Hody v Křoví. V pátek začne program v osm večer s předhodovou zábavou s rockovou kapelou Nonstop v místní sokolovně. Bude se u toho grilovat maso, pít víno, burčák, pivo a tvrdý alkohol. Nejbohatší program nabídne sobota 1. října.

„V jedenáct dopoledne projde obcí za doprovodu Podhorácké muziky krojovaný průvod s chasou, písařem, rychtářem s rychtářkou a nebude chybět ani servus s policisty,“ uvedl za organizátory Josef Bartošek.

Ve tři hodiny pokračuje hodový program na vsi pod májou. Malá chasa zatančí Českou besedu a chasa velká zase Československou a Moravskou besedu. V sedm večer vypukne hodová zábava v místní sokolovně s kapelou Podhorácká muzika. „Na programu je chytání zvonu, dobré jídlo a pití,“ dodal Bartošek. V neděli od půl desáté začíná mše svatá v kostelu svatého Petra a Pavla. Hodové dozvuky budou pokračovat ještě ve středu 5. října kácení májky.

Při procházce po bystřickém parku miniatur navštívíte nespočet významných staveb.
Nespočet hradů při jediné procházce. Bystřický park miniatur vás nadchne

Hody v Hodicích. Vepřové hody v Hodicích vypuknou už v pátek od šesti večer zábavou s kapelami Pod Tlakem a Terestial. To pravé hodování se všemi vepřovými dobrotami je na programu v sobotu od půl desáté dopoledne. „Budeme mít v nabídce opět jitrnice, jelita, grilované prase, zabijačkovou polévku, tlačenku, prejt, stejky, klobásy a nebo zabijačkový guláš,“ vyjmenoval tradiční dobroty za pořadatele z Moto klubu Hodice Zdeněk Hink.

V půl desáté dopoledne začne hrát k tanci a zábavě country kapela JCS Salavice, po ní ve dvě odpoledne vystoupí dechová kapela Poličanka a od sedmi večer je vystřídá rocková kapela Kalybr. Na své si přijdou milovníci různých hudebních žánrů. „Součástí celého dne budou doprovodné soutěže pro děti a dospělé a večer vylosujeme tombolu o hezké ceny,“ dodal závěrem Hink.

Trucbáby z Jihlavy na 26. Setkání hornických měst a obcí ČR v Kutné Hoře.
Hornická paráda v Kutné Hoře. Došlo stříbro? Nechyběly ani trucbáby z Jihlavy

DALŠÍ TIPY NA VYSOČINĚ

Jihlavsko

Kaskadéři v Jihlavě
KDY: sobota od 16.00
KDE: Jihlava, amfiteátr Březinovy sady
Návštěvníci se mohou těšit na klasické autorodeo se vším, co k němu patří, ale také na pyrotechnické efekty, silnou muziku, precizní jízdy po dvou kolech, synchronizované rychlé jízdy, drift a také akrobacii na autech. Hladinu adrenalinu zvednou freestyle jezdci, kteří skáčou dobře a rádi a ve svém repertoáru mají pestrou škálu skoků v mnoha variacích.

Rybí hody
KDY: sobota od 13.00
KDE: Roštejn, hrad
Na hradě Roštejn se uskuteční rybí hody. Návštěvníci se mohou těšit na rybí pochoutky, bramborové placky, na ukázku vaření piva, burčák a další lahůdky. Od 13 hodin bude hrát k tanci a poslechu Jarda Hypochondr.

Výstava Krampus
KDY: sobota a neděle
KDE: Polná, měšťanský pivovar
Největší výstava krampus masek na Vysočině se koná v Polné. O víkendu je vystaví měšťanský pivovar v Polné. K vidění budou masky skupin z celé České republiky i zahraničí. V sobotu bude výstava k vidění od deseti do sedmi večer, poté vystoupí se svou fire-show Novus Origo a od osmi hodin vystoupí skupina Nádech. V neděli bude výstava k vidění od deseti do pěti hodin.

Derniéra Postel pro Anděla
KDY: sobota od 19.00
KDE: Třešť, Sokolský dům
Lechtivá komedie Postel pro Anděla bude mít v sobotu 1. října svou derniéru. V Sokolském domě se naposledy odehraje v sedm večer. Ve hře v režii Anny Fencíkové exceluje Divadelní soubor Jana Lišky. Součástí akce bude i krátké připomenutí patnácti let souboru od změny názvu souboru.

