V Havlíčkově Brodě chystají oslavu sta let od úmrtí spisovatele Jaroslava Haška. Muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě připravilo na celý rok 2023 připomínky tohoto velikána. Lidé se mohou těšit na veselici, naučnou procházku, výstavu, ale i odborné přednášky. Stačí si vybrat.

Už tuto sobotu 14. ledna se v centru města uskuteční veselice pro širokou veřejnost. Půjde o procházku v dobových kostýmech za zpěvu kramářských písní. Akce nese název Hašek a Noll představují novou epochou v dramatickém umění. „Ve dvě hodiny se sejdeme u tribuny na Havlíčkově náměstí a poté se přesuneme na Smetanovo náměstí, kde stálo v roce 1922 divadlo a byla zde poprvé uvedena divadelní hra Dobrý voják Švejk. A právě havlíčkobrodský herec Karel Noll byl jeden z herců, kteří v divadelní hře účinkovali. Později se objevil i ve filmové adaptaci,“ uvedla ředitelka brodského Muzea Vysočiny Alena Jindrová. Tehdy se město jmenovalo ještě Německý Brod.

Průvod se postupně zastaví na několika místech, které jsou s osudy Jaroslava Haška spjaty. Zpívat se budou dobové písně z 1. světové války, ale i z období první republiky. „Zazní také píseň Na Pankráci, na malém vršíčku, kterou dnes snad znají všichni,“ přiblížila Jindrová. Ta bude ráda, pokud se k akci přidá i veřejnost, půjde v průvodu a bude zpívat. Cílem procházky bude Smetanovo náměstí, kde v roce 1922 stálo divadlo. Dnes je zde parkoviště. Organizátoři tu usadí repliku divadla, která bude Haška připomínat další měsíce.

Výstava věnovaná Libuši Šafránkové.
Tak ji máme rádi. Výstava věnovaná Libuši Šafránkové končí v půlce ledna

Spisovatel Jaroslav Hašek zemřel 3. ledna 1923 ve věku čtyřiceti let a lidé si ho budou na Havlíčkobrodsku připomínat po celý rok. „Od dubna do srpna jsme připravili naučnou stezku Jaroslav Hašek na Lipnici. Půjde o stezku, která povede ze Světlé nad Sázavou až do Lipnice nad Sázavou, kde strávil Hašek poslední léta svého života a napsal tu největší část svého díla,“ dodala Jindrová.

V průběhu dalších měsíců se mohou příznivci spisovatele a odborná veřejnost těšit na celou řadu přednášek, výstavu nebo na Pochod Haškovou stezkou. Ten je v plánu 19. srpna a půjde o turistický pochod na připomínku Haškovy cesty do Lipnice 25. srpna 1921. O den později v Havlíčkově Brodě vystoupí staropražská kapela Šlapeto.

Více na Haškovy oslavy : Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod (muzeumhb.cz)

Klášter v Nové Říši.
Kalvárie, klášter a příroda kolem Nové Říše. Podívejte se na úžasné snímky

DALŠÍ TIPY NA VYSOČINĚ

Jihlavsko

Novoroční koncert
KDY: sobota od 18.00
KDE: Třešť, zámek
Známý houslista Jaroslav Svěcený vystoupí na novoročním koncertu na Zámku v Třešti. Koncertovat bude v sobotu od šesti hodin odpoledne, vstupné vychází na 390 korun. Hostem Jaroslava Svěceného bude klavíristka Lucie Tóth. Novoroční koncert pořádá Zámek Třešť ve spolupráci s nadačním fondem Šťastná hvězda. Vstupenky lze zakoupit v zámecké recepci, v infocentru Třešť, v knihkupectví Jitka v Jihlavě nebo on-line přes SMSTicket.

Otevřené dveře na učilišti
KDY: sobota od 8.00 do 13.00
KDE: Třešť, SOŠ, SOU a ZŠ Třešť
Střední škola v Třešti zve zájemce o studium na dny otevřených dveří, které se budou konat v sobotu od osmi ráno v budově školy ve Váňovské ulici. Na akci se zájemci setkají se zástupci pedagogických pracovníků.

Moudrost traumatu s debatou
KDY: sobota od 16.00
KDE: Telč, Univerzitní centrum
Komunitní centrum Na Větvi přichází s projekcí a besedou. Uvede film Moudrost traumatu. Na besedu přijal pozvání Zdeněk Weber. Akce začíná ve čtyři odpoledne v přednáškovém sále v Univerzitním centru Masarykovy univerzity. Vstupné 300 korun.

