Trabant, céčka, Vitacit, slavný hit Holky z naší školky. To jsou věci, které zůstávají stále v paměti. Lidé se mohou do dob minulých vrátit v sobotu na Šlakhamru, v čase od deseti do pěti odpoledne. Návštěvníci si připomenou slavné filmy, mohou hádat písničky a jejich interprety, zkusí poznat kromě tradičního trabantu i jiné značky aut, podívají se i do šatníku a panelákového bytu. Nebudou chybět tradiční pochoutky. Pro zájemce bez rozdílu věku bude otevřená retro herna, kde si vyzkouší poskládat Rubikovu kostku, céčka, zahrát stolní fotbal či hru Logic a vyrobí i mávátko.„Retro výlet je tentokrát určený všem generacím, úkoly jsou připravené tak, aby je mohli plnit příchozí všech generací. Navíc ani nemusí splnit všechna stanoviště. Za splněné úkoly získají penízky a za ty si lze v našem obchůdku Hamrex vybrat odměnu,“ uvedla tisková mluvčí Technického muzea Brno Zuzana Doubravová.

Kromě retro stanovišť čekají na návštěvníky již tradičně kováři. Lidé je uvidí jak při práci na unikátním, vodou poháněném bucharu, tak při tradiční práci na kovadlinách. „Atmosféru akce mohou příchozí doladit retro oblečením,“ dodala Zuzana Doubravová.

Toto nejsou snímky ze zimy, ale ze začátku srpna na jedné zahradě v Hybrálci. Kroupy ničily úrodu i květiny.
VIDEO: Bílo v srpnu? Na Jihlavsko se sesypaly kroupy, lidé na ně brali lopaty

Již třináctý Retroden pořádají v sobotu v areálu hasičské a sokolské zahrady ve Svratce. „Lidé se mohou těšit na bohatý program. Sraz historických vozidel začne ve dvě hodiny. Zájemci se budou moci svézt historickým autobusem Škoda. O půl třetí vystoupí Petra Janů a na čtvrtou hodinu je připravená retro přehlídka s programem a hudebním překvapením. Retroden zakončí večerní čaj aneb diskotéka s hity šedesátých až osmdesátých let,“ uvedl místostarosta Svratky Martin Mudroch. Návštěvníci v retro oblečení jsou vítaní i na této akci.

JIHLAVSKO

FOOD festival
KDY: sobota od 10.00
KDE: Luka nad Jihlavou, za zdravotním střediskem
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné


Kombinace klasického pouličního jídla i regionální producenti se představí v Lukách nad Jihlavou. Součástí je doprovodný program v podobě Michala Nesvadby s kouzelnou školkou, Petr Bende Trio, taneční vystoupení loucké aerobičky Anny Třetinové a večer letní kino Prvok, Šampón,Tečka a Karel. Dojde i na osvěžení v podobě pěnové show, aquazorbing a další.

Parní léto v Hodicích
KDY: sobota od 16.00
KDE: Hodice, vlakové nádraží
ZA KOLIK:

Setkání na hodickém nádraží s parním vlakem a spoustou zajímavých atrakcí nejen pro děti se koná v sobotu od čtyř hodin. Hrát bude Countrybanda. Parní lokomotiva přijede od Telče do Hodic v 16.16, poté pokračuje do Třeště, odsud odjede do Hodic zpět v šest večer a zůstane tam stát na nádraží až do 21.45. Poté se vydá zpět na základnu do Telče.

Plíhal a Žalman v Telči
KDY: sobota a neděle od 19.30
KDE: Telč, nádvoří zámku
ZA KOLIK: 500, 450 korun

Prázdniny v Telči pokračují i o víkendu kvalitní hudbou. V sobotu v hlavním programu zahraje Karel Plíhal, v neděli se představí uskupení Antikvartet a Žalman a spol.

