„Jádrem celé akce je slavnostní průvod s Během o Barchan. Letos bude skromnější. Bude méně postav v průvodu a také nebude tak bohatý doprovodný kulturní program,“ uvedl Zdeněk Hopian z jemnického informačního centra. Kvůli pandemii tedy zvolili v Jemnici přijatelný kompromis. Veškerý kulturní program se odehraje v zámeckém parku, pouťové atrakce budou stát na náměstí Svobody a část stánkového prodeje najdou lidé kromě zámeckého parku také na Havlíčkově náměstí.

Letos začíná slavnostní průvod s během v sobotu 19. června od čtvrt na dvě odpoledne u zámku. Už o den dříve se od šesti večer uskuteční první část průvodu s vyvěšením praporu na budově městského úřadu v Husově ulici. Od půl sedmé večer zahraje k tanci a poslechu Telčská dechovka, večer pokračuje taneční zábavou s kapelou Kalíšci a v deset večer lidé zažijí ohňovou show Fakír Dragon.

V sobotu v devět ráno se otevírá historické tržiště s doprovodným programem v zámeckém parku a od tří odpoledne vystoupí zpěvačka Dasha, známá například ze Star Dance, s kapelou Pajky Pajk Martina Kumžáka. Po celý den si zájemci mohou vyzkoušet žonglování a večer na ně čeká zábava se skupinou Spektrum a ohňová noční show Novus Origo.

V neděli v deset ráno se koná poutní mše svatá u kostela svatého Víta, dále jsou na programu kejklířská vystoupení, koncerty Luďka Minka a skupiny Dobrá Pára. V pondělí ve čtyři odpoledne vystoupí v areálu zámku Duo Jamaha a v šest večer pokračuje taneční zábava s Vasr Bandem.

Vstupné do bran města a areálu zámku je zdarma. Pouze koncert Dua Jamaha vyjde na 175 korun. Návštěvníci jsou povinní dodržovat aktuálně platná hygienická opatření. Celý program je k nalezení na webu barchan.cz.

Běh o Barchan, který byl v roce 2014 zapsaný na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky, je během čtyř poslů, kteří nesou zpráv královně Elišce Přemyslovně od jejího muže, krále Jana Lucemburského. Ten ani v boji nezapomněl manželku informovat o tom, jak se mu vede. Královna posly odměnila tím, co měla. Barchetovým náprsníkem, šátkem, punčochami a věncem. Odsud pochází název Barchan.

JIHLAVSKO

Havíření
KDY: pátek až neděle
KDE: Jihlava
ZA KOLIK: zdarma

Kulturu v Jihlavě nastartují tento víkend havíři. Zájemci se mohou těšit na tradiční průvod z náměstí v pátek 18. června od devíti hodin večer. Během víkendu si užijí letní koncerty, pouliční divadla, dobročinný běh a Svatojánskou pouť. Ve Smetanových sadech jsou připravené stánky, dobroty, dřevěný kolotoč pro děti. Kompletní program lidé najdou na webových jihlavský havířský průvod.

Rodinné odpoledne
KDY: neděle od 14.00
KDE: Brtnice, fara
ZA KOLIK: zdarma

V neděli mohou zájemci vyrazit na rodinné odpoledne věnované oslavě ke Dni otců. Děti si užijí skákací hrad, různé hry, malování na obličej a připravený bude i rukodělný koutek.

Letní slunovrat na Pekle
KDY: neděle od 15.00
KDE: Polná, areál Peklo
ZA KOLIK: zdarma

Na setkání pod červnovou oblohou zve Jihlavská astronomická společnost. Lidé si užijí tanec kolem ohně s Bárou Kolmanovou, zvuky houslí při západu slunce s Matějem Kolářem, výtvarné dílničky pro děti a další akce.

Čenkovská šupina
KDY: sobota od 6.45
KDE: Třešť/Čenkov, návesní rybník
ZA KOLIK: startovné 250 korun, diváci zdarma

Amatérské rybářské závody na dvě kola se konají v sobotu 19. června v soutěžní kategorii do osmnácti let, nad osmnáct let a také v kategorii o největší úlovek. Občerstvení je zajištěno.

