„Vychovatelé nám říkali, že si máme dát pozor, protože kolem školy chodí nějací úchylové. Otravují holky, po kterých chtějí sex,“ řekla Deníku jedna ze studentek, která si kvůli citlivosti tématu nepřála zveřejnit své jméno.

„Ano, je to pravda. Poslední případ se stal asi před dvěma týdny. Nějaký chlap nabízel třem dívkám víkend někde na Pelhřimovsku. Podle toho, co říkaly, tak šlo jednoznačně o sexuální podtext,“ potvrdil informaci vedoucí vychovatel Libor Kopecký. Ten také upozorňuje, že podobné případy se čas od času objeví.

Policie nechce sdělit podrobnosti

„Byl tady chlap, který se ukájel za plotem. Vždycky to oznámíme policii a ta si vede vlastní šetření. Jak to pak dopadne, nevíme,“ říká Kopecký.
Jihlavská policie nechtěla k případu říci žádné podrobnosti. Kriminalisté po své mluvčí pouze vzkázali, že se jím intenzivně zabývají.

Podle Kopeckého se zatím nikdy nic závažného nestalo, ale i tak mají o studentky strach, protože často chodí po setmění na internát samy.

„Jsou u nás ubytováni studenti z deseti jihlavských škol. Nikdo nemůže vědět, kdo na ně z křoví vyskočí. Proto je varujeme, aby byli ve střehu. Je to běžná praxe. Stejně jako je seznamujeme s vnitřním řádem internátu, tak jsou varováni i před jinými možnými riziky,“ vysvětluje Kopecký.

Podle městské policie to není problém jen této jediné školy. Různí úchylové a exhibicionisti se v Jihlavě objevují na různých místech.

„Například na Heulose nebo v parku u městského nádraží. Vyjíždíme na každé oznámení. V Jihlavě je problém s lidmi, kteří se obnažují. Ne vždy se je podaří dopadnout a zajistit,“ řekl Deníku zástupce ředitele Městské policie v Jihlavě Stanislav Maštera. Strážníkům se letos podařilo dopadnout asi tři výtržníky, kteří se obnažovali nebo jinak exhibovali. Ti mohou být různě nebezpeční.

V letošním roce se například republiková policie zabývala případem, kdy pravidelně do jisté firmy v Jihlavě volal neznámý muž, který obtěžoval telefonistky na bezplatné lince.

„Byl vulgární a hodně neodbytný. Říkal, že sedí na záchodě a masturbuje. Volal do té doby, až se ukojil. Celou dobu nám blokoval linku,“ řekla jedna z pracovnic.

Policie případ odložila. A důvod? „Nenašli jsme konkrétní osobu,“ informovala jihlavská policejní mluvčí Jaroslava Slavíková. Podle našich informací neznámý fantom na linku dál telefonuje.

Podle Želmíry Herrové z psychiatrické léčebny v Havlíčkově Brodě se může obtěžování na ulici a telefonování dopouštět jeden člověk.

„Devianti musejí svou úchylku nějak ventilovat. Je prakticky jedno, jestli to bude na ulici nebo po telefonu,“ říká Herrová.