Tak jako tomu podle žaloby mělo být u jedenatřicetiletého Radka Houžvice z Jihlavy, který se od začátku týdne před brněnským krajským soudem zpovídá z vraždy své matky Jaroslavy. Hrozí mu až patnáctiletý trest.

Vše přitom začalo loni v červnu sporem o to, zdali prodat či neprodat zahradu, kterou Houžvicově matce darovala jeho babička.

„Houžvic se vydal na návštěvu do bytu své matky. Ženu se přitom snažil přesvědčit, aby zahradu prodala, anebo alespoň vyměnila za jiný pozemek. Matka na to nechtěla přistoupit a mezi oběma se strhla hádka,“ napsala v žalobě státní zástupkyně Iveta Eichlerová.

 

Vinu popírá

Po hádce odešel. Jenže to nebyla ten den jeho poslední návštěva matky.

„Houžvic se po několika hodinách vrátil a hádka, která následovala, již měla trochu jiný vývoj. Vzájemné přetahovaní skončilo tak, že Houžvic povalil matku na zem. Tam ji přimáčkl k zemi a držel tak dlouho, než zůstala bezvládně ležet,“ uvedla dále Eichlerová.

Jenže právě to, že by se ke své matce vrátil, muž popírá. A vůbec nechce slyšet o tom, že ženu zavraždil, a to i přesto, že se k tomu na policii doznal.

„Ten čin jsem nespáchal. Policisté mě tenkrát předvolali jako jediného možného podezřelého. Vlastně mě přemlouvali a já podlehl. Přiznal jsem se pouze proto, že mám fobii z vyšetřovaní a vyšetřovatelů,“ hájil se Houžvic před soudem. Přichází přitom s vlastní verzí. Podle něho musela matka čekat návštěvu. Usuzuje tak na to, jak to vypadalo v kuchyni.

 

Otec: Vždycky to byl hodný kluk

Ani jeho otec Cyril Houžvic nevěří, že by byl schopen takového činu, a za svým synem stojí. „Vždycky to byl hodný kluk. Stěží se mi chce věřit, že by se něčeho takového dopustil. Pokud to neudělal, tak bych mu přál, aby ho osvobodili. Ale jestli svou matku skutečně zabil, pak ať za svůj čin pyká,“ uvedl Houžvic starší po skončení pondělního jednání.

To pokračovalo v úterý výslechem dalších svědků a výpověďmi znalců.