„Krátce po jedné hodině v noci nám zavolala zoufalá žena a oznámila, že se její muž chystá spáchat sebevraždu,“ popsal okamžiky před událostí ředitel městské policie Jan Frenc. „Uvedla, že její manžel je v silné depresi, způsobené ztrátou dítěte, a hodlá skočit z panelového domu v Březinově ulici,“ doplnil.

Policisté okamžitě zalarmovali ostatní složky integrovaného záchranného systému a jeden z vozů vyrazil na místo. „Naši muži byli na uvedené adrese první a ihned se vydali na střechu,“ informoval ředitel Frenc.

Následné minuty umí nejlépe popsat zasahující policisté David Zikmund a Jiří Stejskal, kteří byli na střeše jako první. „Dotyčný muž stál na okraji římsy a s mým kolegou nejprve vůbec nekomunikoval,“ popsal své setkání se zoufalým otcem strážník David Zikmund. „Viděl jsem, že je hodně vyděšený a pravděpodobně se nebude chovat agresivně, takže jsem poprosil kolegu, aby na střechu nikoho dalšího nepouštěl, a promluvil jsem s ním sám,“ vylíčil.

 

Dlouhých patnáct minut

Rozhovor na střeše paneláku, navíc v silném a mrazivém větru trval nekonečných patnáct minut. „Podařilo se nám muže přesvědčit, aby slezl z římsy blíž ke mně a pak zpět do výtahové šachty,“ zavzpomínal Zikmund.

Ve chvíli, kdy se muž vydal po žebříku dolů, bylo vyhráno. Pětadvacetiletého muže pomýšlejícího na sebevraždu převzali lékaři zdravotní záchranné služby a odvezli ho do nemocnice.

„Byl to opravdu silný a vyčerpávající zážitek,“ přiznal strážník Zikmund. „Nejsme na takové situace školení, museli jsme hodně improvizovat a spoléhat jeden na druhého. Bez kolegy, jako je Jirka Stejskal, bych to zvládal jen těžko,“ dodal unavený strážník.