Tři děti při nehodách utrpěly těžká zranění, devět dětí bylo zraněno lehce. K větší bezpečnosti dětí na vozovkách a na přechodech by měla pomoci preventivní akce, kterou v pondělí 16. dubna v Jihlavě uspořádá krajský úřad společně s regionálním pracovištěm Besip.

Akce se uskuteční v 10:00 za běžného provozu na přechodu pro chodce mezi základní a mateřskou školou v Seifertově ulici. Měly by upozornit na význam vhodně zvoleného oblečení a doplňků z reflexních materiálů. „V době, kdy musejí všechna auta při jízdě svítit, je otupeno vnímání řidičů vůči všemu, co nesvítí, nebo na sebe dostatečně zřetelně neupozorňuje,“ řekl Miroslav Olšan z krajského odboru dopravy.

Téměř 95 procent učitelek vesty nepoužívá

Lidé si podle něj budou moci porovnat viditelnost dětského útvaru z mateřské školy používajícího reflexní vestičky a útvaru bez těchto vestiček. Oblečení ze speciálních materiálů dovede za snížené viditelnosti odrazit dopadající světlo až na vzdálenost 200 metrů.

Podle Olšana bylo pro mateřské školy na Vysočině pořízeno více než 1000 reflexních vestiček a také reflexní vesty pro jejich doprovod. Z průzkumu v mateřských školách ale vyplynulo, že téměř 95 procent učitelek vesty nepoužívá.

„Porušují tím vyhlášku ministerstva dopravy,“ podotkl Olšan. Podle Jarmily Bučkové, ředitelky jihlavské mateřské školy Mozaika, sdružující 17 pracovišť, ale školky zatím žádné vesty nedostaly