Letní kino v Polné
KDY: pátek od 21.30
KDE: Polná, nádvoří hradu
ZA KOLIK: 50 korun

Zámecké nádvoří opanuje koproduční životopisné drama s názvem Šarlatán, ve kterém excelují Ivan Trojan se synem Josefem. Tento film ukončuje sérii letních projekcí v Polné.

Výstavy na židovském hřbitově
KDY: sobota až neděle
KDE: Telč, židovský hřbitov na Starém Městě u zastávky vlaku
ZA KOLIK: vstupné zdarma

V pátek končí výstava Situla arcanum aneb Úvod do nové hermetiky (fotografie, koláž, instalace) od Jany Butzke a Silvie Milkové. V sobotu ji střídá výstava Pavla Kocha s názvem To, co je zatím. Otevřeno je neděle až pátek od 10.00 do 18.00 hodin, v sobotu od 13.00 do 18.00.

Nadcházející sobotu 7. srpna zažijí food festival v Lukách nad Jihlavou
Letní zážitky v Lukách nad Jihlavou obohatí festival jídla Dej si FOOD

DALŠÍ TIPY

TŘEBÍČSKO

Festival Petra Dvorského
KDY: sobota od 20.00
KDE: Jaroměřice nad Rokytnou, nádvoří zámku
ZA KOLIK: základní vstupné 350 korun

Letošní 23. ročník hudebního festivalu Petra Dvorského začíná tuto sobotu od osmi hodin na nádvoří zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou. Zahajovací galakoncert se tradičně stane klasickou slavnostní předehrou celého festivalového programu. Diváky čeká souhra lidského hlasu a symfonického orchestru v áriích, duetech a orchestrálních číslech z oper Verdiho, Masseneta, Smetany, Dvořáka a Pucciniho. Festival trvá do 21. srpna.

Čechomor turné 2021
KDY: pátek od 19.00
KDE: Náměšť nad Oslavou
ZA KOLIK: vstupné 590 korun

Čechomor vyráží na letní Kooperativa Tour s novou deskou Radosti života a zároveň oslaví třiatřicet let skupiny na hudební scéně. V Náměšti nad Oslavou vystoupí v pátek na nádvoří zámku od sedmi večer.

Na chill v Třebíči
KDY: sobota od 10.00 do 22.00
KDE: Třebíč, Tyršovy sady
ZA KOLIK: 100 korun

Další ročník festivalu Na chill se tentokrát koná na jiném místě – v Tyršových sadech. Zájemci si vychutnají pochoutky místních kuchařů, osvěží se vyladěnými drinky lokálních barmanů a výčepních, poslechnou si pohodovou muziku.

ŽĎÁRSKO

Street food festival
KDY: sobota od 10.00 do 21.00
KDE: Žďár nad Sázavou, zámek
ZA KOLIK: zdarma

Na Street food festivalu ve Žďáře nad Sázavou v nabídnou v sobotu zájemcům to nejlepší přímo z Afriky, ale i z dalších koutů světa. Kdo bude mít chuť, může přijít ochutnat na Žďárský food festival na nádvoří zámku skvělé tropické ovoce, najdou zde také sušené ovoce, koření ze Zanzibaru, extra kvalitní čaj, džemy a mnoho dalšího.

Heřmanická dechovka
KDY: sobota od 13.00
KDE: Dolní Heřmanice
ZA KOLIK: 200 korun

Obec Dolní Heřmanice zve na již třináctý ročník Heřmanické dechovky v areálu u fotbalového hřiště. Pořadem bude provázet moderátor Karel Hegner z Brna. Vystoupí Doubravěnka, Lidečanka, Jižani, Muzikanti Ladislava Prudíka a Straňanka. Vstupné je 200 korun.

XVI. Memoriál Fr. Proseckého sen.
KDY: sobota od 7.30
KDE: Bystřice nad Pernštejnem, náměstí
ZA KOLIK: zdarma

Na setkání historických vozidel a vozidel Tatra, včetně jejich příznivců mohou zájemci dorazit v sobotu na bystřické náměstí. Příjezd je naplánovaný od půl osmé do deseti dopoledne. Od půl jedenácté vystoupí big-beatová skupina Kroky. V jednu je komentovaný start na Retroden do Svratky. Akce je součástí Vavřinecké pouti v Bystřici.

