Tento týden totiž ohlásili mladí radikální národní socialisté z Vlašimi, že se připojují k NOHB.

„Vlivem narůstající nevole proti Systému jsme se rozhodli, my vlašimští patrioti, k zapojení do struktury lokální organizované skupiny aktivistů hnutí Národní odpor Havlíčkobrodska,“ stojí doslova v prohlášení, které se tento týden objevilo na webových stránkách Národního odporu (NO).

Tato informace podle politologa Miroslava Mareše z Masarykovy univerzity v Brně svědčí o tom, že Národní odpor je pro mladou generaci neonacistů známou strukturou a zapojení do něj může posílit jejich prestiž a sebevědomí.

 

Policie situaci nepodceňuje

„Národní odpor na Havlíčkobrodsku má již určitou tradici a význam v celonárodní struktuře. Mohou tam být i určité personální kontakty mezi Vlašimí a Havlíčkovým Brodem,“ řekl pro Deník Mareš, který se specializuje na problematiku extremismu. Policisté se rozrůstáním neonacistů na Vysočině již zabývají.

„Informaci nepodceňujeme, o našich krocích ale nemohu mluvit,“ řekl havlíčkobrodský policejní ředitel Jaroslav Hrdina.

Kolik členů z Vlašimi, kde na konci července proběhla rasistická akce Den rasy, se k neonacistům na Havlíčkobrodsku připojilo, není známo. Starosta Vlašimi Luděk Jeništa tvrdí, že nemá o počtech těchto lidí žádné informace.

„Nikdy jsme s nimi neměli žádný problém. Pravdou ale je, že zde skupina mladých lidí, kteří se hlásí k nějaké ideologii, je,“ podotkl starosta.

Jak velké bezpečnostní riziko toto spojení dvou radikálních skupin představuje? Podle Mareše to problém bezesporu je.

„Je třeba ho vnímat šířeji než jako otázku policejní represe. V problematických regionech by se měla rozvinout dlouhodobá a systematická práce s mládeží, která by měla zabránit její inklinaci k extremismu,“ upozorňuje politolog Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity v Brně.