Řezníček v Robinsonu
KDY: pátek od 15.00 do 16.00
KDE: Jihlava, Rodinný park Robinson
V Robinsonu se bude tančit. Každý pátek se návštěvníci mohou těšit od tří do čtyř hodin na zábavný program plný soutěží s oblíbeným moderátorem Milanem Řezníčkem. Vstupné v tento den se nemění a za stejnou cenu si tak každý užije ještě více zábavy v tomto rodinném parku.

Karneval v Kamenici
KDY: sobota od 14.00
KDE: Kamenice, orlovna
Základní a mateřská škola Kamenice pořádá karneval v sobotu od dvou odpoledne v orlovně. Děti i dospělí se mohou těšit na spoustu her, pestrou tombolu, hudbu a tanec i občerstvení.

O Perníčkovi
KDY: neděle od 15.00
KDE: Jihlava, Horácké divadlo
Znáte Perníčka? Čerstvě upečený perníkový panáček se jednoho dne ocitne na staré kredenci, kde se potká s elegantní Pepřenkou a mořským vlkem kapitánem Slánkou. Nejen děti jsou zvané do jihlavského Horáckého divadla na Pohádkovou neděli a na pohádku O Perníčkovi.

Šipkařský ples
KDY: sobota od 20.00
KDE: Brtnice, společensko-kulturní centrum
Šestý ročník šipkařského plesu se uskuteční ve společensko – kulturním centru v Brtnici v sobotu večer. Vystoupí Brtnické mažoretky, bude hra o ceny, předtančení v podání Alžběty Navrátilové a Adama Beneše. Hraje skupina Kalybr. Vstupné je 230 korun.

Hasičský ples
KDY: sobota od 19.00
KDE: Ždírec, kulturní dům
Hasičský ples ve Ždírci se koná v sobotu od sedmi hodin. K tanci a poslechu zahraje kapela Great. Těšit se návštěvníci mohou na bohatou tombolu, vstupné vyjde na 150 korun.

Na Masarykově náměstí v Náměšti přivítali lidé Tříkrálový průvod.
Tříkrálový průvod prošel Náměští nad Oslavou. Podívejte se do fotogalerie

Třebíčsko

Derniéra výstavy
KDY: neděle od 15.00
KDE: Třebíč, zámek
Tradiční Vánoční výstavu betlémů s podtitulem Jihočeské betlémy mohou lidé navštívit v prostorách konírny třebíčského zámku pouze do této neděle. Výstava vznikla ve spolupráci s Muzeem Jindřichohradecka a umožňuje návštěvníkovi nahlédnout nejen do sbírky jednoho jihočeského muzea, ale i do tvorby tamních betlemářů. Výstavu zakončí derniéra v neděli ve tři hodiny odpoledne. Na účastníky čeká komentovaná prohlídka zdarma za účasti kurátora.

Zdeněk Izer: Na plný coole!
KDY: neděle od 18.00
KDE: Jemnice, kinosál
V neděli od šesti hodin večer v kinosále v Jemnici se uskuteční zábavný pořad, ve kterém se diváci budou moci setkat s jedinečným a nezaměnitelným humorem Zdeňka Izera. Přijdou na řadu oblíbené scénky, parodie, mnoho skvělých vtipů a imitování celé řady populárních českých i zahraničních zpěváků a zpěvaček. Vystoupení obohatí videoprojekce, kostýmy a světelné efekty.

Sypejte ptáčkům 2023
KDY: sobota od 20.00
KDE: Třebíč, Národní dům
Třiadvacátý ročník plesu okrašlovacího spolku Sypejte ptáčkům se koná v sobotu. K tomuto výročí vznikl speciální projekt nazvaný 3 tenoři alias 4 magoři. Začátek plesu je od osmi hodin večer v Národním domě. Vystoupí Jezerel, Bambus, 3 tenoři alias 4 magoři (Bartoš, Foit, Machát, Zahrádka) a Tomáš Matonoha s kapelou. Vstupné v předprodeji 300 korun, na místě 350 korun, místenka je padesát korun.

28. Hasičský bál
KDY: pátek od 20.00
KDE: Jaroměřice nad Rokytnou, Hotel Opera
Sbor dobrovolných hasičů Jaroměřice nad Rokytnou zve v pátek od osmi hodin večer na 28. Hasičský bál v Hotelu Opera. K tanci a poslechu zahraje skupina Delta a Tatar band. Je připravená bohatá tombola. Vstupné 150 korun.