Základní škola Laškov navštívila jihlavský závod Enviropol a zoologickou zahradu.
Žáci poctivě sesbírali mobily. Odměnou jim byl výlet do Jihlavy

HAVLÍČKOBRODSKO

Street food festival
KDY: sobota od 10.00 do 21.00
KDE: Žďár nad Sázavou, zámek
ZA KOLIK: zdarma

Na Street food festivalu ve Žďáře nad Sázavou v nabídnou v sobotu zájemcům to nejlepší přímo z Afriky, ale i z dalších koutů světa. Kdo bude mít chuť, může přijít ochutnat na Žďárský food festival na nádvoří zámku skvělé tropické ovoce, najdou zde také sušené ovoce, koření ze Zanzibaru, extra kvalitní čaj, džemy a mnoho dalšího.

Heřmanická dechovka
KDY: sobota od 13.00
KDE: Dolní Heřmanice
ZA KOLIK: stupné 200 korun

Obec Dolní Heřmanice zve na již třináctý ročník Heřmanické dechovky v areálu u fotbalového hřiště. Pořadem bude provázet moderátor Karel Hegner z Brna. Vystoupí Doubravěnka, Lidečanka, Jižani, Muzikanti Ladislava Prudíka a Straňanka.

XVI. Memoriál Fr. Proseckého sen.
KDY: sobota od 7.30
KDE: Bystřice nad Pernštejnem, náměstí
ZA KOLIK: zdarma

Na setkání historických vozidel a vozidel Tatra, včetně jejich příznivců mohou zájemci dorazit v sobotu na bystřické náměstí. Příjezd je naplánovaný od půl osmé do deseti dopoledne. Od půl jedenácté vystoupí big-beatová skupina Kroky. V jednu je komentovaný start na Retroden do Svratky. Akce je součástí Vavřinecké pouti v Bystřici.

Vyžití v lesoparku U Jakuba s rozhlednou najdou jak nejmenší, tak i dospělí.
Chcete zabavit děti? V lesoparku U Jakuba o nich nebudete vědět

PELHŘIMOVSKO

Kámenské hradohraní
KDY: sobota a neděle
KDE: hrad Kámen
ZA KOLIK:

Tento víkend se na hradě Kámen bude konat již devátý ročník Kámenského hradohraní. Chybět nebudou šermířská vystoupení, kouzelníci Telemat a Telepat, sokolník s dravci a sovami. Po oba dva dny budou hradní expozice přístupné od 10.00 do 17.00 bez doprovodu průvodců. Návštěvníci si tak celý hrad po zakoupení vstupenek projdou sami a mohou se zapojit do zábavně naučného kvízu s úkoly. Sobotní večerní program od 19.00 do 21.30 hodin bude patřit hraným prohlídkám a ve 22.30 hodin vystoupí skupina Gaja Yritis se svou ohňovou show.

Quijotova šedesátka
KDY: pátek a sobota
KDE: hrad Lipnice

Osmý ročník Quijotovy šedesátky v překrásných prostorách hradu Lipnice nad Sázavou, v přírodním amfiteátru pod hradem a také v kostele, nabídne sérii nejrůznějších divadelních představení, koncertů, tanečních vystoupení, a to nejen umělců s handicapem. Návštěvníci se mohou těšit na kapelu AG – Flek, taneční vystoupení Proty Boty, inscenaci Sněžibába a čert Divadla Harmonika, nebo na společný koncert písničkářů z různých zemí: Jiří Vondrák, Petr Rímský, Alexey Kudryavtsev a Tolek Muracki. Uvidí premiéru inscenace Don Don Šajn vznikající pod hlavičkou jedinečného rukopisu Divadla Klauniky Brno. Festival vyvrcholí tradičním Exhumanizačním pochodem za Jaroslava Haška.