Rybářské závody
KDY: sobota od 7.00
KDE: Třešť, rybník Obora
Na rybníku Obora u odbočky k bowlingu se uskuteční rybářské závody. První kolo začíná v osm a trvá do jedenácti, druhé od dvanácti do třetí hodiny. Vyhlášení výsledků od čtvrt na čtyři. Startovné bude 400 korun. Soutěžící musí mít platný rybářský lístek.

Mozaiky a obrazy v mlýně
KDY: sobota a neděle 
KDE: Telč, Parní mlýn
Otevřené ateliéry na Vysočině nabídnou například mozaiky a obrazy Táni Piechowiczové. Návštěvníci se mohou těšit na mozaikové obrazy, mozaikové obaly na květináče a obrazy převážně koní malované olejem a pastelem. Lidé se budou moci podívat na tvorbu mozaiky na květináč. V sobotu i v neděli bude na parním mlýně otevřeno od deseti do dvanácti a od dvou do pěti hodin odpoledne.

XII. výstava hub
KDY: pátek a sobota, od 9.00 do 12.00 a od 12.30 do 17.00
KDE: Jihlava, výstavní sál Muzea Vysočiny na Masarykově náměstí
V pátek a sobotu se v jihlavském muzeu koná tradiční podzimní výstava hub pořádaná ve spolupráci s Mykologickým klubem Jihlava. Součástí výstavy je bezplatná mykologická poradna. Vstupné třicet korun, snížené dvacet korun.

Divadlo: Veselé Velikonoce
KDY: neděle od 19.00
KDE: Jihlava, DKO
Situační komedie Veselé Velikonoce vychází z nejlepších tradic slapstickových komedií a grotesky. Jedná se o českou divadelní premiéru. V hlavních rolích hraje Martin Hofmann a Michaela Badinková. Vstupenky budou k dostání na místě za 490 korun.

Oktoberfest v Hartvíkovicích 2022
Pivo v tuplácích, usměvavé dívky v krojích a kapela. To vše nabídl Oktoberfest

Třebíčsko

Třebíčská flérparáda
KDY: neděle od 10.00 do 16.00
KDE: Třebíč, hotel Atom
Tradiční Třebíčskou flérparádu mohou zájemci navštívit v neděli od deseti do čtyř hodin odpoledne v prostorách hotelu Atom v Třebíči. Na stáncích najdou návštěvníci originální módu, šperky, keramiku, dekorace, hračky, deskové hry, dobroty a mnoho dalšího. Pro ty, kteří přijdou s dětmi, mají pořadatelé připraveny různé dílničky, do kterých dítko odloží a v klidu nakoupí. Děti si procvičí jemnou motoriku u sypaní, malování, razítkování či vystřihování. Vstup je zdarma.

Michal Nesvadba: Michal na hraní
KDY: pátek od 17.00
KDE: Třebíč, hotel Atom
V pátek vystoupí v Třebíči v Hotelu Atom Michal Nesvadba se svým představením pro děti. Začátek je od pěti hodin odpoledne, program potrvá přibližně jednu hodinu bez přestávky. Představení je o tom, jak si hrát s Michalem podle návodu. Michal umí běhat, umí stát, umí mluvit i tancovat. Kouzelný Michal je první hračkou na světě, která si může vybrat, kdo si s ní bude hrát! Nebudeš to právě ty? Michal naučí děti pořádku ve svých hračkách. Bez dětí to ale nejde a tak jsou od začátku až do konce aktivně zapojeny do magické hry s rekvizitami vyrobenými nejen ze samolepicí pásky. Vstupné 250 a 270 korun.

Lollipopz- Lízátková párty
KDY: neděle od 15.00
KDE: Třebíč, Fórum
Rok 2022 je ve znamení barev a radosti. I na podzim vyráží dívčí skupina Lollipopz na dlouhou cestu Českem, aby se svou novou Lízátkovou párty roztančila Lollyteam! Anet, Amy, Neli a Annie si pro své fanoušky připravily zcela nový program, ve kterém nebudou chybět nové písničky z připravovaného alba, ale samozřejmě i staré a oblíbené, jako například První láska, Mezi hvězdy, Lollyškola nebo O prázdninách je fajn! Nebude chybět soutěž o merch a hlavně pořádná nálož zábavy a radosti.

Písně, šansony a další harampádí
KDY: pondělí 3. října, od 19.00
KDE: Třebíč, Národní dům
Písně, šansony a další harampádí. Koncert zpěváka Ondřeje Rumla za doprovodu Mateje Benka na piano se uskuteční v pondělí 3. října v Národním domě v Třebíči od sedmi hodin večer. Jedna z nejvýraznějších osobností tuzemské pěvecké scény přichází s recitálem, který volně navazuje na spolupráci s textařem Michalem Horáčkem. V programu zazní ale i písně, které tvořil s pianistou Matejem Benkem. Vstupné od 230 korun.

