Vysočina - Mezi první akce nového roku 2022 patří na řadě míst otužilecké koupání. Nadšenci mohou dorazit první lednový víkend do Polné nebo do obce Občiny.

PEKELNÉ KOUPÁNÍ. Už pátý ročník se pod hlavičkou města uskuteční také v Polné na rybníku Peklo. Příznivci studené vody mají sraz na pláži u Pekla v sobotu 1. ledna ve dvě hodiny odpoledne. „Neváhejte, vy všichni, kteří se chodíte rádi koupat, seberte veškerou odvahu a zahajte novou koupací sezonu hned první den v novém roce. Pro účastníky bude k dispozici svařák, čaj, sladkost k nakousnutí i šatna na převlečení,“ uvedla Martina Nováčková z polenské radnice. Na své si však přijdou také fanoušci a povzbuzovatelé, i pro ně je připravené občerstvení.

Povánoční ježdění v bahně a ledových krách v areálu pístovských mokřadů.
Zablácená auta prorážela ledová jezera. Podívejte se, jak se s tím poprala

NOVOROČNÍ LEDOBRODĚNÍ. Podobná akce se o den později, v neděli 2. ledna, od jedné hodiny odpoledne, koná také v obci Občiny u Poděbab na Havlíčkobrodsku. Na otužilce tu čeká veškerý komfort, k dispozici jim bude také mobilní sauna a mohou se těšit také na metličkové ceremoniály. Účastníci i fanoušci se budou moci ohřát u rozdělaného ohně.

NEOFICIÁLNĚ. O velké otužilecké setkání se vždy na Nový rok staral tým otužilců v týmu JPK AXIS zimní plavání. Letos však z důvodu vládních nařízení žádnou velkou akci v areálu Českého mlýna v Jihlavě za obchodními domy nechystají. Pravděpodobně se sejdou soukromě a zaplavou si jen tak pro radost. Podobně neoficiálně se potkají milovníci otužování v Lužicích na Hodonínsku v areálu cihelny. „Někteří otužilci se tam nejspíš podobně jako loni sejdou sami. Mrzí nás to, ale kvůli přetrvávajícím omezením a situaci po tornádu si na plnohodnotné pokračování této pěkné tradice musíme počkat, doufáme, do příštího roku,“ informoval veřejnost starosta Lužic Tomáš Klásek.

Toto je výsledek předsvátečních mrazíků na jedné zahradě v Pavlově na Jihlavsku.
Berla mrazilka čaruje. Kouzelné doteky zimy na zahradě v Pavlově

Jihlavsko

Novoroční pohoupání
KDY: sobota 1. ledna od 10.00
KDE: Jihlava, Pístovské mokřady
ZA KOLIK: startovné 590 korun

Už čtvrtá akce za poslední dva měsíce se v areálu Pístovské mokřady v Jihlavě uskuteční necelý týden po té poslední. Volné ježdění v areálu bude možné už na začátku roku v sobotu 1. ledna. Organizátoři zvou na pročišťovací jízdu po Silvestru s přípitkem. Posádky čeká v deset dopoledne seznámení s pravidly a od 10.45 začínají volné jízdy. V půl jedné se budou opékat buřty na ohništi. Zájemci mohou dorazit s offroad leštěnkou nebo se závoďákem, s buginou, autovrakem, kroskou, ponorkou či čtyřkolkou. Startovné na místě je 590 korun.

Vánoční výstava betlémů
KDY: denně, od 9.30
KDE: Třešť, Schumpeterův dům

Ani letos se neuskuteční oblíbená Betlémská cesta Třeští po rodinných betlémech, jak ji všichni znají. Návštěvníci si však mohou přijít spravit chuť do stálé expozice betlémů v Schumpeterově domě v Třešti. Rozšířená výstava bude otevřená až do 2. února denně v čase od půl desáté do půl páté večer.

Výstup na Javořici
KDY: pátek 31. prosince
KDE: Javořice, vrchol

Tradiční silvestrovský výšlap na Javořici se stejně jako v loňském roce rozdělil do více dní. Pochod za studenský knoflík začal na druhý vánoční svátek a končí 31. prosince. Na vrcholu Javořice si budou moci lidé v tento den mezi desátou a druhou hodinou odpoledne zakoupit studenský knoflík a turistickou známku.

