Prázdniny v Telči

KDY: od pátku 24. července do neděle 9. srpna
KDE: Telč, Panský dvůr a nádvoří zámku
ZA KOLIK: od 100 korun za koncert

Sedmnáct dní plných dobré muziky, divadel a doprovodných akcí. To jsou letošní Prázdniny v Telči. Osmatřicátý ročník festivalu se ponese v cirkusovém duchu a zahájí ho se svým novým putovním představením nový český cirkus Cirk La Putyka. V sobotu vystoupí Vlasta Redl a v neděli Iva Bittová.
Šestnáctidenní festival láká především na koncerty českých muzikantů či folkových písničkářů. „Na nádvoří zámku zahrají mimo jiné Jiří Pavlica a Hradišťan, Vladimír Mišík s Etc. nebo Ondřej Havelka s Melody Makers,“ vyjmenoval hlavní pořadatel Prázdnin v Telči Milan Kolář.
Společně s kolegy se rozhodli také zopakovat společný koncert Bratří Ebenů a Druhé trávy, který měl minulý rok velký ohlas.
Vedle zmiňovaných muzikantů, kteří se budou vzájemně předhánět, kdo zahraje lépe písně toho druhého, bude diváky podle organizátorů lákat i koncert Anety Langerové. Na Panském dvoře vystoupí společně se slovenskou kapelou Korben Dallas.

Aneta Langerová a kapela Korben Dallas
Prázdniny v Telči jsou za dveřmi, ve hře je povinnost mít s sebou roušky

Vzhledem k řadě odložených koncertů bude vystoupení Monkey Business v Telči jedním z prvních v České republice. Telč bude navíc jedním z míst, kde kapely oslaví dvacet let od založení. „Koncerty Anety Langerové a Monkey Business se odehrají na Panském dvoře, kde se ve festivalové pátky a soboty již potřetí otevře open-air scéna. Každý den tu lidé uslyší čtyři koncerty, které začnou již odpoledne a trvají dlouho do noci,“ ujistil diváky další z pořadatelů, Vojtěch Kolář. Na Panském dvoře své příznivce potěší i písničkářka Lenny a Barbora Poláková.
V provozu bude venkovní bar, pojízdná kavárna, ledová čajovna a nabídka pouličního jídla i minipivovarů.
Návštěvníci se vedle hlavního programu festivalu mohou těšit na divadelní scénu v zámeckém parku a odpolední hraní na Kocouří scéně na náměstí Zachariáše z Hradce.

Nezisková organizace Spolu proti samotě pořádá pikniky v teplické Zámecké zahradě.
Tip Deníku na setkání: Lidé si užijí rekordní piknik. I na Pelhřimovsku

Do Telče za jedinečným zážitkem z koncertů i atmosféry míří například Anna Nováková. „Každý rok se s manželem vypravíme do Telče na festival, je to taková naše tradice. Letos jedeme na Monkey Business a už se moc těšíme,“ prozradila.
Kromě koncertů připravili organizátoři také dobročinný Běh Telčí pro Sdílení. Lidé, kteří do festivalové Telče dorazí, mohou kromě koncertů navštívit i divadla pro děti, tvůrčí dílny, závody dračích lodí, ochutnají dobré pivo, podniknou výlety do okolí nebo si užijí koupání v lomech.
Program a prodej vstupenek návštěvníci najdou na webu festivalu.

TIPY Z JIHLAVSKA

Hudební léto na Březinkách
KDY: pátek od 18.00
KDE: na Březinkách, Jihlava
ZA KOLIK: vstupné 100 - 150 korun

Živo bude u obchodního a zábavního centra Březinky v Jihlavě- Koná se tam totiž festival s názvem Hudební léto na Březinkách. Tento pátek vystoupí od šesti hodin kapela Jurský park a po ní bude následovat Lou Laboratory od osmi hodin.

