Z vozu tehdy ukradli téměř 1,4 milionu korun. Caha v úterý řekl, že svého činu lituje a podíl na útoku zdůvodnil svou špatnou finanční situací. Za podíl na útoku, při kterém zemřel jeden z pracovníků bezpečnostní agentury a další má od přepadení zdravotní problémy, získal Caha osobní automobil.

Státní zástupce Milan Vacek řekl, že oba obžalovaní přepadli vůz střelbou ze samopalů vzor 58 a útok byl nesmyslně brutální. Oba pachatelé na vůz vystřelili celkem přes 45 ran. Caha, který se k přepadení vozu sám přiznal, dnes řekl, že samopalem na auto nemířil, podle svých slov si také není jistý, zda vůbec vůz zasáhl. „Já jsem vystřelil, protože na mě Martin křičel, abych střílel,“ vypověděl Caha.

Hrozí 15 let vězení

Druhý z pachatelů přepadení na Havlíčkobrodsku, Martin Derganz, byl v roce 2003 zavražděn. Policie vyšetřování jeho vraždy dosud neukončila. Caha dnes před soudem svého činu litoval. „Byl jsem v tíživé rodinné i finanční situaci, kterou jsem nedokázal řešit. Ze začátku jsme byli s Martinem kamarádi, později však na mě tlačil, že když neposlechnu, mohlo by se něco stát mé rodině,“ řekl Caha.

Před soudem v úterý dopoledne vypovídal také řidič přepadeného vozidla Petr Hlaváček, který při přepadení utrpěl několik střelných poranění. „Najednou se rozprsklo přední sklo a pak to byl hrozný rachot, později jsem se probral a viděl kolegu, jak měl díry v obličeji a byl fialový,“ popsal přepadení Hlaváček.

Sám se pak pokusil vysílačkou a mobilním telefonem přivolat pomoc, v místě však nebyl signál. Pomoc zavolal řidič projíždějícího vozidla.

Caha si již odpykává devítiletý trest za podíl na únosu podnikatele Davida Petrovického z roku 2000. Tělo mrtvého podnikatele našli policisté později u dálnice D1. Hlavní líčení v případu je plánováno do čtvrtka, Cahovi podle státního zástupce hrozí uložení souhrnného trestu do 15 let vězení.