JIHLAVSKO

Svatomartinská oslava v Jihlavě
Kdy: sobota 11. listopadu od 11.11
Kde: Jihlava, Masarykovo náměstí a centrum města
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Oslavy svátku Martina v Jihlavě začnou v sobotu symbolicky v 11.11 hodin Svatomartinským jarmarkem na Masarykově náměstí. Doprovodný program obstará v parku Jana Masaryka kolotoč, herna, divadlo nebo středověký koncert. Na náměstí vystoupí ve dvě odpoledne kapela James Band, ve čtyři Kašpárek v rohlíku a průvod vyjde v pět večer z parku Jana Masaryka a projde ulicemi až na náměstí. Vše završí v šest večer ohňostroj a vystoupení kapely Docuku. Na havířský svařák mohou lidé dorazit do Věžní ulice. Tradicí se pomalu stává také dobročinná sbírka zaštítěná Oblastní charitou Jihlava. Každým zakoupeným svatomartinským rohlíčkem přispějí návštěvníci na službu Adapta, která pomáhá lidem s mentálním postižením. Celý program ZDE.

Svatomartinská jízda městem
Kdy: sobota 11. listopadu od 16.30
Kde: Třešť, od kostela sv. Martina
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Svatomartinská jízda v Třešti je součástí Martinské poutě. Jízda se svatým Martinem začíná v půl páté v sobotu u kostela svatého Martina a bude vést přes centrum na zimní stadion. Od pěti hodin odpoledne je připraven doprovodný program na místním zimním stadionu. Lidé se mohou těšit na Svatomartinskou legendu, na klub Agility Třešť, na bubeníky, ohňovou show Synové Bouře a další.

Zdroj: Deník/Martin Singr

Svatý Martin v Lukách nad Jihlavou
Kdy: sobota 11. listopadu od 16.30
Kde: Luka nad Jihlavou, u zdravotního střediska
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Také Luka nad Jihlavou se chystají na příjezd svatého Martina s družinou. Akci tu každoročně pořádá mateřské centrum Domeček. Součástí akce bude lampionový průvod s doprovodným programem. V půl páté se představí škola žonglování a průvod vyjde v pět večer. Na návštěvníky čekají kejklíři, ohňová show a bohaté občerstvení.

Svatomartinské plavání
Kdy: sobota 11. listopadu od 14.00
Kde: Stonařov, rybník Jarošák, pláž u rybářské boudy
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Vyznavači otužileckého plavání se sejdou na svátek Martina od dvou hodin odpoledne ve Stonařově u rybníka Jarošák. Jejich mottem je Čím větší zima, tím větší kouzlo. Akce je určena otužilcům, ale i všem, kteří se o zimní plavání zajímají. U rybníka se totiž uskuteční veřejná ukázka zimního plavání a otužování s komentářem třebíčského otužilce Zdeňka Mikoláše. O občerstvení se postará majitel rybníka Michal Kounek.

Zdroj: Radka Sáblíková

Svatomartinské zabijačkové hody
Kdy. od pátku 10. listopadu do neděle 12. listopadu
Kde: Jihlava, pivnice Starka
Proč přijít: Svatomartinské zabijačkové hody připravila Pivnice Starka v Jihlavě pro své návštěvníky. Ti se budou moci od pátku do neděle těšit na jitrnice, jelita, tlačenku, škvarky, paštiku, zabijačkový gulášek, prdelačku a další. Lidé si budou moci zabijačkové speciality odnést i domu. V pátek zahraje od sedmi večer kapela Magdalena a v sobotu se koná Country bál. Od sedmi večer si zájemci mohou zatančit a poveselit se.

PELHŘIMOVSKO

Vítání svatého Martina a jarmark
Kdy: sobota 11. listopadu od 9.00
Kde: Pelhřimov, Masarykovo náměstí
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Premiérová svatomartinská akce čeká na návštěvníky v Pelhřimově. Budou tu historicky poprvé vítat družinu svatého Martina. Zájemce čeká hraná scénka příjezdu svatého Martina na koni v podání DDM Pelhřimov společně se skupinou historického šermu Aurinko Félag. O hudební doprovod se postará ZUŠ Pelhřimov. Pro děti bude od dvou hodin připravena tvůrčí dílna, na které si budou moci vyrobit lampionek a na závěr programu v krátkém průvodu se světýlky doprovodí družinu z náměstí. Nebudou chybět svatomartinská vína a občerstvení. Už v dopoledních hodinách od devíti do půl jedné mohou přijít lidé na Svatomartinský Mini jarmark na Masarykovo náměstí. Bude s občerstvením i hudebním doprovodem.

Svatomartinský průvod v Žirovnici
Kdy: sobota 11. listopadu od 17.00
Kde: Žirovnice, památník v Žižkově ulici
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Svatomartinský lampionový průvod vyjde od památníku v Žižkově ulici v Žirovnici od pěti hodin odpoledne. Povede ho družina svatého Martina na koni a Dětský rytmický orchestr Hakuna Matata. Povede ulicemi Žižkova, Palackého, Nová, Smetanova, Příční, Nádražní, Perky a Podhradí. Na zámku čeká na zájemce občerstvení, hudba a také si bude možné opéct i špekáčky.

