VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ZUZANA BURDOVÁ

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Tisícročná včela: Boj o smysluplný život, rodinu a národ

Jihlava /RECENZE/ – Do nové divadelní sezony Horácké divadlo Jihlava vkročilo 8. září českou premiérou románu Tisícročná včela slovenského spisovatele Petera Jaroše. Více než pět set stránkový text do divadelní podoby přenesl a zúžil režisér Matěj T. Růžička spolu s dramaturgyní Simonou Petrů.

Polenský hrad patřil nadpozemským bytostem. Pacholek Bartoň dostal milost

Polná - Hastrman, čert, bludičky a také například trestanec Bartoň. Nejen tyto bytosti z polenských pověstí Jana Prchala ožily v kostýmovaných scénkách třetí srpnový pátek na polenském hradě. Noční prohlídky pro veřejnost tradičně nacvičila skupina Novus Origo.

Letní dovolenou pomalu střídají myšlenky na Vánoce

Bítovčice – Ačkoliv je tropické léto, domácnosti z Jihlavska se pomalu začínají připravovat na Vánoce. Zákaznice si už totiž objednávají vánoční cukroví na letošní štědrovečerní stůl.

Voliči z Jihlavska budou mít na výběr méně politických stran

Jihlavsko – V Třešti a v Telči si o říjnových komunálních volbách budou voliči moct vybírat z méně politických stran než tomu bylo posledně. Například v Polné letos odpadla KSČM.

Od září začne v Jihlavě fungovat včelařský kroužek

Jihlava – Včelařský kroužek mládeže bude fungovat při zoologické zahradě Jihlava. Jihlavská radnice už kroužku poskytla padesáti tisícovou dotaci na zakoupení potřebného vybavení.

OBRAZEM: Hansarda publikum ocenilo nekončícím potleskem

Telč – Fronta čekajících až téměř do poloviny telčského náměstí Zachariáše z Hradce. Tak vypadalo telčské náměstí půl hodiny před začátkem vyprodaného čtvrtečního koncertu irského zpěváka Glena Hansarda s irskou kapelou na nádvoří Státního zámku Telč.

Zámek v Třešti čeká velká rekonstrukce za sto milionů

Třešť – Novorenesanční zámek a zároveň dominanta Třeště s rozlehlým parkem se po mnoha letech dočká velké rekonstrukce. V současné době zámek patří Akademii věd ČR, která v něm provozuje hotel a restauraci. Začátkem letošního listopadu se zámek na dva roky kompletně uzavře. Akademie věd bude do oprav investovat sto milionů korun.

OBRAZEM: Minutu ticha za kolegy drželi vojáci v Jihlavě

Jihlava - S dvanáctou hodinou polední 8. srpna se rozezněly sirény skrz celou Českou republiku. V krajském vojenském velitelství, které sídlí v jihlavské Vrchlického ulici, se vojáci sešli před budovou, aby vyjádřili čest padlým českým vojákům v Afghánistánu.

Vysočina je plná malých obecních koupališť, kde je možné si dobře zaplavat

Vysočina – Častokráte bez vstupného, s kioskem a méně lidmi v okolí. Tak vypadají malá obecní koupaliště na Vysočině. Například to v Řečicích na Žďársku má i vlastní pískovou filtraci. V Sedlejově na Jihlavsku se lidé zas koupají v hasičské nádrži.

OBRAZEM: Děti z dětského domova si užívají léto pod stanem

Jihlava – Nudu děti z jihlavského dětského domova o letních prázdninách rozhodně nezažívají. Od počátku července vždy v pondělí ráno celé osazenstvo domova vyráží na pětidenní pobytovou akci, aby se v pátek navečer všichni patřičně utahaní vrátili zpět.

Neposlušným řidičům už nebude procházet ježdění přes mostek v Telečské ulici

Jihlava – Hlučné kostky v části jihlavské Telečské ulici jsou už dávno pryč. Tento týden by tam dělníci měli pokládat finální vrstvu asfaltu. Úsek bude zprůjezdněn ale až v říjnu. Staveništěm a přes most tam mohou projíždět pouze lidé bydlící v panelových domech a vlastníci tamních garáží. Často tomu tak ale není, to se brzy změní.