Miluše Čechová a vitráže
KDY: pátek od 8.30
KDE: Brána Matky Boží, Jihlava
ZA KOLIK: vstupné 25/15 korun

Výstavu skleněných vitráží je možné navštívit v Bráně Matky Boží v Jihlavě ještě do 6. září. Výtvarnice Miluše Čechová působí ve Starči u Třebíče. Už řadu let se specializuje na skleněné vitráže vyráběné technikou Tiffany. Její vitráže jsou známé svými květinovými a přírodními motivy. Otevřeno je v pondělí až pátek od půl deváté do pěti hodin, polední pauza je od dvanácti do půl jedné, o víkendu je otevřeno od desíti di jedné a pak od dvou do šesti. 

Ježkovy pohádkové neděle
KDY: neděle od 18.00
KDE: Parkán u Matky Boží, Jihlava
ZA KOLIK: vstup zdarma 

Na Parkáně u Matky Boží je pro děti připravené divadlo Princezna pro draka v podání Divadla Kukadla. Představení začíná   v šest hodin v podvečer. Kapacita je osmdesát míst, výdej rervačních lístků na TIC Jihlava.

DALŠÍ TIPY

Třebíčsko

Anenská pouť
KDY: sobota od 15.00
KDE: Náměšť nad Oslavou
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

V Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku se koná Anenská pouť. V sobotu ve tři hodiny začne u sokolovny pohádka O kůzlátkách. V pět hodin vystoupí smyčcový orchestr Cantorum a večer završí Oldies diskotéka v sokolovně. V neděli zahraje od dvou hodin dechová kapela Polužanka. Nebudou chybět pouťové atrakce, stánky a bohaté občerstvení. 

ZaHraDa - akustický koncert
KDY: pátek od 20.00
KDE: koupaliště, Rokytnice nad Rokytnou
ZA KOLIK: vstupné 80 korun

Akustický koncert seskupení ZaHraDa se koná v pátek na koupališti v Rokytnici nad Rokytnou od osmi hodin. Vlasta Zahrádka je třebíčský zpěvák, m.j. frontman známé kapely Carmen. Je autorem většiny písní a na Rokytnické koupaliště přijede se svojí šestičlennou kapelou ZaHRaDa. Devadesátiminutový program vyplní jak Vlastovy úplné novinky, tak starší, osvědčené hity z éry Carmen. Vše v akustické, uchu velmi lahodící, příjemné úpravě. Jako host na této akci vystoupí Julian Goodwin.

Letní kino v Třebíči 
KDY: pátek od 21.15
KDE: Třebíč, parkoviště za zimním stadionem
ZA KOLIK: vstupné 50 korun

Parkoviště za zimním stadionem v Třebíči je letos místem konání letního kina, které je součástí programu Třebíčského kulturního léta. Začátky představení jsou vždy po setmění, nejdříve ve 21.15 hodin. Vstupné ve výši 50 korun lze zakoupit pouze na místě. V pátek  promítají českou komedii Chlap na střídačku, v sobotu Jak vycvičit draka 3, v neděli Joker, další týden Vlastníci,  John Wick 3, Rocketman a poslední den ve čtvrtek 30. července zakončí letní kino česká komedie 3Bobule.

Letní kino za Starou radnicí
KDY: pátek od 21.00
KDE: Náměšť nad Oslavou, za Starou radnicí
ZA KOLIK: vstupné je dobrovolné 

Za Starou radnicí na dvorku v Náměšti nad Oslavou dnes promítá letní kino snímek Z Náměště do Kanady za hokejem. Začátek promítání po setmění po deváté hodině. Deky a dobrou náladu s sebou. Občerstvení zajištěno.

Pelhřimovsko

Koncert Mňágy a Žďorp
KDY: sobota od 20.00
KDE: prostranství u kulturního domu Máj, Pelhřimov
ZA KOLIK: na místě 350 korun

Že i cesta může být cíl, přijede zazpívat v sobotu do Pelhřimova kapela Mňága a Žďorp. Vstupné na místě je 350 korun. Koncert začíná v osm hodin večer. kapacita je podle pořadatelů omezená na 500 návštěvníků. Pelhřimovské Léto u Máje nabízí každý týden v červenci a srpnu koncert kapely. Návštěvníky potěší i pohádky, pouťová zábava, dvě letní tančírny či nedělní dechovky na náměstí. 