Zdroj: Youtube

Svatý Martin v Pacově
Kdy: sobota 11. listopadu od 16.30
Kde: Pacov, Náměstí Svobody v Pacově
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Lampionový průvod se svatým Martinem projde v sobotu také Pacovem. Začátek je v půl páté odpoledne a součástí bude ohnivá show i šermířské vystoupení. Lidé se mohou těšit na příběh svatého Martina, lampionový průvod a v nabídce budou Martinské rohlíčky, víno a mnoho dalšího. Pořádá Rodinné centrum Sovička a město Pacov.

Průvod svatého Martina v Želivě
Kdy: sobota 11. listopadu od 14.00
Kde: Želiv, klášterní resort
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Svatomartinský průvod se koná také v klášterním resortu v Želivě. Zájemci se mohou těšit na bohatý kulturní program, degustaci a žehnání svatomartinského vína, speciality klášterní restaurace a pivovar a na lampiony v návštěvnickém centru. Součástí bude i stánkový prodej už od čtyř hodin odpoledne. Dílničky pro děti a dospělé začínají ve dvě odpoledne, v pět bude přivítání, taneční vystoupení a následně průvod se svatým Martinem. Poté se děti mohou těšit na diskotéku.

Zdroj: David Tichý

HAVLÍČKOBRODSKO

Svatý Martin v Havlíčkově Brodě
Kdy: sobota 11. listopadu od 17.00
Kde: Havlíčkův Brod, park Budoucnost
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Parkem Budoucnost v Havlíčkově Brodě projde Svatomartinský lampionový průvod. Akce se koná před stánkem Avekave. Návštěvníci a účastníci průvodu se mohou těšit na pestrý program, svatomartinské rohlíčky, čaj, svařák, spoustu světýlek a hlavně na příjezd družiny se svatým Martinem.

Lipský Svatomartinský průvod
Kdy: pátek 10. listopadu od 17.00
Kde: Lípa, škola
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: V Lípě na Havlíčkobrodsku se uskuteční Svatomartinský lampionový průvod. Vyjde v pět hodin odpoledne od místní školy. Návštěvníci se mohou těšit na drobné občerstvení a průvod se závěrečným ohňostrojem. Vlastní lampiony s sebou.

Zdroj: Youtube

TŘEBÍČSKO

Svatomartinská plavba s ochutnávkou
Kdy: sobota 11. listopadu od 10.00
Kde: Kramolín, přístaviště
Za kolik: vstupné 690 korun na osobu
Proč přijít: Svatomartinská plavba s ochutnávkou Svatomartinských vín a husičkou vyplouvá z přístaviště Kramolín na Dalešické přehradě v sobotu 11. listopadu v deset dopoledne. Program bude nabitý. Zájemce čeká v 11.11 otevření a ochutnání letošních mladých svěžích vín z jediné vinice a vinařství na Vysočině. Nebude chybět ani porce svatomartinské husy a další dobroty. Lidé se budou moci kochat okolními krásami Dalešické přehrady. Na plavbu je nutná rezervace na emailu: dalesickaprehrada@seznam.cz nebo na telefonu +420723190709.

Svatomartinské slavnosti v Třebíči
Kdy: sobota 11. listopadu od 11.11
Kde: Třebíč, Karlovo náměstí
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Svatomartinské slavnosti v Třebíči zahájí otevření Svatomartinských vín. Během dne několikrát zahraje brněnská kapela Django Jet, která má v repertoáru převážně taneční swing a francouzský gypsy jazz. Opakovaně během odpoledne vystoupí SHŠ Grál, skupina historického šermu. Ve čtyři hodiny odpoledne přijde na řadu Bombarďák, koncert pro děti a v pět večer se všichni dočkají příjezdu svatého Martina. V půl šesté začne hrát cimbálová muzika Gromba. Akci moderuje Joža Kolář.

Zdroj: Deník/Milan Krčmář

ŽĎÁRSKO

Svatomartinský průvod ve Velké Bíteši
Kdy: sobota 11. listopadu od 17.00
Kde: Velká Bíteš, sraz u sokolovny v Tyršově ulici
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Svatomartinský lampionový průvod s ohňostrojem přichystali organizátoři u sokolovny v Tyršově ulici ve Velké Bíteši. Průvod se zastaví na Masarykově náměstí, kde je od půl šesté připravený tématický program s divadlem Netratrdlo na téma U dědy a babi hrajeme si rádi. V půl sedmé potom na všechny čeká v centru Velké Bíteše ohňostroj.

Svatomartinský ples v Měříně
Kdy: sobota 11. listopadu od 20.00
Kde: Měřín, kulturní dům
Za kolik: vstupné 250 korun, místenka 50 korun
Proč přijít: V Měříně pořádá městys Svatomartinský ples. K tanci a poslechu zahraje Martin Vaverka & Friends, Juggler Milan a Bohémia Chrast. Součástí bude také tombola a bohaté husí speciality ke svátku Martina. Na radnici v předprodeji si lze zakoupit také husí menu, všechny vstupenky budou slosovatelné.

Zdroj: Deník / Nedělková Jana