Pamětní kameny v ulicích Jihlavy opraví restaurátor

Jihlava – Tři pamětní kameny, které jsou zapsány v ústředním seznamu nemovitých kulturních památek, projdou kvůli svému špatnému stavu opravou. Nachází se v jihlavské Znojemské, Kosovské a Smrčenské ulici.

Do podzimních voleb se v Jihlavě přihlásilo deset politických stran

Jihlava – O hlasy voličů se bude letos na podzim v krajském městě ucházet deset politický stran. Zástupci volebních stran museli do konce července přinést na registrační úřady své kandidátní listiny.

OBRAZEM: Dobrovolníci opravili altán v jihlavském parku

Jihlava – Novou střechu a nátěr dostal v polovině léta altán v parku nad jihlavským tunelem. S nápadem zkrášlit místo v krajském městě přišli sami zástupci přepravní společnosti DPD Jihlavská radnice dobrovolníkům uhradila pracovní pomůcky.

Za krádež dalekohledu a kamery hrozí zloději vězení

Jihlava – Policisté pátrají po zloději, který začátkem srpna ukradl vystavené zboží z jedné prodejny na jihlavském Masarykově náměstí.

Podzemí jihlavské radnice se stalo výstavním prostorem

Jihlava – Jen do konce srpna si zájemci mohou v podzemí jihlavské radnice prohlédnou velkoformátové snímky zakladatele havířského průvodu Johanna Haupta.

Obce s vodou šetří. Jihlavané si ale užívají v centru sprchu

Jihlavsko – S tropickým počasím posledních dnů začínají obce na Jihlavsku šetřit s pitnou vodu. První srpnový den preventivní zákaz začal platit například ve Vyskytné nad Jihlavou. S obecní vodu musí rovněž šetřit obyvatelé Panenské Rozsíčky na Třešťsku. Naopak v krajské městě by se mohlo zdát, že se s vodou plýtvá. Kropící vůz totiž už pátým dnem svlažuje centrum Jihlavy.

Aktivisté žádali cirkusy bez zvířat

Jihlava – S začátkem srpna do krajského města opět po nějakém čase přijel cirkus. Před jeho druhým pátečním představením v jihlavské Vrchlického ulici ale tiše protestovala šestice aktivistů.

Z rekreační chalupy si zloděj odnesl kovové svícny a kříž

Pavlov – Policisté pátrají po zloději, který během prvních srpnových dnů vykradl rekreační chalupu ve Stajišti místní části Pavlova.

V Jihlavě řidiči dostávali lahve s nealko pivem

Jihlava – Koncem července se v krajském městě již poněkolikáté konala dopravně bezpečnostní akce s názvem Řídím, piju nealko pivo. Tento celorepublikový projekt měli v Jihlavě na starosti policisté z krajského ředitelství policie.

Do vojenského bunkru S-7 se letos veřejnost asi nepodívá

Třešť – Na Vysočině je pouze jeden odtajněný vojenský bunkr, který se nepravidelně zpřístupňuje návštěvníkům. Nachází se v Třešti. Během letošního srpna však otevřen nebude. Možná bude k prohlédnutí až v září.

Věž svatého Ducha v Telči je po roce opět otevřená

Telč - Přesně devadesát schodů musí turisté vyjít, aby se dostali do nejvyššího patra nově opravené románské věže svatého Ducha v Telči. Během stoupání si mohou prohlížet obrázky z historie Telče. Co vlastně vidí, se dozví až na interaktivních obrazovkách ve vrchních patrech a v přízemí.

Řidič zapomněl před jízdou sklopit korbu a narazil s ní do mostu

Jihlava – Nezvyklou dopravní nehodu řešili první den v srpnu jihlavští policisté. Stala se před jedenáctou hodinou dopolední na dálničním přivaděči směrem k jihlavské Průmyslové ulici.

Na okraji Telče pomalu roste nový domov pro seniory. Otevření se odkládá

Jihlavsko – Z chátrající budovy bývalé hostinské školy, která stojí od roku 1934 na okraji Telče v Batelovské ulici, se už pomalu stává domov pro seniory. Další dům pro důchodce by mohl v dohledné době vyrůst i v Třešti.

Tropy Vysočinu neopustí. Mírně se ochladí až od pondělí

Vysočina - Za poslední dny meteorologové na Vysočině naměřili nejvyšší teplotu v Libicích nad Dobravou na Havlíčkobrodsku. Bylo to přesně 34 stupňů Celsia. Vysoké teploty a slunečno bude na Vysočině převládat až do konce tohoto týdne.