IX. Ples ZŠ Komenského
KDY: pátek od 20.00
KDE: Náměšť nad Oslavou, sokolovna
V pátek v Náměšti nad Oslavou pořádají devátý ročník Plesu Základní školy Komenského. K tanci a poslechu zahraje Dreams Band.

Hasičský ples
KDY: sobota od 20.00
KDE: Březník, sokolovna
Místní Sbor dobrovolných hasičů zve v sobotu na jejich tradiční a oblíbený Hasičský ples do březnické sokolovny, letos již po dvaadvacáté. K tanci a poslechu zahraje hudební skupina Credit. Zajištěno je hojné občerstvení, bohatá tombola a také předtančení březnického tanečního souboru. Vstupné 150 korun, místenka dvacet korun.

Hasičský ples
KDY: sobota od 20.00
KDE: Okříšky, kulturní dům
Sbor dobrovolných hasičů Okříšky zve na tradiční Hasičský ples v sobotu od osmi večer v kulturním domě. K tanci a poslechu bude hrát skupina Fontána. Vstupné s místenkou 150 korun.

19. Městský ples
KDY: sobota od 20.00
KDE: Jemnice, kulturní dům
Devatenáctý ročník Městského plesu pořádají v Jemnici tuto sobotu v místním kulturním domě. K tanci a poslechu zahraje skupina The Feet. Součástí kulturního programu vystoupí Ilusias – originální UV show. Vstupné 150 korun.

Při slavnosti Zjevení Páně požehnal kněz Blažej Hejtmánek nejen vodu, kadidlo a křídu, ale také tříkrálovým koledníkům.
Ve Žďáře slavili slavnost Zjevení Páně. Koledníky vyslali do terénu s požehnáním

Žďársko

Novoroční koncert
KDY: neděle od 19.00
KDE: Velké Meziříčí, Jupiter club
Moravské klavírní trio a pěvečtí hosté vystoupí v neděli v koncertním sále velkomeziříčského Jupiter clubu. Koncert, na kterém zazní housle, klavír a violoncello, přinese svátečně laděný program zaměřený na slavné árie a dueta z oper a operet světového repertoáru. O přestávce nebude chybět tradiční novoroční přípitek. Vstupné 230 a 180 korun.

Farmářský trh
KDY: sobota od 8.00 do 11.00
KDE: Nové Město na Moravě, Vratislavovo náměstí
Třináctý ročník novoměstských farmářských trhů zahájí již tuto sobotu prodejci na Vratislavově náměstí v Novém Městě na Moravě. K zakoupení budou jako obvykle kvalitní potraviny a produkty s jasným původem. Například masné výrobky a speciality, med a medové produkty, nakládané sýry, utopence, víno, koření, čaje, sirupy a mnoho dalšího.

Volá Melbourne
KDY: neděle od 16.00
KDE: Křižanov, Katolický dům
Nedělní odpoledne zpříjemní v Křižanově divadelní hra Volá Melbourne. Frašku o čtyřech jednáních předvede Ochotnický spolek Bobrová. Představení se koná od čtyř hodin v Katolickém domě. Vstupné je dobrovolné.

Koncert: Alinde quintet
KDY: pátek od 19.00
KDE: Velká Bíteš, kulturní dům
Bítešský hudební půlkruh pořádá páteční koncert, na němž vystoupí Alinde quintet. V kulturním domě ve Velké Bíteši zazní od sedmi hodin večer díla Taffanela, Danziho, Nielsena, Jersilda a Dvořáka v podání flétny, hoboje, klarinetu, lesního rohu a fagotu.

Tříkrálový koncert
KDY: neděle od 17.00
KDE: Nové Město na Moravě, koncert sv. Kunhuty
Poděkováním všem dárcům, koledníkům a podporovatelům tříkrálové sbírky bude koncert, který se uskuteční v neděli v kostele svaté Kunhuty v Novém Městě na Moravě. Od pěti hodin odpoledne tam zahraje a zazpívá žďárská chválová kapela El_worship.

Radek Jaroš: Koruna světa
KDY: úterý 17. ledna od 18.00
KDE: Nové Město na Moravě
Korunu světa, tedy všech čtrnáct osmitisícovek, zdolal novoměstský rodák Radek Jaroš dokonce bez použití kyslíkového přístroje. Zkompletoval i Korunu Himaláje a o svých expedicích na nejvyšší vrcholy všech kontinentů bude vyprávět na přednášce s promítáním a besedou v úterý 17. ledna v kulturním domě v Novém Městě na Moravě. Vstupné na místě je 200 korun, ZTP zdarma.

