Soudkyně Hana Doubková je uznala vinnými z trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti a oběma zakázala vykonávat porodnickou praxi na dva roky.
Aleš Mareček dostal přísnější trest rok a půl s podmíněným odkladem na dva roky.

Oldřichu Eliškovi soud vyměřil jeden rok a dva měsíce se stejně dlouhou zkušební dobou.

„Oba lékaři nesou vinu na tom, že se dítě narodilo s těžkým poškozením mozku, které je nevratné a nevyléčitelné. Hlavním důvodem je jejich nerozhodnost při porodu, který trval více než 26 hodin. Rodička opakovaně žádala lékaře, aby jí udělali císařský řez,“ řekla po vynesení rozsudku Doubková.

Státní zástupkyně podá odvolání

Státní zástupkyně v závěrečné řeči navrhovala pro oba obžalované trest nepodmíněný. Obhájce Marečka to považoval za skandální.
„S trestem nejsem spokojena, proto podám odvolání,“ řekla Deníku státní zástupkyně Marcela Jiráková.

Proti rozsudku se odvolali i oba lékaři. Oldřich Eliška (na snímku vpravo), který vykonává lékařskou praxi v Anglii, včera k soudu nepřišel. Prostřednictvím svého obhájce vyslovil lítost nad tím, co se stalo.

Eliška, ale i Mareček celou dobu procesu tvrdili, že se žádného pochybení nedopustili. Svalovali vinu jeden na druhého, na porodní asistentky a na to, že nebyli navzájem o porodních komplikacích dostatečně informováni.

Revizní znalecký posudek ze Znaleckého ústavu Masarykovy univerzity v Brně ale vyzněl v jejich neprospěch. Znalci se vyjádřili, že je vysoce pravděpodobné, že nerozhodnost lékařů měla vliv na poškození novorozence při porodu. Jiná příčina je podle nich málo pravděpodobná.

Mimosoudní vyrovnání

Poškozenou ženou byla Jaroslava Vomelová z Havlíčkova Brodu, která rodila v prosinci 2004. Rodina po nemocnici ze začátku požadovala jedenáctimilionové odškodné. Nakonec došlo na mimosoudní vyrovnání.

Nemocnice zaplatí za zmrzačení jejich dítěte 2,3 milionu korun. Oba manželé se včera přišli na rozsudek podívat. Komentovat ho ale nechtěli. Jaroslava Vomelová je znovu těhotná.

Na otázku Deníku, zda půjde znovu rodit do havlíčkobrodské nemocnice i po tak otřesném životním zážitku, řekla, že to ještě neví.