Vánoční putování Telčí
KDY: až do 7. ledna 
KDE: Telč, DDM Telč

Pro zpříjemnění vánočních svátků si Dům dětí a mládeže v Telči připravil Vánoční putování. První zastávka je u prodejny Jitex. U každého úkolu je návod, kam se vydat dále. K putování s devíti zastaveními potřebují nadšenci pouze hrací kartičku, kterou je možné si stáhnout na internetových stránkách telčského domu dětí (DDM) a nebo vyzvednout v kanceláři domu či telčském informačním centru. S sebou je nutné vzít si tužku. Vyplněnou kartičku potom soutěžící vhodí do schránky DDM, diplom s odměnou se bude rozdávat od 10. do 27. ledna.

Silvestrovské derby
KDY: pátek 31. prosince od 10.00
KDE: Třešť, fotbalový areál v ulici Josefa Hory

Tradiční silvestrovské derby dvou slavných „S“ se uskuteční ve fotbalovém areálu v Třešti. Proti sobě se postaví příznivci týmů Slavia Praha a Sparta Praha od deseti hodin dopoledne. Fanoušci jsou srdečně zváni.

Vánoce v přírodních materiálech
KDY: až do 31. ledna 2022
KDE: Telč, Univerzitní centrum Telč

Unikátní výstavu najdou návštěvníci v těchto dnech v prostorách Univerzitního centra v Telči poblíž kavárny Haas. Na výstavě jsou betlémy z různých přírodních materiálů od tvůrců nejen z našeho regionu. Jsou zde výrobky z ořechových skořápek, šišek, kukuřičného listí a dalších materiálů.

V Hybrálci u Jihlavy se o krásnou vánoční výzdobu postarala Karolína Buchtelová společně s několika dalšími nadšenci.
Jako v pohádce. V Hybrálci září tisíce světýlek a na plotě sedí Mrazík

Žďársko

Zimní prohlídky kostela a betlému
KDY: pátek 31. prosince
KDE: Žďár nad Sázavou, kostel sv. Jana Nepomuckého

Zájemci mohou zavítat na zimní prohlídky žďárského poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře v pátek 31. prosince. Prohlídky začínají v deset, jedenáct, v jednu a ve dvě hodiny odpoledne. S poslední skupinkou se kostel i pokladna uzavírají. Prohlídka trvá přibližně čtyřicet minut. Rezervace je možná na emailu info@zelena-hora.cz. Návštěvníkům, kteří nebudou mít rezervaci, není možné garantovat účast na akci. V ceně vstupného je také přístup k Žďárskému betlému.

Novoroční koncert Novocantus a Naenia
KDY: pondělí 3. ledna od 19.00
KDE: Nové Město na Moravě, Evangelický kostel
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Novoroční koncert novoměstských sborů Novocantus a Naenia si mohou lidé poslechnout v pondělí 3. ledna v Evangelickém kostele od sedmi hodin večer v Novém Městě na Moravě. Výtěžek z dobrovolného vstupného podpoří výstavbu Domova Pomněnka v Novém Městě na Moravě.

Kluziště na náměstí
KDY: do neděle 2. ledna, denně od 10.00 do 22.00
KDE: Velké Meziříčí, náměstí

Lidé si mohou přijít zabruslit na otevřeném kluziště s umělou plochou. Otevřené je vždy od deseti dopoledne do deseti večer až do neděle 2. ledna.

Prohlídka betlému
KDY: pátek 31. prosince až neděle 2. ledna, od 14.00 do 16.00
KDE: Nové Město na Moravě, farní kostel sv. Kunhuty, Vratislavovo náměstí

Prohlídka betlému pro návštěvníky bude možná na Silvestra, na Nový rok, 2. ledna v čase od dvou do čtyř hodin odpoledne a 9. ledna 2022. Betlém si mohou lidé prohlédnout také po skončení každé mše svaté.

Žáci ročníku 1973 ze základní školy ze Šatova na Znojemsku na lyžařském výcviku na Labské boudě
RETRO: Sáně, lyže, brusle. Jak jste si užívali sněhu vy?

Třebíčsko

Plavba lodí Horácko
KDY: 31. prosince a 1. ledna, od 13.00
KDE: Kramolín, přístaviště

Tradiční rozloučení se starým rokem 2021 mohou zájemci absolvovat také na palubě lodi Horácko na Dalešické přehradě, která se uskuteční v pátek 31. prosince. Loď vyplouvá v jednu hodinu po poledni z přístaviště Kramolín. Zároveň, kdo bude chtít, může na palubě lodi 1. ledna přivítat Nový rok 2022. Loď vyplouvá ve stejný čas.

