Jde o vůbec prvního policistu v rámci Jihomoravského kraje, který doplatil na nový služební zákon. Důvodem propuštění policisty bylo porušení policejní etiky a podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví. Toho se měl dopustit 8. února v diskoklubu v ulici Březinova v Jihlavě. Případem se už zabývá jihlavská pobočka Inspekce ministra vnitra (IMV).

„Opil se a verbálně napadal hosty. Zneužil služebního průkazu k výhružkám a nevybíravě napadal slovně cizí státní příslušníky,“ informoval o případu Jaroslav Bílek z jihlavské policie.

Obsluha klubu tehdy agresivního policistu vyzvala, aby odešel, ale ten nereagoval. Proto na něj zavolali policii. Ještě než přijeli, stačil utéct. Nakonec byl ale odhalen.

„V rámci svého šetření jsem došel k závěru, že se jeho chování neslučuje s policejní etikou a porušil služební slib,“ dal jasný signál ostatním policistům jihlavský policejní ředitel Josef Bačkovský.

Ten ani nemusel čekat na to, až skončí šetření IMV. Využil totiž paragrafu v novém služebním zákoně, který říká, že policista musí být propuštěn, pokud porušil služební slib a dopustil se zavrženíhodného chování, které má znaky trestného činu a ohrožuje pověst policie.

„V rámci kraje jde o první podobný případ,“ potvrdila brněnská policejní mluvčí Jana Šípková. Propuštěný policista měl problém i před tím. Podle informací Deníku dal pokutu řidiči, který měl jet údajně na červenou v ulici Jiráskova v Jihlavě. Řidič si ale stěžoval a uspěl.

„Pokuta byla neoprávněná. Odhalil to kamerový systém, který křižovatku na Jiráskově ulici monitoruje,“ konstatoval Jaroslav Bílek. Pokud bude policista obviněn z trestného činu výtržnictví a uznán vinným, hrozí mu až dva roky vězení nebo peněžitý trest.