech, krajské město s příměstskými obcemi rozdělili do sedmi úseků. SMJ čištění započali na ulicích Helenínská, Průmyslová a Pávovská.

Záchytku bude od podzimu provozovat nemocnice

Jihlava – Na výstavbě nové záchytné protialkoholní stanice, a především na přenesení správy jejího chodu na jihlavskou nemocnici se v úterý na zasedání dohodlo zastupitelstvo kraje. V areálu nemocnice by tak koncem letošního roku měla stát montovaná stavba. Změny v provozu takzvané záchytky zapříčinila nová vyhláška o stanicích, která začne platit od listopadu.

Lidé přinášejí z lesů první houbařské úlovky

Vysočina – O houby na Vysočině nouze není, v lesích lze najít hřiby i růžovky. Sběrači ale musí pozorně sledovat počasí. „Byli jsme se s manželem podívat v nepomuckých lesích kousek od Telče. Nebyla to sice žádná sláva, ale těch pár kovářů na gulášek stačilo,“ podělila se o svou zkušenost Zdena Zlatušková z Telče.

Telč opět po roce sevřely uzavírky

Telčsko – Přeškrtnutých směrovek a náhradních oranžových značení, která řidiče směrují na objízdnou trasu, lze najít v Telči a okolí hned několik. Šoféři se tak musí v současnosti připravit na zdržení přibližně v šesti úsecích. Některé drobnější práce by podle plánu měly skončit koncem letních prázdnin, zbytek se protáhne až do podzimu.

Výstava zobrazuje cirkusový život

Třešť – Od čtvrtka 14. června mohou lidé nahlédnout do zákulisí cirkusu a poznat jeho historii.

Cyklisté napříč republikou upozorňují na třídění baterií

Vysočina – Za deset dnů ujedou na elektrokolech osm set kilometrů a zastaví se ve čtyřiadvaceti českých a moravských městech. Tým takzvané Recyklojízdy upozorňuje na význam třídění baterií. Na každé ze svých zastávek se potká se zástupci měst a obyvateli, kteří se mohou účastnit i doprovodného programu nebo sami sednout na kolo a část trasy jet s Recyklotýmem. Na Vysočině se peloton zastaví v Náměšti nad Oslavou, Třebíči a Telči.

V Říši ukážou úpravnu vody

Nová Říše – Koho zajímá, co se děje s vodou, než si jí doma napustí do sklenice, může navštívit den otevřených dveří v úpravně vody u Nové Říše.

Velký pařezitý rybník bude příští rok bez vody

Řásná – Milovníci koupání v čisté přírodní vodě mají před sebou poslední sezónu, kdy se mohou svlažit v rybníku Velký pařezitý u Řásné nedaleko Telče. Letos v srpnu jej začnou vodohospodáři kvůli chystané rekonstrukci vypouštět. Kvůli opravě bude jeden z nejvyhledávanějších rybníků na Jihlavsku celé příští léto bez vody.

OBRAZEM: Za výrobou mrákotínských kostek stojí několikahodinová dřina

Mrákotín – Z nedalekého lomu se ozvala poslední rána před zastavením provozu, který se musí před příchodem návštěvníků zastavit. Lidé se chtějí podívat, kde se těží známá mrákotínská žula se zbarvením do žluta či šeda. Po tomto kameni se lze projít na Bratislavském hradu, v Brně na Zelném trhu či u Chrámu Svaté Barbory v Kutné Hoře.

Autobus či kamion? Lidé mohli řídit obojí

Jihlava – Dlouhá fronta zájemců o zkoušku řízení kamionu nebo autobusu čekala minulý týden v sobotu v jihlavském areálu dopravní firmy ICOM transport. Konal se tam totiž den otevřených dveří. A právě jízda s velkými vozy byla největší atrakcí. Kromě otestování svých řidičských schopností si návštěvníci mohli poprvé prohlédnout i autorizovaný servis Mercedes Benz.

V ICOMU tvoří pro pracovníky z Ukrajiny kulturní prostředí

Jihlava – Zaměstnanec musí být spokojený jen do určité míry, aby nezačal usínat, domnívá se generální ředitel společnosti ICOM transport Zdeněk Kratochvíl. Odpovídající podmínky se proto vedení dopravní firmy snaží vytvářet nejen pro české pracovníky, ale také pro zaměstnance z Ukrajiny.

Tygří koťata prospívají dobře. Zoo hlásí i další přírůstky

Jihlava - Mláďatům tygra sumaterského narozeným v jihlavské zoo budou za čtrnáct dní dva měsíce. Před časem je opustil jejich otec Dandys, který se vrátil zpátky do brněnské zahrady.