Motoholomek Telč
KDY: sobota od 13.00
KDE: Telč, Panský dvůr
ZA KOLIK: startovné 200 korun na osobu, večerní zábava 120 korun pro hosty zvenčí

Motorkářský sraz se koná v Telči. Účastníci mohou dorazit do Panského dvora už v pátek večer. V sobotu od jedné hodiny je naplánovaný odjezd na spanilou jízdu Českou Kanadou, od půl páté následují soutěže o ceny, grilování a další program. Večer je připravená rocková zábava.

Kino DIOD: Naslepo
KDY: neděle od 19.30
KDE: Jihlava, DIOD
ZA KOLIK: 100/70 korun

Filmové představení Naslepo se koná v neděli od půl osmé v DIODu. Diváci budou platit až podle toho, jestli se jim film bude film líbit.

Jazz Quintet Třešť
KDY: pátek od 19.30
KDE: Třešť, Klub Fabrika
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Koncert kapely Jazz Quintet Třešť ve složení Ivana Menšíková, Antonín Vidlák, Jaroslav Šimánek, Petr Tyráček a Karel Zodl vystoupí v pátek 18. června v klubu Fabrika v Třešti od půl osmé večer.

Tanec Praha: Jáma lvová
KDY: pátek od 19.30
KDE: Jihlava, DIOD
ZA KOLIK: 200 a 100 korun

Dvě performerky balancují na hranici mezi zábavou a zvrhlostí, přecházejí od manipulace diváka k sebe manipulaci. Taneční duet s emočním nábojem od Johany Pockové a Sabiny Bočkové se koná v pátek 18. června od půl osmé večer v jihlavském DIODu.

Telčská dechovka
KDY: neděle od 14.00
KDE: Telč, náměstí Zachariáše z Hradce
ZA KOLIK: zdarma

Příznivci dechovky si užijí příjemné odpoledne s Telčskou dechovkou pod vedením Evžena Mašáta.Koncert začne v neděli ve dvě odpoledne na náměstí Zachariáše z Hradce v Telči.

Dubový downhill
KDY: sobota od 9.00
KDE: Třešť, dubová alej ulice Dr. Richtra
ZA KOLIK: startovné 50 korun

Nultý ročník amatérského cyklozávodu Dubový downhill ve sjezdu dubovou alejí pro všechny věkové generace a pro dobrodruhy a příznivce lehkého adrenalinu startuje tuto sobotu od devíti hodin dopoledne v Třešti.

Běh pro Bárku
KDY: sobota od 13.30
KDE: Jihlava, Brána Matky Bož
ZA KOLIK: 200 a 100 korun

Běh pro Bárku se koná v sobotu 19. června v Jihlavě. Start je u Matky Boží od půl druhé. Výtěžek z charitativního běhu bude věnovaný na provoz a zkvalitnění služeb pro domácí hospic Bárka. Pro závodníky jsou připravené tři tratě: dětská na tři sta metrů, amatérská tři kilometry a profi na pět kilometrů. Součástí je i doprovodný program včetně rozcvičení.

DALŠÍ AKCE

Třebíčsko

Slavnosti růžového vína
KDY: sobota od 10.00 do 22.00
KDE: Třebíč, zámecký park
ZA KOLIK: vstupné na místě 150 korun

V sobotu se od deseti hodin konají již po sedmé Slavnosti růžového vína v prostoru zámeckého parku v Třebíči. Návštěvníci budou moci degustovat novou úrodu od těch nejlepších vinařů, ochutnat gastronomii od zajímavých prodejců z celé republiky, ale i z lokálních provozoven. Nadchne je i rozšířená gastrozóna, workshopy, ale i celodenní program určený pro rodiny s dětmi.

Koncert Chinaski
KDY: sobota od 20.00
KDE: Třebíč, Podzámecká niva
ZA KOLIK: od 790 korun

Rok a půl si museli počkat fanoušci kapely Chinaski v Třebíči na koncert k poslednímu albu.  Původní termín se kvůli celosvětové pandemii třikrát přesunul. Nakonec se uskuteční 19. června pod širým nebem na Podzámecké nivě v Třebíči. Brány areálu se otevřou v sobotu o půl sedmé, vystoupení začne bez předkapely v osm hodin večer. Lístky zakoupené na všechny předcházející termíny platí a diváci nemusejí nic měnit.

