Podle předsedy okresního soudu Vladimíra Sovy jde o zvlášť nebezpečného recidivistu, kterému hrozí až třináct let vězení.

Mižigar je obžalován ze čtyřnásobného trestného činu loupeže, tří podvodů a maření výkonu úředního rozhodnutí.

Loupeží se měl dopustit na území Jihlavy od srpna do října loňského roku, a to především v samotném centru Jihlavy a za bílého dne.

„Scénář byl vždy podobný. Vyhlédl si mladého člověka, a poté ho pod pohrůžkou násilí okradl o mobilní telefon, peníze a další cennosti,“ popsal předseda okresního soudu Vladimír Sova.

„Od té doby, co jsem byl okraden, tak po městě sám nechodím,“ řekl jeden z okradených.

Podle jeho svědectví ho napadli tři muži. Dva ho drželi a třetí mu ukradl řetízek na ruce, peníze z peněženky a mobilní telefon,“ popsal svědek.

„Tohoto člověka jsem nikdy neviděl,“ popřel jakoukoli vinu obžalovaný Mižigar.

Zapírat ale již nemohl v případě Vojtěcha E., který přesně popsal, jak ho Mižigar okradl hned dvakrát o dva mobilní telefony.

„Bylo to v centru města. Nejdřív po mně chtěl telefon, že si potřebuje zavolat. Vyhrožoval, že když mu ho nepůjčím, tak mi rozbije hubu a ukazoval na partu dalších asi dvou lidí, kteří měli být jeho komplici. Druhý den slíbil, že mi telefon vrátí, ale místo toho mě s komplici okradl o další,“ vysvětlil Vojtěch E.

Mižigar se v Jihlavě pohyboval, přestože to měl soudem na dva roky zakázáno. Z předchozího výkonu trestu se vrátil loni v lednu.

Ve vězení strávil dva a půl roku za loupež. O loupežných přepadeních, kvůli kterým nyní stojí před soudem tvrdí, že to nebyly loupeže, ale podvody.

Plně se doznal k tomu, že pod smyšlenou záminkou vylákal ve třech případech od lidí peníze, které pak použil pro vlastní potřebu. Slíbené závazky nedodržel.

K soudu se nedostavili všichni klíčoví svědci. Soudce proto hlavní líčení odročil na 19. března.