Největší výzvou je v Telči zdržet jednodenní výletníky

Telč - V čem se liší péče o město, které je na prestižním seznamu UNESCO, jací jsou jeho obyvatelé a kterak hledat rovnováhu mezi rozvojem příznivým pro místní či naopak pro turisty zhodnotil starosta Telče Roman Fabeš, který letos na podzim završí své čtvrté funkční období. 

Parašutisté připomněli válečné výsadkáře

Ořechov – Obličeje lidí shromážděných kolem pomníku výsadkáře Adolfa Opálky byly otočené směrem k modrému nebi, ze kterého se pomalu snášel armádní padák. Se stejnou ladností sestup zopakovali další dva parašutisté. Těžko si lze představit lepší připomínku seskoku tříčlenné paraskupiny Out Distance, která u Ořechova nedaleko Telče přistála před sedmašedesáti lety.

Stavební úřady necítí potřebu uchovávat hodnotné stavby, říká památkář Jerie

Telč /ROZHOVOR/ - Památková péče je v historické Telči, která byla na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zařazena před více než čtvrtstoletím, klíčovou otázkou. V čem se liší ochrana pamětihodností ve městech se značkou UNESCO a s jakými problémy se potýká, objasní dlouholetý pracovník Národního památkového ústavu (NPÚ) Pavel Jerie.

Seniorkám z Hodic to tančí už deset let

Hodice – Deset let, třináct různých kostýmů a jedenaosmdesát vystoupení, tak by se dala ve zkratce shrnout historie tanečního souboru Hodické kočky. Věk třinácti členek se po sečtení blíží k devíti stovkám, to ale seniorkám nebrání v aktivitě a pravidelném secvičování nových tanců.

Jednou se chci z Anglie vrátit domů, říká česká studentka

Jihlavsko – Odjakživa měla slabost pro Velkou Británii. Fascinoval ji jazyk, kultura i historie a týdenní výlet nestačil. I proto se devatenáctiletá Lucie Čechová z Jihlavska rozhodla studovat vysokou školu v Británii, konkrétně zvolila Northumbrijskou univerzitu v Newcastlu nedaleko skotských hranic. Studentka, která úspěšné zvládla první semestr, si tak splnila svůj velký sen.

Náročný, ale ohromující. Hodnotí bývalá jihlavská studentka Oxford

Jihlavsko – Tereza Maláčová z Jihlavska strávila svůj první půlrok na prestižní britské univerzitě Oxford, kam zamířila po maturitě na jihlavském gymnáziu. „První trimestr byl náročný, zároveň jsem ale celou dobu byla ohromená. Jen žit v centru Oxfordu je zážitek,“ zhodnotila studentka, která je zatím se svými výsledky spokojená.

Oprava hradu se dá zvládnout i za provozu

Doupě – Kastelánka Kateřina Rozinková z hradu Roštejn si předsevzala nesnadný úkol. Projekt s názvem Hrad Roštejn – Zpřístupnění nových expozic vloni získal dotaci téměř sedmdesát milionů korun z evropských fondů.

Tři králové nejvíc vykoledovali v Třešti

Jihlavsko - O dvě stě tisíc korun více než minulý rok letos lidé na Vysočině přispěli prostřednictvím Tříkrálové sbírky. Rekordní sumu se podařilo koledníkům vybrat v Třešti. Celkem se v první polovině ledna na Jihlavsku, Dačicku, Slavonicku, Třešťsku a Telčsku posbíralo více než milion osm set tisíc korun.

Lyžovat se o víkendu dalo jen na Šacberku

Jihlavsko – Přestože venkovní vrstva sněhu o víkendu vypadala slibně, zimní sporty na Jihlavsku se stále daly provozovat jen omezeně. Ze čtyř sjezdovek byla plně v provozu pouze jedna, vlekaři se zasněžováním čekají na mrazivější počasí. Zabruslit si na krytém stadionu mohli lidé pouze v Jihlavě, a to po celý víkend. Další zimní stadion s podobnou možností je v Telči, kde ale v některých termínech bylo na ledě plno.

OBRAZEM: Sedmdesát let spolu. Důležitý je respekt, říkají manželé

Jihlava – Platinová svatba. Sedmdesát let od svatby v sobotu na jihlavské radnici oslavili Ludvík a Vlasta Hyclovi. Brali se 29. listopadu roku 1947. Měli spolu dvě děti. Nyní už se mohou těšit ze čtyř vnoučat a třech pravnoučat. Zaručený recept na dlouholetý vztah podle nich neexistuje. „Důležitý je vzájemný respekt. Nás také vždy spojovaly společné zájmy, oba máme rádi stejnou hudbu a také jsme hodně cestovali,“ řekl s úsměvem Ludvík Hycl.