Koncert Letních žesťových kurzů Žďár
KDY: neděle od 17.00
KDE: Kamenice nad Lipou, nádvoří zámku
ZA KOLIK: 100 korun

Závěrečný koncert Letních žesťových kurzů Žďár bude podle pořadatelů nezapomenutelným zážitkem. Vystoupí na něm všichni účastníci, asi třicet hráčů na žesťové nástroje, z velké části vyučující, studenti či absolventi akademií a konzervatoří z celé republiky. Zájemci se mohou těšit na mnoho unikátních skladeb. Vstupné je sto korun.

Ještěrky, housenky, a drobný hmyz lze sledovat na letních zahradách.
Kouzelná letní zahrada. Housenky si pochutnávají na lupenech. Mrkněte se

CO SE DĚJE U SOUSEDŮ

Brněnské muzejní noci
KDY: sobota od 18.00 do 24.00
KDE: Brno

Na víc než dvaceti místech po celém Brně čekají v sobotu mezi šestou večer a půlnocí na návštěvníky výstavy, programy a mimořádné prohlídky u příležitosti letošní Brněnské muzejní noci. K návštěvě bude lákat Moravská galerie, Muzeum Brněnska a další známé instituce. Návštěvníci ale mohou nahlédnout i na krajský úřad, do brněnského pracoviště národní banky, do virtuální expedice brněnské zoo nebo třeba do Muzea vlakové pošty.

Pivní slavnosti
KDY: sobota během dne
KDE: Znojmo

Sobotu ve znamení pěnivého moku si mohou užít lidé ve Znojmě. Letos se Pivní slavnosti přesunou z Horního náměstí do areálu pivovaru. Návštěvníci se mohou těšit na tři hudební scény. U rotundy zahraje v deset večer Kapitán Demo, v Enotéce vrcholí program s Totálním nasazením a na pivovarské zahrádce budou hvězdou večera Páni kluci a Irnis.

CO SE CHYSTÁ

FunnyFest
KDY: 13. srpna
KDE: Velké Meziříčí

Další ročník multižánrového festivalu FunnyFest vypukne už za týden. Koná se v pátek 13. srpna v čase od tří odpoledne do deseti večer na náměstí ve Velkém Meziříčí. Zájemci se mohou těšit na Fotící bedýnku, TikTokery, Slackline, vyrobu placek a další. Mezi kapelami a interprety vystoupí Eirik, Jakub T. Hladík a Tomáš Štefka, Vzhůru a níž. Občerstvení na místě bude zajištěné.Na festivalu budou moci lidé zakoupit výrobky klientů z denního stacionáře NESA.

Koncert kapely Túfaranka
KDY: 15. srpna, od 14.00
KDE: Chlum, hřiště
ZA KOLIK: vstuné dobrovolné

Obec Chlum společně s hasiči a myslivci z Chlumu zvou všechny příznivce dechové hudby na koncert dechové kapely Túfaranka ze Šakvic. Uskuteční se 15. srpna v areálu hřiště Chlum na Třebíčsku. Začátek je od dvou hodin odpoledne. Občerstvení je zajištěno. Vstupné je dobrovolné.

Mrkvancová pouť v Polné
KDY: Chlum, hřiště
KDE: Polná, Husovo náměstí

Jedna z největších poutí na Vysočině, Mrkvancová pouť, se koná druhý zářijový víkend v Polné. Při této události mají lidé možnost ochutnat tradiční pokrmy z Vysočiny, koupit si místní výrobky a sebe i děti zabavit pouťovými atrakcemi, navštívit výstavy, koncerty a jiná představení. Nejdůležitější ovšem je ochutnat tradiční sladký pokrm – Mrkvance. Tuto pochoutku je možné si dát pouze v Polné, kde se traduje, že její chuti propadl i známý malíř Mikoláš Aleš.