Turistický pochod
KDY: pátek 31. prosince od 13.00
KDE: Jemnice, sraz u kostela svatého Víta

Tělovýchovná jednota Sokol Jemnice pořádá desátý ročník turistického pochodu na Modrák – Memoriál Z. Mikulové.

35. Novoroční varhanní koncert
KDY: sobota 1. ledna od 15.00
KDE: Třebíč, bazilika sv. Prokopa

Již pětatřicátý Novoroční varhanní koncert se koná v sobotu 1. ledna od tří hodin odpoledne v bazilice svatého Prokopa v Třebíči. Na varhany zahraje Marek Buš, varhaník a kastelán zámku v Náměšti nad Oslavou. Na programu zazní skladby od Leoše Janáčka, Johana Sebastiana Bacha a dalších.

Bruslení Na Hvězdě
KDY: denně dle rozpisu na webových stránkách
KDE: Třebíč, Na Hvězdě

Milovníci bruslení mohou navštívit umělou ledovou plochu ve sportovním areálu Na Hvězdě v Třebíči. Vstupné je padesát korun na osobu a jeden blok. Přímo na místě si lze brusle také zapůjčit nebo ve vypsaných termínech nechat ty vlastní nabrousit. Na Hvězdě nechybí ani možnost občerstvení. Pro aktuální informace o rozpisu bruslení a podmínkách provozu je možné sledovat stránky sportovního areálu, na kterých prostřednictvím web kamery také lidé nahlédnou přímo na ledovou plochu.

Vánoční výstava betlémů
KDY: do 16. ledna 
KDE: Třebíč, zámek
ZA KOLIK: 60 a 35 korun

Vánoční výstavu betlémů s názvem Třebíčské betlémy včera a dnes si mohou zájemci prohlédnout v zámecké konírně v Třebíči až do 16. ledna 2022. Výstava návštěvníkům nabídne srovnání klasického třebíčského betlému od starých mistrů přelomu 19. a 20. století se současnou tvorbou regionálních betlémářů. Otevřená bude denně kromě pondělí od devíti do dvanácti a od jedné do pěti hodin odpoledne. Vstupné na výstavu je šedesát korun, snížené pětatřicet korun.

Na procházce městem, zámkem a přilehlým parkem v Jaroměřicích nad Rokytnou
Zasněžený zámek a park v Jaroměřicích nad Rokytnou. Mrkněte do fotogalerie

Pelhřimovsko

Silvestrovský výstup na Javořici
KDY: pátek 31. prosince od 9.40
KDE: Počátky, sraz na autobusovém nádraží
Tělovýchovná jednota Spartak Počátky pořádá Silvestrovský výstup na Javořici v pátek 31. prosince, v 9.40 hodin odjezd z autobusového nádraží v Počátkách do Studené. Odsud výstup na vrchol Javořice. V 15.36 odjezd z Kališť z autobusové zastávky zpět do Počátek.

Novoroční výstup na Lísek
KDY: sobota 1. ledna od 13.00
KDE: Počátky, sraz na autobusovém nádraží

Tělovýchovná jednota Spartak Počátky pořádá 1. ledna novoroční výstup na vrchol Lísku.

Novoroční koncert s Vysočinkou a hosty
KDY: neděle 2. ledna od 15.00
KDE: Pelhřimov, kulturní dům Máj
ZA KOLIK: v předprodeji 230 korun, na místě 290 korun

Milovníci dechovky si mohou přijít poslechnout tradiční novoroční koncert s Vysočinkou a hosty. Zájemci si mohou přijít zazpívat a přivítat se v novém roce.

Slavnostní koncert s novoročním přáním starosty města
KDY: středa 5. ledna od 19.00
KDE: Pelhřimov, kostel sv. Víta
ZA KOLIK: 250 korun

Operní putování po Evropě – hudební pozdrav evropských Mistrů opery. Takový je program  slavnostního koncertu s novoročním přáním starosty města, který se koná ve středu 5. ledna v kostele svatého Víta v Pelhřimově. Vystoupí sopranistka Pavlína Senić,  barytonista Maestro Miguelangelo Cavalcanti, na klavír doprovodí Vjačeslav Grochkovskij.