Vánoce v devadesátkách
KDY: do 15. ledna
KDE: Žďár nad Sázavou, Regionální muzeum
Do neděle je možné ještě zhlédnout výstavu Vánoce v devadesátkách v Regionálním muzeu města Žďáru nad Sázavou. K vidění jsou dárky všeho druhu pro malé i velké, chybět nebude panenka Barbie, módní džíska či kazetový magnetofon dvojče. Výstavu doplňuje i místnost, kde se příchozí dozvědí o tom, jak se Vánoce na Horácku slavily ještě dříve, jak tradiční Vánoce vypadaly i jaké se dodržovaly zvyky. Uvidí pouštění lodiček, odlévání cínu, z jehož tvarů se věštila budoucnost, i vytahování polínek. Vstupné je padesát korun za dospělého, třicet korun za dítě.

Dětský karneval
KDY: sobota od 13.00
KDE: Ostrov nad Oslavou, kulturní dům
Zábavné maškarní odpoledne plné soutěží a tanečků s DJ Mírou Kaplanem, jeho asistentkou a postavičkou Šmouly si užijí děti v sobotu odpoledne v Ostrově nad Oslavou. V tamějším kulturním domě se od jedné do půl šesté odpoledne koná dětský karneval. Účastníci se mohou těšit na bohatou tombolu, občerstvení, diskotéku i společný tanec.

Městský ples
KDY: sobota od 19.30
KDE: Velké Meziříčí, Jupiter club
Doslova vtančit do nového roku budou moci dámy a pánové na městském plesu ve Velkém Meziříčí. Začíná v sobotu o půl osmé v Jupiter clubu. Návštěvníci se mohou těšit na slavnostní zahájení starostou města, předtančení, tombolu a vystoupení pole dance v podání Dua Art. O hudební doprovod se postará skupina The People a DJ Bond.

Tříkrálová sbírka ve Světlé nad Sázavou 2023.
Tříkráloví koledníci vyšli do ulic ve Světlé nad Sázavou a připojených obcí

Havlíčkobrodsko

Hrátky s Tomem
KDY: sobota od 15.00
KDE: Havlíčkův Brod, kulturní dům Ostrov, kinokavárna
Představení plné písniček a klauniád s Tomem a jeho lotrovinami. Děti se podívají nejen do pohádkového světa, ale i za zvířátky. Uvádí hudební divadlo Hnedle Vedle. Vstupné sedmdesát korun.

Dětský karneval
KDY: neděle od 15.00 do 17.00
KDE: Havlíčkův Brod, kulturní dům Ostrov
Dětský karneval s moderátorem rádia Vysočina Milanem Řezníčkem. Pro děti je připravené malování na obličej, cukrová vata, palačinky, popcorn a další. Vstupné sto korun, děti do dvou let zdarma.

Myslivecký ples
KDY: sobota od 20.00
KDE: Havlíčkova Borová, sál sokolovny
Myslivecký spolek Havlíčkova Borová zve na tradiční Myslivecký ples po dvouleté pauze. Lidé se mohou těšit na bohatou tombolu, zvěřinové speciality a k poslechu a tanci zahraje kapela Iris Band.

Kino Art Cafee: Hlas lásky
KDY: pondělí 16. ledna od 19.00
KDE: Chotěboř, podkroví knihovny
Knihovna Ignáta Herrmanna a Informační centrum Chotěboř zve na další Kino Art Cafe v pondělí šestnáctého ledna od sedmi večer. Diváci se mohou těšit na snímek nazvaný Hlas lásky inspirovaný životem a kariérou fenomenální zpěvačky Céline Dion. Film vypráví o tom, jak se z obyčejné dívky stala jedna z nejznámějších hvězd. Vstupné je sto korun. Kavárna otevírá v již v šest hodin.

Jóga smíchu
KDY: pondělí 16. ledna od 18.00 do 20.00
KDE: Havlíčkův Brod, Stará radnice Ostrov
Zájemci Přijď se zasmát bez důvodu a prožít skupinový zážitek radosti, sounáležitosti, uvolnění. Zbavit se stresu a napětí, doplnit svou energii a probudit kreativitu mohou zájemci na pondělním kurzu s Vladimírem Palečkem. S sebou volný oděv a vodu, karimatku. Vstupné 250 korun.

