Nejvíce trestných činů, více jak čtvrtina, se stalo na Jihlavsku. Oproti roku předešlému se však kriminalita na Vysočině mírně zvýšila, kraj trápí hlavně počet vražd, uvedl ČSÚ na svých webových stránkách.

Zatímco v roce 2005 kriminalisté šetřili 13 vražd, loni se zabývali téměř dvojnásobkem. Nejvíce vražd (39) bylo spácháno v Praze, Vysočina se s 23 vraždami umístila na třetím místě za Středočeským krajem. Stejný počet vražd se loni stal i v Moravskoslezském kraji.

Počet případů, které se řadí do takzvané obecné kriminality, tedy činy násilné, mravnostní, majetkové či podvody, v kraji klesá. Kromě vražd se ale zvýšil i počet loupeží a vloupání do bytů. Z dlouhodobého hlediska klesá počet znásilnění, loni jich kriminalisté šetřili deset, což je nejméně v republice. Nejvíce, 65 případů, jich bylo zaznamenáno v Moravskoslezském kraji.

Objasněnost spáchaných trestných činů na Vysočině vykazuje vysokou úspěšnost u vražd. Z 23 případů jich kriminalisté objasnili 22. U znásilnění byla úspěšnost šetření poloviční. Nejhůře dopadla objasnění případů loupeží a vloupání do bytu, uvedl ČSÚ.