Paní Zima III.
KDY: do konce prosince 2021
KDE: Humpolec

Na procházku zimní přírodou se zajímavými informacemi zvou zájemce v Humpolci. Středisko volného času připravilo trasu s názvem Paní Zima III. Na deseti zastaveních se lidé dozví, co se děje v lese během zimních měsíců. Celá akce je samoobslužná. Plán jednotlivých zastavení si mohou lidé vyzvednout v humpoleckém středisku.

Vánoční kluziště ve Stromovce
KDY: do 1. ledna, od 8.00 do 20.00
KDE: Humpolec, park Stromovka

Pro ty, kteří si chtějí užít vánoční atmosféru spojenou s pohybem na čerstvém vzduchu, připravili v Humpolci vánoční kluziště. Otevřené je ve všední dny od osmi ráno do osmi večer pro všechny zájemce a o víkendu od deseti do osmi večer.

Zadražilův betlém v Pavlově
Vánoční tradice. Zadražilův betlém již deset let zdobí Pavlov na Havlíčkobrodsku

Havlíčkobrodsko

Vánoční zahrádky
KDY: do 6. ledna
KDE: Chotěboř

Divadlo Úsměv Ludmily Frištenské a Jitky Veselé připravilo procházky s prohlídkou vánočních zahrádek. Na lidi čeká čertovská vánoční škola v COOP HB pub, andělská zahrádka v restauraci Hrom do Police, betlémská vánoční zahrádka v restauraci U Pešků a sněhulácká vánoční zahrádka v Panském domě.

Úsobský betlém
KDY: do neděle 2. února, denně od 16.00 do 19.00
KDE: Zámek Úsobí

Po celý adventní čas je na zámku v Úsobí na Havlíčkobrodsku již třetím rokem vystavený unikátní Úsobský betlém. Svou velikostí se řadí mezi největší betlémy na Vysočině. Návštěvu betléma je možné spojit s prohlídkou zámku Úsobí.

Výstava betlémů
KDY: do 6. ledna
KDE: Přibyslav, Kurfürstův dům

Tradiční výstavu betlémů mohou zájemci navštívit ve výstavní síni Kurfürstova domu v Přibyslavi do 6. ledna 2022. Otevřeno je pondělí až středa a pátek od osmi do dvanácti a od jedné do pěti odpoledne, ve čtvrtek pouze do čtyř odpoledne a v sobotu od devíti do jedenácti dopoledne.

Barma – usměvavá, tajemná a zlatá
KDY: pondělí 3. ledna od 16.00
KDE: Chotěboř, Knihovna Ignáta Herrmanna
ZA KOLIK: 70 korun

Barma - usměvavá, tajemná a zlatá, to je název cestopisné přednášky Davida Hainalla, kterou si lidé mohou přijít poslechnout v pondělí 3. ledna do chotěbořskké knihovny. Vstupné je sedmdesát korun.

13. Opět krásný sluncem prosvícený les
Povánoční toulání zasněženou Vysočinou. Pěšky kolem Pacova

Co se chystá

Tříkrálové koupání otužilců
KDY: sobota 8. ledna od 14.00
KDE: Hrotovice, Dolní rybník
ZA KOLIK: zdarma

Město Hrotovice zve na tříkrálové koupání otužilců. Lidé mohou přijít podpořit otužilce od dvou hodin k Dolnímu rybníku.

Karneval na ledě
KDY: neděle 9. ledna, od 13.30
KDE: Polná, kluziště na náměstí
ZA KOLIK: 30 korun, masky zdarma

V Polné na kluzišti uspořádají soutěž o nejkrásnější masku, hry v maskách, spanilou jízdu maškar, horké nápoje. Vstupné třicet korun, masky zdarma.

Novoroční galakoncert
KDY: pátek 14. ledna od 19.30
KDE: Humpolec, kinosál
ZA KOLIK: 200, 300, 400 korun

Městské kulturní a informační středisko v Humpolci zve na tradiční Novoroční koncert ve vídeňském stylu. Účinkovat bude Filharmonie Gustava Mahlera Jihlava s dirigentem Jiřím Jakešem, Miroslava Časarová, Bohdan Petrovi. V programu zazní slavné valčíky a polky Johanna Strausse ml. a jeho kolegů a filmové a muzikálové melodie.