Havlíčkobrodsko

Nové expozice hraček
KDY: pátek od 11.00
KDE: Kamenice nad Lipou, zámek

Pro sběratele a milovníky hraček otevírají na zámku v Kamenici nad Lipou v pátek 18. června nové expozice. Neformální setkání se uskuteční od jedenácti hodin na nádvoří zámku. Jedná se o expozice hraček ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze a sbírku parních strojků Romana Hedvičáka.

Oslavy spolku přátel železnic
KDY: sobota od 9.30
KDE: Chotěboř

V sobotu 19. června se v půl desáté dopoledne vznese první oblak páry z komínu lokomotivy Skaličák na chotěbořském nádraží. Místní spolek přátel železnice ve spolupráci s městem Chotěboř si v tento den připomenou sto padesát let od zahájení pravidelného provozu na trati Německý (dnes Havlíčkův) Brod – Rosice nad Labem (dnes stanice Pardubice-Rosice nad Labem). Celodenní program složený z venkovních aktivit, které zohledňují aktuální hygienická nařízení, se bude odehrávat na nádraží a u pivovaru v Chotěboři.

Pelhřimovsko

Letní Platforma Humpolec
KDY: sobota od 10.30
KDE: Humpolec, park Stromovka
ZA KOLIK: zdarma

Je tu osmý ročník humpoleckého festivalu Letní Platforma Humpolec, který je spojený s létem v parku Stromovka. Festival nabízí od středy do neděle pestrý program. Sobota 19. června bude patřit již tradičně jídlu pod širým nebem v čase od půl jedenácté do půl třetí. Děti se mohou těšit na loutkovou rodinnou pohádku Král Karel, která začne od jedenácti hodin.

S kolem kolem Humpolce
KDY: sobota od 14.00
KDE: Humpolec, Horní náměstí, před muzeem
ZA KOLIK: startovné 50 korun

Oblíbená cykloakce pro závodníky a pohodáře se v Humpolci koná už čtrnáct let. Jsou opět připravené dvě trasy, které ovšem pořadatelé odtajní až v den závodu. Start a cíl je na Horním náměstí. Obě trasy jsou vhodné jak pro děti, tak i pro dospělé i skupinky.

Žďársko

Farmářské trhy
KDY: sobota od 8.00 do 12.00
KDE: Nové Město na Moravě, Vratislavovo náměstí
ZA KOLIK: zdarma

V sobotu mohou lidé opět vyrazit na novoměstské farmářské trhy do parku na Vratislavově náměstí, a to v čase od osmi do dvanácti hodin. Nebudou chybět masné a mléčné výrobky, pečivo, koření, sazenice květin a zeleniny, džemy, medové produkty a spoustu dalších dobrot.

Oslavy založení Sboru dobrovolných hasičů
KDY: sobota od 9.00
KDE: Velké Meziříčí
ZA KOLIK: zdarma

V sobotu na náměstí se uskuteční oslavy 150. let založení Sboru dobrovolných hasičů ve Velkém Meziříčí. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky techniky Integrovaného záchranného systému od devíti a od dvou hodin odpoledne, vystoupení orchestru Základní umělecké školy a na ty nejmenší čeká skákací hrad. Výstavu z historie i současnosti místních hasičů lidé uvidí v Jupiter clubu od devíti do jedenácti.

Co se chystá

Výprava po stopách druhé světové války
KDY: 13. července od 10. a od 11.00
KDE: Žďár nad Sázavou

Procházky městem s historiky Miloslavem Lopaurem a Pavlem Elblem po stopách druhé světové války chystají ve Žďáře. Sraz bude před tvrzí, v jejíž pokladně si zájemci zakoupí vstupenku – dospělí za čtyřicet korun a děti za polovic. Čekat na ně bude rudoarmějec s ukázkou dobové výzbroje i výstroje sovětské i německé armády, uslyší příběhy místních obyvatel z posledních dnů války, dle chuti si vyzkouší také hod granátem či přesun raněného. Na výpravy je možné se objednat v Regionálním muzeu.

Stock Dobrohostov
KDY: 13. až 15. srpna
KDE: Dobrohostov

Šestadvacátý ročník festivalu Stock na letním parketu v Dobrohostově u Havlíčkova Brodu se koná od pátku 13. srpna do neděle 15. srpna. Lidé se mohou těšit například na kapely jako  Morčata na útěku, Brutus, Morava, Túfaranka a další.