Návštěvu Mikulášské trojice je třeba domlouvat s předstihem

Jihlavsko – Mikuláš, anděl a čert příští týden v úterý zavítají do mnoha domácností po celé republice. Sehnat a domluvit příchod mnohdy obávané trojice do svého domova je každým rokem složitější. Inzeráty poptávající maskovanou skupinku se objevují už i na sociálních sítích. Předvečer svátku svatého Mikuláše ale v některých případech znamená spíše vystrašené dětské obličeje.

Betlémáři z Třeště zvou na tradiční výstavu

Třešť – Mechy a pařezy jsou usazené, městečka rozestavěná a všechny figurky míří k jednomu cíli. Členové spolku přátel betlémů v Třešti jsou na letošní výstavu téměř připraveni.

Nový majitel na Čeřínku plánuje letní provoz

Jihlavsko – Vrchol Čeřínek nedaleko Cejle na Jihlavsku byl doposud spojován hlavně se sjezdovkou a letním festivalem. Od letošního roku ale má být všechno jinak, areál totiž převzal nový provozovatel Zdeněk Zahrádka.

Do volebních komisí usednou hlavně senioři a možná studenti

Jihlavsko – Od voleb do poslanecké sněmovny neuplynuly ještě ani dva měsíce a zaměstnanci obecních či městských úřadů už začínají shánět členy volebních komisí na příští rok. V lednu se totiž uskuteční druhá přímá volba prezidenta a místnosti s urnami tak budou pravděpodobně otevřené po dva víkendy.

Zastupitelé se ohledně psů nedokázali shodnout

Jihlava – Pes je často jediný společník seniorů a proč neplatit poplatky také za kočky. Tyto a mnoho dalších argumentů zaznělo při diskusí jihlavských zastupitelů nad novou vyhláškou o poplatcích za psy. Na první pohled by se mohlo zdát, že se nejedná o příliš konfliktní téma.

Svatý Martin přivezl do Jihlavy první sníh

Jihlava – V krajském městě oslavili svátek svatého Martina sobotním průvodem od brány Matky Boží k náměstí za doprovodu kapely Kriess.

Nízké teploty kolotočáře neodradily

Třešť – Lidé v Třešti si o víkendu dali nejen svatomartinskou husu nebo víno, ale oslavili také tradiční pouť.

Myslivci připomněli, že nejsou jen lovci

Nová Říše – Z klášterního kostela svatých Petra a Pavla v Nové Říši se v neděli dopoledne ozývaly slavnostní zvuky trubek a sborový zpěv. Konala se tam totiž tradiční šestnáctá Svatohubertská mše.

Myslivci oslaví svůj svátek v Říši

Nová Říše – Trofeje, myslivci v uniformách a trubači doprovodí šestnáctou Svatohubertskou mši tuto neděli v jedenáct hodin dopoledne v kostele svatých Petra a Pavla v Nové Říši. Bohoslužbu bude sloužit novoříšský opat Marian Rudolf Kosík.

V Třešti si senioři mohou zavolat taxík

Třešť – Klienti třešťské Pečovatelské služby se mohou od května nechat odvézt novým taxíkem. Takzvaný senior taxík ve městě funguje od května. „Pozvolna o této možnosti roste povědomí. Nyní za měsíc průměrně svezeme pět lidí,“ uvedla Eva Urbanová z Pečovatelské služby Třešť. Senioři se tak snadno dostanou k lékaři či na nákup.

Řidiči přezouvají ze strachu před nehodou

Jihlava – V autodílnách a pneuservisech po celé republice, tedy i na Jihlavsku, se tento týden mechanici nezastaví. Jako každý rok řidiči nechávají výměnu gum na poslední možné datum. Podle vyhlášky totiž musí mít auta od prvního listopadu přezuté zimní pneumatiky. Pokud majitelé vozů nestihnou zajet do servisu v termínu, nebojí se ani tolik pokuty nebo smyků. 

Nový zákon dělá provozovatelům záchytek starosti

Jihlava – Od začátku listopadu začala platit vyhláška upravující provoz a podobu záchytných stanic. Změnit se má interiér, počet personálu nebo i přijímaní pacienti. Majitelé zařízení nyní mají rok na to, aby normě vyhověli a stanice přizpůsobili. Služby města Jihlavy (SMJ), které provozují záchytku pro Kraj Vysočina, se o její budoucnosti chystají jednat.

Ježíškova vnoučata opět potěší seniory v domovech

Vysočina – Vánoce se pomalu blíží. Za necelé dva měsíce si budou lidé pod rozsvícenými stromky rozdávat dárky. Radost letos mohou udělat nejen svým blízkým, ale také těm, kteří žijí osaměle a svátky klidu už pro ně dávno neznamenají to, co dříve. Senioři v domovech často nedostali dárek několik let. Zájemci, kteří jim chtějí splnit přání a udělat radost, se mohou stát Ježíškovými vnoučaty.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT