Nevybuchlá munice nebyla nalezena při výkopových pracích, jak je obvyklé, ale k překvapení pracovníků firmy byl granát zaražený v kmeni jednoho ze stromů připraveného ke zpracování.

„Pokud by vybuchl na volném prostranství, mohl by ohrozit zdraví a život lidí v okruhu několika set metrů,“ upozornila jihomoravská policejní mluvčí Jana Šípková.

Podle zástupců Kronospanu není možné, aby se strom s granátem dostal do dřevozpracovatelské linky, kde by mohl napáchat značné škody a ohrozit zdraví dělníků. „Máme detektory kovu, které kontrolují dřevo ještě předtím, než jdou do linky. Ve stromech jsou často zasekané kovové části a ty by mohly stroje poškodit,“ vysvětlil jednatel firmy Jan Rudolf.

Zaraženou munici ve stromě objevil detektor již v pondělí. Část stromu i s granátem si včera odvezli pyrotechnici k likvidaci. Činnost podniku kuriózní situace nijak neovlivnila. „Šlo o nekvalitní dřevo, které bylo připraveno do sekacího stroje,“ poznamenal Rudolf.

Strom s granátem podle Rudolfa přicestoval do Kronospanu na začátku týdne od dodavatele, kterým byly Vojenské lesy státní podnik, z blíže nespecifikované oblasti Loučky. Lesní dělník, který strom porážel, vedl řez asi 30 až 40 centimetrů od granátu. Munice pak přežila i další manipulaci a dopravu až do Kronospanu.