Zástupce Nemocnice Jihlavav pátekstane před Krajským soudem v Brně. Nemocnice totiž čelí žalobě na ochranu osobnosti.
Psal se rok 2000, když do jihlavského zařízení nastoupila tehdy 18 letá K. S., která požadovala provedení interrupce.
Podle Miroslavy Sedláčkové, mluvčí brněnského soudu, poškozená žena čekala dvojčata. Lékaři to věděli. Při potratu ale odstranili pouze jeden plod.
Skutečnost vyšla najevo až po kontrole, která byla měsíc po provedeném zákroku. V té době ale byla K. S. těhotná déle než tři měsíce.
Dnes jí je sedm
Dodatečnou interrupci tedy lékaři nemohli provést. K. S. se tak v devatenácti letech narodila dcera. Dnes je jí sedm let.
Poškozená požaduje podle právní zástupkyně rodiny Aleny Ostrejšové po nemocnici částku čtyři sta tisíc korun.
Matka mladé ženy vysvětluje pro Deník důvody tohoto kroku. „Nesoudíme se proto, že se dítě narodilo, ale proto, že se od nás nemocnice odvrátila, a za způsobenou psychickou újmu,“ uvedla matka.
„Bylo to hrozné, kdo to neprožije, nepochopí. Dnes je nám strašně líto, že se nenarodily obě děti. Celý rok po narození jsme měli strach, jestli se malá narodila zdravá,“ dodala.
Ostřejšová ještě uvedla, že žaloba byla podána už v roce 2001. „To, že se věc projednává až po sedmi letech, je vina prvního soudce. Podali jsme na něj stížnost a případ dostal na starost jiný soudce,“ řekla.
Ředitel nemocnice Martin Šuma případ komentovat nechtěl. „Počkáme si na rozsudek a vyjadřovat se zatím nebudeme,“ sdělil.

PAVEL MED, ROMAN MARTÍNEK