Nelegální skládku na Bedřichově během několika dní město uklidilo

Jihlava – Na okraji krajského města v místní části Bedřichov někdo během července odhodil pneumatiky a další drobný odpad. Jedná se o parcelu v Pávovské ulici, která sousedí s místem, kde policie váží kamiony.

Pády z kol, kolapsy, řezné rány. S létem přibývá úrazů

Jihlava – Nejvíce letních úrazů je opět z trampolín, kola nebo kolečkových bruslí. V traumatologické ambulanci urgentního příjmu Nemocnice Jihlava lékaři a sestry denně ošetří více než stovku pacientů, což je prý oproti ostatním měsícům roku nárůst. S úrazy míří za zdravotníky i více cizinců.

Statek v Bezděčíne ožije pohádkou nejen pro děti

Bezděčín – Malý princ, tak se jmenuje inscenace, která bude první srpnový pátek k vidění na statku Kameníkových v Bezděčíně. Od osmé hodiny večerní jí tam zahraje divadlo Víti Marčíka mladšího.

Charitativní běh Telčí pomůže hospici koupit auto

Telč – O nadcházející neděli se bude v Telči konat už druhý ročník benefiční akce s názvem Běh městem šťastných lásek. I letos bude výtěžek použit na koupi auta.

Do jihlavské zoo se vrátil vlčí pár, na mláďata si počkají

Jihlava - Návštěvníci Zoologické zahrady Jihlava mohli během pondělí 30. července odpoledne sledovat návrat páru vlků iberských. Z brněnské zoo je přivezl hodinu po poledni jihlavský zoolog.

V anketě Alej roku Vysočinu reprezentují zatím jen dvě stromořadí

Vysočina – Krajina bez alejí je jako obraz bez rámu. Tak zní motto celorepublikové ankety Alej roku. V krajském kolem Vysočiny v ní minulý rok zvítězila alej z Pelhřimovska. Letos lidé nominovali zatím jen dvě stromořadí z Jihlavska. Čas k nominaci je ale ještě do konce října.

V Telči začal oblíbený prázdninový festival

Telč – Koncertem dánské kapely Tradish a slovenské kapely Aurelius Q. na telčském náměstí Zachariáše z Hradce byl v pátek 27. července zahájen program 36. ročníku festivalu Prázdniny v Telči. Koncerty a také divadelní představení pro děti jsou naplánováné až do neděle 12. srpna.

V Černém rybníku se lidé koupají i přes zákaz hygieniků

Smrčná – Černý rybník se nachází uprostřed lesů mezi Smrčnou a Větrným Jeníkovem. Okolo je rekreační oblast s více než sedmdesáti chatkami. I přes to, že se v rybníku už mnoho let objevují sinice, tak se tam rekreanti nepřestali koupat. Letos však poprvé za poslední tři letní sezony hygienici z Krajské hygienické stanice na začátku července nalepili na informační tabuli před rybník černého smajlíka se zákazem koupání.

Pro mladého řidiče letěl vrtulník. Nezvládl zatáčku

Řásná – Devatenáctiletý řidič nezvládl koncem července levotočivou zatáčku na silnici třetí třídy mezi obcemi Řásná a Vanov a havaroval. On i jeho čtyři spolucestující skončili v nemocnici.

Pokuty z dálnice zaplatí opravy komunikací v Jihlavě

Jihlava – Během necelých dvou měsíců radarového měření, patřící jihlavské radnici, zaznamenalo na dálnici mezi 112. a 119. kilometrem více než deset tisíc přestupků. Za vybrané pokuty, které mohou přesáhnout až deset milionů korun, radnice plánuje nechat opravit přechody, chodníky a například i dopravní hřiště.

Část Sokolovské ulice je do konce září uzavřena

Jihlava – Důvodem dnešního (26. července) uzavření části silnice v jihlavské Sokolovské ulici je stavba cyklostezky, která propojí krajské město s příměstskou částí Pávov.

