Po zloději ale policie zatím marně pátrá.

„Našly se ve dvou sportovních taškách. V jedné z nich byly všechny odcizené jedy a ostatní chemikálie. V druhé pak laboratorní sklo a přístroje,“ informovala jihlavská policejní mluvčí Jaroslava Slavíková.

Nebezpečné kyseliny a jedy se válely pod nezamřížovaným oknem přímo na frekventované ulici. Ta byla okamžitě uzavřena, doprava musela být odkloněna.

„Je to nezodpovědné, takhle položit na ulici jedy. Co kdyby to našly děti. Možná, že to sledovali z toho lesíka, co je naproti,“ myslí si vrátný z firmy AJAX.
Při zásahu byl intoxikován sedmatřicetiletý policista – psovod, který se ještě před příjezdem hasičů nadýchal látky, která měla poškozený obal.

„Pociťoval pálení a svědění v očích. Stěžoval si na mírnou dušnost. Převezen byl na centrální příjem jihlavské nemocnice,“ popsal ředitel krajské záchranné služby Lukáš Kettner. Po ošetření byl policista propuštěn a je v pracovní neschopnosti. Jeho služební pes neměl žádné příznaky intoxikace.

O obecné ohrožení nejde

Hasiči chemikálie zajistili v ochranných oblecích. V poškozeném obalu měla být podle našich informací směs chemikálií s denaturovaným lihem.
„Ta byla uložena do speciálního obalu a předána k dalšímu zkoumání,“ řekl Deníku ředitel krajských hasičů Drahoslav Ryba.

Na místo byli povoláni i pracovníci laboratoře z Tišnova, kteří provedli odebrání vzorků z důvodu zjištění druhů chemikálií. Životní prostředí ohroženo nebylo.

„Vrátily se nám všechny látky v množství, jakém byly ukradeny, což je nejdůležitější,“ prozradil Deníku ředitel firmy AJAX, která se zabývá výrobou pilníků Stanislav Štefánek.

Podle jedné z vyšetřovacích verzí může být za krádeží někdo z okruhu narkomanů. Je pravděpodobné, že se po krádeži vloupání svého lupu zalekl a sám jedy, mezi nimiž byla například kyselina pikrová, nebo kyanid sodný a draselný vrátil. Policisté, i přesto, že byly jedy položené jen tak na ulici, vyšetřují případ pouze jako trestný čin krádež vloupáním,

„O obecné ohrožení se nejedná. Verzí, kdo a proč kradl, je několik. Intenzivní pátrání stále pokračuje,“ konstatoval ředitel jihlavské policie Josef Bačkovský.