Tříkrálový pochod na Křemešník se uskutečnil 8. ledna 2023.
Letošní Tříkrálový pochod na Křemešník měl zatím největší účast

Pelhřimovsko

Pivní Rybovka
KDY: sobota od 19.00
KDE: Klášter Želiv
V rámci hudebních večerů v restauraci želivského kláštera zazní v sobotu od sedmi hodin hudební parodie Pivní Rybovka, která je recesí na jednu z nejznámějších vánočních skladeb Jakuba Jana Ryby – Česká mše vánoční Hej mistře. O provedení tohoto díla se postarají pěvecké sbory Záboj a Musica Siloensis a orchestr Základní umělecké školy Pelhřimov. Kdo si tedy ještě chce užít vánoční atmosféru a zároveň se pobavit, má jedinečnou příležitost.

Hra putování za rodáky
KDY: do 30. ledna
KDE: Humpolec
Každý měsíc se mohou zájemci seznámit s jedním výjimečným humpoleckým rodákem, projít si místa spjatá s jeho jménem. Hra putování za rodáky potrvá celý rok a je samoobslužná. V infocentru Humpolec si lidé vyzvednou soutěžní kartičku, do které jim zde každý měsíc zaznamenají absolvovanou procházku. Na konci roku pak čeká všechny úspěšné znalce Humpolce odměna. V lednu se malí i velcí zájemci mohou vydat na putování za rodákem, dr. Alešem Hrdličkou.

Divadlo: Dva mrazíci a Diamantová sekera
KDY: sobota od 15.00
KDE: Pelhřimov, Malá scéna KD Máj
Malí i velcí diváci se mohou těšit na další dvě pohádky v podání Loutkoherecké skupiny Rolnička v sobotu na malé scéně kulturního domu Máj v Pelhřimově. První pohádka se jmenuje Dva mrazíci a druhá Diamantová sekyra. Vstupné na představení je sedmdesát korun.

Hasičský ples
KDY: sobota od 20.00
KDE: Kaliště, sál Hostince U Dubu
Místní hasiči v Kališti pořádají Hasičský ples v sobotu v sálu místního Hostince U Dubu od osmi hodin večer. K tanci a poslechu zahraje skupina R.U.M. Na návštěvníky čeká bohatá tombola, půlnoční překvapení, soutěže, občerstvení.

Chantal Poullain – chansony
KDY: pondělí 16. ledna od 19.00
KDE: Humpolec, Humpolec, Návštěvnické centrum pivovaru Bernard
Hudební večer s Chantail Poullain se uskuteční v pondělí 16. ledna od sedmi hodin večer v Návštěvnickém centru Bernard v Humpolci. Chantal Poullain je populární herečka, je však také osobitou šansoniérkou. Zpívá svoje vlastní písně, ale zejména tradiční francouzské chansony s podporou skvěle šlapající kapely Štěpána Markoviče. Každý tón nabíjí posluchače pozitivní energií, které má Chantal na rozdávání. Vstupenky jsou k dostání na recepci návštěvnického centra, online na webu www.navstivtebernard.cz nebo v MěKIS Humpolec.

Výstava RC modelů letadel
KDY: 17. až 29. ledna
KDE: Humpolec, Muzeum dr. A. Hrdličky
Letecký modelářský klub Jiřice pořádá výstavu RC modelů letadel ve dnech od 17. do 29. ledna, a to ve výstavním sále na Dolním náměstí Muzea dr. A. Hrdličky v Humpolci. Přístupná bude v úterý, čtvrtek, pátek od osmi do dvanácti a od jedné do čtyř odpoledne, ve středu od osmi do dvanácti a od jedné do pěti hodin odpoledne, o víkendu od deseti do čtyř odpoledne a poslední den 29. ledna bude výstava otevřená od deseti do dvanácti hodin.

Přednáška: Černobyl
KDY: úterý 17. ledna od 17.00
KDE: Kamenice nad Lipou, Kulturní dům loutkárna
Cestopisná přednáška Jiřího Kaláta posluchače provede nejenom katastrofou samou, ale i tím, co po ní zbylo. Jak to teď vypadá v místech, odkud lidé utíkali v hrůze z jaderného záření?

Adventní prohlídka s překvapením
KDY: středa 18. ledna od 15.00 do 16.00
KDE: Želiv, klášter
Speciální adventní prohlídka kláštera spojená s prohlídkou kůru a varhan čeká na návštěvníky ve středu 18. ledna. Začátek je od tří hodin odpoledne. Vstupné dospělí 240 korun, děti od šesti do dvanácti let 150 korun, senioři a ZTP zaplatí 200 korun. Rezervace vstupenek je možná v návštěvnickém centru Želiv nebo na telefonu 725 448 291.