Potrat se nepovedl a matka si náhradu nemajetkové újmy zaslouží. Takové je rozhodnutí brněnského krajského soudu, který se v pátek zabýval případem, který nemá v jeho dějinách obdoby. Řešil totiž kauzu matky, která chtěla v Nemocnici Jihlava udělat interrupci. Lékařům se ale zákrok nepovedl. Holčička, která se původně neměla vůbec narodit, má sedm let.

Na lavici obžalovaných usedli zástupci zdravotnického zařízení a naproti nim se posadila pětadvacetiletá matka narozeného dítěte Kateřina Nováková. Ta čekala dvojčata. Lékaři ale při potratu odstranili pouze jeden plod. Po zákroku měla přijít na kontrolu, ale na ni přišla později. Tehdy její gynekoložka zjistila, že se v jejím těle dál vyvíjí druhý plod. Na další potrat už bylo ale příliš pozdě, a tak tehdy osmnáctiletá dívka porodila zdravou dceru. Nováková chtěla vysoudit náhradu škody.

Po jihlavské porodnici žádala čtyři sta tisíc korun. Byla totiž přesvědčená, že nezdařilý lékařský výkon ublížil jí osobně a také její dceři. „Jak jsem trpěla psychicky se nedá ani vyjádřit. Měla jsem strach. V nemocnici řekli, že je velká pravděpodobnost narození postiženého dítěte,“ řekla Nováková.

Soud jí dal částečně za pravdu. Plnou částku, kterou žádala, jí ale nepřiznal. Soudu se totiž zdálo nepřiměřeně vysoká. „Tolik peněz by bylo výsměchem těm rodičům, kteří za úmrtí chtěného a milovaného dítěte například při autonehodě obvykle dostanou odškodné dvě stě čtyřicet tisíc korun,“ vysvětlil přiznanou částku soudce brněnského krajského soudu Michal Ryška.

Babička: Bylo to těžké období

Matka mladé ženy vysvětluje pro Deník.cz důvody tohoto kroku. „Nesoudili jsme se proto, že se dítě narodilo, ale proto, že se od nás nemocnice odvrátila a za způsobenou psychickou újmu,“ řekla matka poškozené dívky.

Těžké období, které podle ní rodina prožívala, si prý nikdo nedokáže představit. „Dnes je nám strašně líto, že se nenarodily obě děti. Celý rok po narození jsme měli strach, jestli se malá narodila zdravá,“ dodala matka.

Advokátka Alena Ostřejšová uvedla, že žaloba byla podána už vroce 2001. „To, že se věc projednává až po sedmi letech, je vina prvního soudce. Podali jsme na něj stížnost a případ dostal na starost jiný soudce,“ poukázala Ostřejšová na průtahy usoudu.

Ředitel jihlavské nemocnice Martin Šuma případ komentovat nechtěl. „Počkáme si na rozsudek a vyjadřovat se zatím nebudeme,“ sdělil Deníku.cz.

Babička: Je nám líto, že se nenarodilo i druhé dítě

Kateřina zJihlavy se tehdy rozhodla jít na potrat. „Byla jsem ještě mladá a chtěla jsem jít studovat,“ zdůvodnila tehdy své rozhodnutí. Kateřina, která je dnes již vdaná a má další dvě děti, si chrání své soukromí, proto Deníku.cz poskytla rozhovor její matka. Iona ale chtěla zůstat vanonymitě sohledem na vnučku.

Proč se dcera rozhodla jít na interrupci?

Měla podanou přihlášku na vysokou školu a byla opravdumladá.

To musel být šok, když se pak ukázalo, že je těhotná…

Bylo to nepochopitelné a šokující. Nic takového nikdo znás nečekal. Tehdejší ředitel nemocnice se zachoval lidsky, ale lékaři se odvrátili a nechtěli komunikovat. Jejich přístup nás urážel. Museli jsme hledat odborníky vPraze.

Žalobu jste podali kdy?

Krátce po interrupci vroce 2001.Celé se to ale začalo protahovat. Původní soudce musel být odvolán. Doufali jsme, že soud naší žalobu vyřídí tak do roka. To, jak se to protahovalo, byl dalšíšok.

Vnučka mezi tím vyrostla a nyní hrozí, že se dozví, že jí vaše dcera nechtěla…

Žalobu jsme nepodávali kvůli tomu, že se narodila, ale kvůli tomu, jak se knám nemocnice zachovala a za způsobenou psychickou újmu. Dnes nás mrzí, že se nenarodilo ito druhé děťátko zdvojčat. Celý zákrok byl vlastně zbytečný a pak také neuvěřitelně traumatizující.

Měli jste strach, jestli bude narozené dítě zdravé..

Přesně tak. Celý rok jsme žili vnejistotě. Neustále se vám něco nezdá. Dcera musela jezdit stále klékaři. Ani dnes nevíme, jestli vnučka nebude trpět nějakým traumatem, pokud se dozví pravdu.

Řeknete jí to?

Otom jsme zatím nepřemýšleli.

Bude vpátek vaše dcera u soudu?

Ne.

Roman Martínek, Pavel Mokrý