Kinematograf bratří Čadíků
KDY: pátek od 21.30
KDE: Masarykovo náměstí, Pelhřimov
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Poslední příležitost užít si romantiku sledování filmů pod širým nebem mají filmoví nadšenci v Pelhřimově. Kinematograf bratří Čadíků jim nabídne český snímek Poslední aristokratka. Filmoovu komedii natočil Jiří Vejdělek podle knižní předlohy Evžena Bočka, který působí jako kastelán v Miloticích na Hodonínsku. Potomek emigranbtů se z New Yorku vrací na rodinné sídlo, hrad Kostka. Čerství aristokraté jsou neznalí místních poměrů a nepolíbení českou realitou. Jak si s novými pořádky i svérázným služebnictem poradí Hynek Bočan a Tatiana Vilhelmová, uvidí diváci v pátek od půl desáté večer.

Hraná prohlídka kláštera
KDY: neděle od 14.00
KDE: Želiv, klášter
ZA KOLIK: 150 korun dospělí, 100 korun děti

Zažít historii na vlastní kůži mohou v neděli návštěvníci želivského kláštera. Provozovatelé si pro ně připravili další z prázdninových hraných prohlídek. Milovníci poutavých příběhů i historických faktů si vyslechnou zajímavosti, které souvisejí se založením kláštera i s pozdější obnovou Janem Blažejem Aichelem Santinim. Kdo nestihne prohlídku tuto neděli, může využít třeba termín 8. či 23. srpna. Vstupenky je nutné zarezervovat na telefonním čísle 725 448 291.

Fotbalisté Bedřichova (v bílém) prohráli v Kamenici a s pohárem se loučí.
Kamenický Dvořák řídil pohárovou výhru nad Bedřichovem hattrickem

Pohádka pro děti
KDY: sobota od 11.00
KDE: park Stromovka, Humpolec
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Divadlo Toy Machine nabídne divákům loutkové představení s názvem Eliška a jiné královny. Pohádka je inspirovaná známými ženami, které se dokázaly ve svém oboru prosadit. Například jedna část se věnuje Elišce Junkové, automobilové závodníci, další pak vědkyni Marii Sklodowske či dokonce Johance z Arku. Jak příběh dopadne, uvidí příchozí v sobotu od jedenácti hodin dopoledne. Představení je vhodné pro děti starší tří let. 

Promenádní koncert
KDY: neděle od 10.00
KDE: Masarykovo náměstí, Pelhřimov
ZA KOLIK: zdarma

U příležitosti Pelhřimovského kulturního léta vystoupí v neděli dopoledne Venkovská kapela v čele s kapelníkem Jaroslavem Šimekem. Venkovská kapela je veselá a netradiční dechová hudba ze Žďáru nad Sázavou. Členové jsou jak amatérští, tak profesionální muzikanti z okolí Žďárských vrchů. Tradičně vystupují ve svých kostýmech vypovídajících o kraji, odkud pocházejí.

Havlíčkobrodsko

Noční prohlídky Lipnice
KDY: sobota od 20.00
KDE: hrad Lipnice nad Sázavou
ZA KOLIK: 200 korun

Divadelně zpracované noční prohlídky přímo ušité pro hrad Lipnice nad Sázavou na Havlíčkobrodsku mohou zájemci navštívit v pátek a v sobotu. Začínají v osm a v půl jedenácté večer. Vystupují zde majitelé panství, vojáci, žoldnéři a děvečky. Nebude nouze o místní pověsti, strašidla a pořadatelé slibují, že přijde i Jaroslav Hašek. Rezervace je možná na telefonním čísle na 606 480 708 nebo na e-mailu zdenek@sigri.cz. 

Žďársko

Festival Pod zelenou horou
KDY: sobota od 15.00
KDE: nádvoří zámku, Žďár nad Sázavou
ZA KOLIK: 350 korun

Nádvoří žďárského zámku bude v sobotu hostit pokračování festivalu Pod Zelenou horou. Na návštěvníky čeká kapela Tata Bojs, energičtí CHEERS!, místní legenda Fuga či divadlo pro děti z Líšně s taškařicí Jezevec na borovici. Akce začíná ve tři hodiny odpoledne. Organizátoři slibují zábavu pro celou rodinu, děti se mohou těšit na skákací hrad i výtvarné dílny.