K nehodě přitom došlo úplně zbytečně. „Řidič nákladní soupravy, jedoucí ve směru od Nových Domků do Jihlavy, zastavil z důvodu docházející nafty v klesání, vůz dostatečně nezajistil a vystoupil,“ popsal okamžiky před neštěstím Jaroslav Bílek z jihlavské policie. „Dvanáctitunová souprava se následně rozjela do údolí,“ uvedl.

Řidič vypověděl, že ve snaze zabránit neštěstí do jedoucího stroje naskočil, ale zabrzdit už nestihl. Pokus o záchranu nákladu se mu mohl stát osudným.

„Řidič z jedoucí soupravy vypadl a utrpěl středně těžká poranění hlavy a odřeniny různých částí těla,“ potvrdil mluvčí zdravotnické záchranné služby Miroslav Havlík. „Po převozu do nemocnice byl ošetřen na chirurgické ambulanci,“ upřesnil.

Zábradlí nevydrželo

Drama ovšem pokračovalo. Souprava s návěsem plným pneumatik prorazila zábradlí mostu a zůstala viset nad železniční tratí vedoucí z krajského města do Luk nad Jihlavou. Kolos zachycený pouze za tahač hrozil zřícením do dvacetimetrové hloubky. „Ihned jsme informovali České dráhy, aby zastavily provoz na ohrožené trati,“ řekla mluvčí hasičů Denisa Vrbová.

Hasiči museli volit další postup s rozvahou. Jediný špatný pohyb mohl zavinit zřícení celé soupravy na koleje. „Majitel přepravní společnosti zajistil přeložení nákladu, po kterém následovalo vlastní vyproštění tahače a návěsu,“ popsala Denisa Vrbová. „Naše technika k vyproštění nestačila. Na místo jsme povolali specializovanou firmu,“ dodala.

Náročná a velice nebezpečná operace si vyžádala uzavření silnice. „Místo nehody bylo od půl dvanácté do čtyř hodin ráno zcela neprůjezdné,“ potvrdil Jaroslav Bílek.

Statisícová škoda
Přestože se po dlouhých hodinách trpělivé práce podařilo návěs vytáhnout zpět na silnici, škoda překročila 200 tisíc korun. „

Největší škoda, přes 150 tisíc, vznikla na návěsu,“ podotkl Jaroslav Bílek. „Dalších padesát tisíc bude stát oprava zábradlí mostu a tahače,“ spočítal.