„Postupně k nám bylo převezeno pět dětí. U všech se jednalo o závažnou až velmi závažnou sepsi (zaplavení organizmu bakteriemi – pozn. redakce), která měla těžký průběh. U nás ale žádné nezemřelo. Malým pacientům celkově selhávaly orgány. Některé byly napojené na respirační přístroje,“ informovala mluvčí brněnské nemocnice Anna Nesvadbová.

Novorozenecké oddělení v Třebíči muselo být okamžitě uzavřeno a hledala se příčina výskytu nebezpečné infekce. Ta se brzy našla.

„Původce infekce Klebsiella oxytoca byl izolován z dřevěného rámu vaničky, kde personál novorozence koupal. Celé oddělení muselo být sanováno,“ upozornil ředitel Krajské hygienické stanice (KHS) v Jihlavě Jan Říha.

Nemocnice za pozdní nahlášení epidemie dostala od KHS pokutu 50 tisíc korun.

Případ prošetří

O tak závažném případu nebyl tehdy informován ani zřizovatel nemocnice - krajský úřad.

„Dozvěděli jsme se o tom až v souvislosti s výpovědí, kterou dostal pan Kozák za záměnu dětí. Tehdy nám ředitel řekl, že to bylo již druhé pochybení pana Kozáka. Podrobnosti ale neuvedl,“ sdělil náměstek pro krajské zdravotnictví Pavel Hájek (ODS).

„Závazná pravidla pro hlášení mimořádných událostí z nemocnic zřizovateli byla stanovena v roce 2007,“ zdůvodnil ředitel nemocnice Petr Mayer.

Nemocnice na základě této události musela zdokonalit systém hlášení nozokomiálních (nemocničních) infekcí prostřednictvím vnitřního informačního systému.

Hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil (ODS) se rozhodl, že nechá celý případ prošetřit.

„Netušil jsem, že šlo o tak závažný následek jako smrt novorozence. Pokud šlo o mimořádnou situaci, bude nás zajímat, proč jsme o ní nebyli informováni,“ konstatoval Vystrčil, který se o podrobnostech případu dozvěděl až od Deníku. Policie se případem nezabývala.

„V této věci jsme neobdrželi žádné trestní oznámení,“ konstatovala třebíčská policejní mluvčí Marcela Lavická.

Co je Klebsiella oxytoca

Zcela normálně se vyskytuje ve vodě, v půdě, může se vyskytovat v trávicím a dýchacím ústrojí člověka a jiných zvířat.

Je častým původcem nozokomiálních infekcí – těch, které se vyskytují a přenášejí v nemocnicích, častěji u oslabených pacientů. Známé jsou čtyři patogenní druhy viru Klebsiella, a to: oxytoca, ozaenae, rhinoscleromatis, pneumonie.

Způsobuje bronchopneumonie - záněty plic a jejich komplikace. Je nebezpečná pro novorozence. Léčí se specifickými antibiotiky dle citlivosti.
Zdroj: internet