V loňském roce museli kriminalisté po celém kraji řešit 9612 deliktů, zatímco v roce předchozím 8184.

Největší nárůst je u majetkové trestné činnosti a krádeží. Za celý loňský rok bylo například ukradeno o 72 aut víc než v roce předchozím.

Kradou se i staré škodovky

Nejvíce automobilů (105) bylo sice ukradeno na Jihlavsku, ale Žďársko se do statistik zapsalo jako okres, kde došlo k největšímu nárůstu krádeží aut.

„Je to stará bolest. Kradou se prakticky všechny druhy aut, od těch nejluxusnějších až po staré škodovky. Zatím netušíme, zda to jde na vrub organizované skupině či jednotlivcům,“ zhodnotil situaci žďárský policejní mluvčí Václav Kučera. Na Žďársku loni zloději aut ukradli 91 vozů, zatímco předloni pouze 50.

Kriminalistům se nejvíce daří odhalovat násilnou trestnou činnost. Ze šesti vražd, mezi nimiž jsou i pokusy o vraždu a jedna příprava vraždy, jich objasnili pět.

Druhým nejzávažnějším zločinem, který byl na území kraje spáchán, je loupež. Tu museli kriminalisté odhalovat v 82 případech. Proti roku 2006 je to o dvanáct případů víc. Nejvíce se loupilo na Jihlavsku.

„Bohužel musím konstatovat, že agresivita mezi lidmi roste, a tak nejčastější případ loupeže je ten, že člověk okrade pod pohrůžkou násilí jiného člověka. U těchto činů je také velmi složité prokazovat, zda si to dotyčná oběť nevymyslela,“ upozornil šéf jihlavské kriminálky Petr Gruber.

A proč se nedaří lépe objasňovat majetkovou trestnou činnost? Na to Deníku odpověděla jihomoravská policejní mluvčí Jana Šípková: „Největší problémy jsou s objasňováním krádeží aut a kapesních krádeží. Pachatelé po sobě zanechávají velmi málo stop a nejsou ani svědci, kteří by je viděli při činu.

Většinou si vyhledávají velká parkoviště a temná zákoutí, kde nejsou vidět. Poškození často nahlásí krádež až druhý den, takže i z tohoto pohledu má policie ztíženou situaci.“

Loni se naopak snížil počet mravnostních trestných činů. Především se to týká pohlavního zneužívání, kde to bylo téměř o polovinu případů méně.

INFOGRAFIKA

(kliknutím zvětšíte)