Původně měla v kalendáři několik jarních víkendů vyhrazených na návštěvu jihomoravských hradů a zámků. Pandemie koronaviru jí ale plány zkomplikovala. Brňanka Veronika Paceltová se proto na znovuotevření památek už těší. „Zároveň mám ale obavy, že tam budou o víkendech davy lidí. Vezmu si v práci dovolenou a vypravím se na ně ve všední dny, snad to tak neudělají i ostatní,“ řekla.

Hrady a zámky jsou kvůli pandemii zavřené už téměř dva měsíce. Poprvé se na ně lidé vypraví začátkem příštího týdne. Prozatím otevřou částečně, zpřístupní zahrady a nádvoří. „Návštěvníci musí mít roušky. Třeba vedle pokladen nebo u vstupů do areálů rozmístíme dezinfekci na ruce. Lidem doporučíme, aby mezi sebou dodržovali rozestupy nebo se neshlukovali,“ přiblížila omezení Dagmar Šnajdarová z Národního památkového ústavu.

PONDĚLÍ? ZAVÍRACÍ DEN

Památkáři se v kraji starají o několik hradů a zámků. Do jejich správy patří třeba i hrad Pernštejn na Brněnsku. „Nádvoří hradu zpřístupníme příští týden v úterý. První prohlídkovou trasu si návštěvníci prohlédnou o dva týdny později. V pondělí máme od nepaměti zavírací den,“ sdělil kastelán hradu Pernštějn Zdeněk Škrabal.

Na hrad Bítov na Znojemsku se první návštěvníci vrátí v polovině května, zatím na nádvoří a do hradní zahrady. „Pokud bude pěkné počasí, očekávám, že lidé budou chodit. Už v posledních týdnech bylo na parkovišti u hradu docela rušno. V každém případě budou na hradě platit předepsaná pravidla, tedy roušky, odstup a použití dezinfekce rukou před vstupem k pokladně,“ řekl bítovský kastelán Jan Binder.

Do vnitřních prostor hradů a zámků se zájemci poprvé podívají o dva týdny později. Úplně otevřít budou moct od pondělí 25. května. „Myslím si, že návštěvnost hradů a zámků bude od začátku pozvolná. Pořád bude u řady lidí panovat jistá obava, ale najisto to samozřejmě dopředu vědět nemůžeme,“ uvedla ředitelka jihomoravské Centrály cestovního ruchu Pavla Pelánová.

VÝSTAVY: OTEVŘENO

Od pondělí bude ve slavkovském zámku k vidění interaktivní výstava Svět kostiček. Stejné místo láká také na výstavu Právo útrpné na Vyškovsku. Na obě akce zájemci zakoupí vstupenky pouze online nebo v omezeném množství v infocentru. „Obě instalace jsou v oddělených prostorách budovy zámku v přízemí a v podzemí. Mají samostatné vchody a dostatek prostoru na dodržování požadovaných vládních opatření,“ zdůraznila ředitelka slavkovského zámku Eva Oubělická.

Na Blanensku jako první ze státních zámků otevřou v Kunštátu. Na základní prohlídkový okruh tam vyrazí pouze šest lidí, jinou trasu si prohlédne deset lidí naráz. „Až do odvolání jsme omezili některé služby. Mimo provoz budou veškeré dotykové obrazovky a návštěvnické centrum v prostoru pokladny. Při placení dáváme přednost bezkontaktním platbám kartou,“ upřesnil kunštátský kastelán Radim Štěpán.

Pro zvětšení klikněte.Zdroj: DENÍK