Po třech měsících se do kašny s Neptunem vrátí voda

Jihlava – Kašna Neptuna stojící před jihlavskou radnicí v horní části Masarykova náměstí se se začátkem srpna konečně dočká vody. Během středy 25. července opraváři betonovali prasklou izolační vrstvu dna, kvůli níž nemohla být na začátku května zprovozněna jako nedaleká kašna se sochou Amfitrité.

Rodina, která přišla o dům, dostane od obce peníze

Bílý Kámen – Dar padesát tisíc korun schválili na pondělním zasedání 23. července zastupitelé obce Bílý Kámen. Peníze pomůžou tříčlenné rodině, která v červenci přišla kvůli požáru o dům.

Muzeum pomalu vyklízí prostory telčského zámku

Telč – Jen do konce srpna si bude možné na zámku v Telči prohlédnout stálou expozici telčské pobočky Muzea Vysočiny. Část exponátů se totiž se začátkem září dočasně přesune do sousedního Univerzitního centra Masarykovy univerzity a zbytek bude uschován v depozitáři v krajském městě. Změnu si vynutilo zahájení rekonstrukce Státního zámku Telč.

Motorkář nedobrzdil za kolonou a dostal smyk

Jihlava – V blízkosti čerpací stanice na okraji krajského města ve směru na Pelhřimov havaroval v úterý 24. července odpoledne řidič motocyklu. Způsobil si těžká zranění.

Režisér: Je to takový dlouhý mejdan, na jehož konci je divadelní tvar

Jihlava – Malebné prostředí kolem hráze jihlavské Staré plovárny se před třemi roky poprvé stalo místem, kde se během dvou týdnů schází lidé všech generací, aby společně vytvořili inscenaci. Jejich cílem je ale především setkání a inspirace.

OBRAZEM: Veřejnost pomohla vybavit jihlavský chemostacionář

Jihlava – Nová křesla, sedačky a také tablety se sluchátky. Chemostacionář jihlavské nemocnice, sloužící onkologickým pacientů, už má nové zázemí. Nemocnice ho nechala kompletně vybavit díky tradiční benefiční akci s názvem Vánoční pokoj, která se konala v listopadu a prosinci minulého roku.

Poštovní známky jsou jako peníze. Splatí exekuci či balík na poště

Jihlava – Asi šedesát sběratelů se v sobotu 21. července sešlo v předsálí Domu kultury Jihlava, aby veřejnosti představili své sbírky. K prohlédnutí a koupi na tomto 37. ročníku celostátního setkání sběratelů byly nejen poštovní známky, ale i staré bankovky, pivní tácky či malé kalendáře.

Třešťské koupaliště oslaví druhé výročí koncertem

Třešť – Koupání po celý den zdarma a koncert kapely Spaziergang. Tak bude vypadat poslední středu v červenci prázdninová oslava druhých narozenin přírodního koupaliště Malvíny v Třešti.

S rypadlem narazil do sloupu elektrického vedení

Dolní Cerekev – Škoda čtyřicet tisíc korun a pokuta. Tak skončila dopravní nehoda bagru, která se stala o víkendu ve Spělově místní části Dolní Cerekve.

Nezletilý chlapec si vzal klíčky od auta a projel se Jihlavou

Jihlava – V ulicích krajského města jezdil autem v polovině července mladík, který ještě nemá řidičský průkaz.

Střízlivění jedné osoby trvalo téměř celý den

Jihlava – Za první pololetí letošního roku na jihlavské protialkoholní záchytné stanici se zaměstnanci starali především o muže bez zaměstnání a bez domova. Na záchytce střízlivěli často lidé s trvalým bydlištěm z Jihlavska.

Na budově Horáckého divadla vlaje černý prapor

Jihlava – Habaďůra, Interview, Král Jelenem a i na mnoha dalších inscenacích Horáckého divadla Jihlava (HDJ) se jako zámečník podílel Petr Štěpnička.

Mezi nalezenými věcmi je i pes

Telč – Klíče, mobilní telefony, ale také finanční hotovost. Nejen tyto věci ztrácí lidé v Telči.

Žirafí samec neuhynul kvůli otravě, ale dlouhodobému stresu

Jihlava – Za smrtní osmiletého žirafího samce Manu z jihlavské zoologické zahrady stojí střevní komplikace a dlouhodobý stres. Byl totiž nejslabším členem z trojice žirafích samců. Paul a Zuberi tak zůstanou ve výběhu sami.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT