Hejtman zatím nevydal žádné omezení, které by omezovalo rozdělávat oheň nebo zákaz vstupu do lesů, jak tomu bylo v loňském roce.

„V okamžiku, kdy obdržíme signály od krajského hasičského záchranného sboru, že se situace zhoršuje, nevrhneme konkrétní opatření,“ upozorňuje mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.

V kraji se zatím počet požárů kvůli teplému počasí nijak výrazně nezvýšil. Na místě je ale zvýšená opatrnost lidí. Oheň v přírodě se může velice snadno vymknout kontrole a napáchat značné majetkové a ekologické škody. Například na vysokém počtu lesních požárů se v rozhodující míře podílí lidská neopatrnost nebo nedbalost.

Vzniku požáru lze předcházet:
- V přírodním prostředí se pokud možno vyhněte použití jakéhokoliv zdroje otevřeného ohně (sirky, cigareta, zapalovač, vařič).
- V lese je kouření a rozdělávání ohně mimo k tomu vyhrazená místa ze zákona zakázáno.
- Dokud bude pokračovat současné sucho, doporučují hasiči v přírodním prostředí oheň vůbec nerozdělávat, a to i při pěstební činnosti v lese!
- Pozor na používání propanbutanového nebo lihového vařiče!
- K požáru suché trávy může dojít i od horkého výfuku (katalyzátoru) automobilu.
- Bude-li spalování odpadu při pěstební činnosti v lese nevyhnutelné, místo zabezpečte dostatečným množstvím hasebních prostředků, dozorem osobou starší 18 let, pálení nahlaste na KOPIS HZS kraje Vysočina na telefonní číslo 950 270 102.
Zdroj: Krajský úřad Vysočina