„Kontrolní komise zjistila, že nemocnice skutečně výskyt infekce nahlásila pozdě a dostala pokutu 50 tisíc korun, a to i s ohledem na později přijatá opatření vedoucí k eliminaci nákazy. Proto není důvod, aby pokutu platila nemocnice, a doplácela tak na něčí nezodpovědnost,“ řekl v úterý na tiskové konferenci hejtman kraje Miloš Vystrčil.

Pokutu bude muset určitě hradit ze svého bývalý primář novorozeneckého oddělení Jan Kozák. Na toho ředitel nemocnice Petr Mayer ukázal, když ho označil za hlavního viníka, který infekci včas neoznámil.

„Zda bude platit i někdo jiný, to ukáže další šetření,“ podotkl Vystrčil.

Na oddělení se tehdy objevila nebezpečná bakteriální infekce klebsiella oxytoca, kterou onemocnělo devět dětí. Jedno zemřelo a pět bojovalo o život v brněnské nemocnici. Vedení nemocnice nyní tvrdí, že smrt novorozence nemusela být v příčinné souvislosti s výskytem bakterie.

„Nemůžeme to potvrdit ani vyvrátit,“ říká ředitel Mayer. Krajská komise, která v nemocnici prováděla šetření, se nezabývala správností lékařských postupů ani provedených hygienicko-epidemiologických opatření. Rada kraje nabídla spolupráci policii, která začala případ prošetřovat pro podezření ze spáchání trestných činů ublížení na zdraví z nedbalosti a šíření nakažlivé choroby.

Na stůl ho dostal policejní komisař Jaroslav Hošek.

„Vyšetřování je v začátku. Podle mého názoru bude trvat delší dobu,“ informoval Hošek.