Co vlastně udělali? Policie nechce zatím jejich role příliš konkretizovat, protože by si mohla narušit vyšetřování, ale podle pardubické státní zástupkyně Hany Šmejcké se dopustili pletichy při veřejné soutěži. Jinými slovy zmanipulovali veřejnou zakázku tak, aby jí vyhrála předem domluvená firma. To se týkalo výběru firmy na stavbu autobusového terminálu nebo pronájmu ploch k podnikání v areálu koupaliště.

„Komise zvýhodnila společnost, která výběrové řízení vyhrála. Došlo mezi nimi k dohodě předem. Starosta například nesdělil podstatné skutečnosti dalším členům komise,“ naznačila státní zástupkyně Hana Šmejcká. V případě autobusového terminálu vyhrála firma Skanska. Jeden z jejích manažerů je dnes také na seznamu obviněných.

Odmítají vinu

Kromě úplatků, o nichž státní zástupkyně tvrdí, že se objevovaly v řádech statisíců korun, měly firmy na oplátku za přiklepnutou zakázku slíbit finanční podporu lednímu hokeji, v jehož čele tehdy stál sám starosta Jaroslav Kruntorád.

„Celé obvinění je samozřejmě nesmysl a musím se tomu jen smát. Jsem přesvědčen, že se vše vysvětlí,“ konstatoval Kruntorád, který nyní žije v Praze, kde je zaměstnán a příležitostně podle svých slov podniká.

Josef Beneš má na krku stejné obvinění a dodnes na radnici pracuje ve vedoucí funkci. „Jsem nevinný. Nepochybuji o tom, že se to prokáže. Víc se o tom nebudu bavit,“ reagoval Beneš na dotaz, co si o obvinění myslí.

Vladimír Hušek byl o něco sdílnější. „Mám svědomí čisté a vzhledem k tomu, jak dlouho už vyšetřování trvá, se k tomu nebudu vyjadřovat, protože to hovoří za vše,“ řekl Vladimír Hušek.

Rozsáhlý případ

Vyšetřování, které iniciovalo anonymní udání, trvá již od podzimu roku 2005. Důvod? Policie tvrdí, že prověřuje všechny zakázky, které s kauzou souvisí.

„Je to velmi rozsáhlý případ. Různé firmy pracovaly na různých částech staveb,“ naznačuje směr dalšího vyšetřování mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Veronika Dumková. Podle informací Deníku útvar prověřuje například i stavbu tribuny na zimním stadionu.

Seznam obviněných

1. Jaroslav Kruntorád, bývalý starosta Havlíčkova Brodu

2. Josef Beneš, minulý i současný vedoucí odboru rozvoje města

3. Vladimír Hušek, bývalý člen rady města

4. Jan Kruntorád, syn bývalého starosty a podnikatel

5. Karel Švec, ředitel společnosti Chládek a Tintěra

6. Miroslav Vomela, bývalý manažer HC Rebe.

7. Josef Bártl, majitel stavební firmy U Vojtěcha

8. Václav Janoušek, jednatel firmy PSJ Pelhřimov

9. Někdo zfirmy Skanska (?)

Přečtěte si další související články k této kauze:

Korupce na brodské radnici: Devět obviněných

Pochybení kolem terminálu

Odposlechy jako klíčový důkaz?