Divadlo: Úča musí pryč
KDY: pátek od 19.00
KDE: Náměšť nad Oslavou, zámecká jízdárna
Divadelní představení Úča musí pryč mohou lidé navštívit v pátek v zámecké jízdárně v Náměšti nad Oslavou. Hrají Igor Chmela, Linda Rybová, David Prachař, Jana Janěková ml., Petra Špalková, Kristýna Frejová. Vstupné činí 420 a 370 korun.

Zámek ve Velkém Meziříčí, kde se nachází i muzeum.
Ve Velkém Meziříčí vystavují dílo rodačky, malířky Zdenky Vorlové Vlčkové

Žďársko

Ozvěny baroka
KDY: neděle od 16.00
KDE: Žďár nad Sázavou, kostel sv. Jana Nepomuckého
Oslavy třístého výročí vysvěcení kostela na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou jsou i po pouti aktuální. Tuto neděli bude možné vyslechnout koncert s názvem Ozvěny baroka, na němž vystoupí žáci a pedagogové žďárské Základní umělecké školy Františka Drdly. Koncert se koná od čtyř hodin odpoledne přímo v kostele svatého Jana Nepomuckého na Zelené Hoře ve Žďáře nad Sázavou.

Ozvěny baroka
KDY: neděle od 16.00
KDE: Žďár nad Sázavou, kostel sv. Jana Nepomuckého
Oslavy třístého výročí vysvěcení kostela na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou jsou i po pouti aktuální. Tuto neděli bude možné vyslechnout koncert s názvem Ozvěny baroka, na němž vystoupí žáci a pedagogové žďárské Základní umělecké školy Františka Drdly. Koncert se koná od čtyř hodin odpoledne přímo v kostele svatého Jana Nepomuckého na Zelené Hoře ve Žďáře nad Sázavou.

Dny otevřených ateliérů
KDY: sobota a neděle
KDE: Žďársko
Řada umělců na Žďársku ukáže svoji tvorbu široké veřejnosti při příležitosti Dnů otevřených ateliérů. Přímo ve Žďáře nad Sázavou bude možné v sobotu navštívit zámek, kde se od devíti do osmnácti hodin příchozí dozví o tvorbě mistrů řemesel působících na zámku v rámci projektu Chytrá ruka. V sobotu i v neděli, vždy od devíti do sedmnácti hodin, bude možné navštívit Hasičskou zbrojnici ve Velkém Meziříčí, kde bude své dílo prezentovat řada kreativních lidí, ať už půjde o malbu, vyšívání, šití, pletení a podobně. V Dolních Radslavicích představí Tomáš Dufek svoji výrobu netradičních hudebních nástrojů. Na Karlově bude možné zhlédnout výrobu ručně tvarovaného hutního skla ve sklárně, v Krásném v Chalupě pod lípou bude návštěvníci uvidí zase ateliér s textilní tvorbou. V Jámách představí Johana Mierva svoji keramickou dílnu, na Moravci Mirka Špačková sochařskou tvorbu. Kompletní seznam zapojených umělců je možné nalézt na webu www.doavysocina.cz.

70. výročí založení Centra Kociánka
KDY: pátek od 13.00
KDE: Březejc, areál Centra Kociánka
Centrum Kociánka se věnuje dětem i dospělým se zdravotním postižením a pracoviště v Březejci v pátek slaví sedmdesát let svého působení. V jedenáct hodin dopoledne začíná děkovná mše svatá, v jednu hodinu odpoledne oslavy oficiálně začnou. Vystoupí písničkář Pavel Helan, kapela Stetson i uživatelé centra. Chybět nebude jarmark výrobků, aktivity pro děti, prohlídka zrekonstruovaných prostor zařízení. Občerstvení zajištěno.

Není vinyl jako vinyl
KDY: od pondělí 3. října
KDE: Žďár nad Sázavou, Městské divadlo
Část rozsáhlé sbírky obalů vinylových desek Vladimíra Trojánka a Víta-Bohumila Homolky bude možné prohlédnout si na výstavě v Městském divadle ve Žďáře nad Sázavou. Vernisáž se koná v pondělí 3. října od pěti hodin odpoledne. Otevřeno je vždy hodinu před představením a během představení.

Jefis Duo: Criss Cross
KDY: úterý 4. října od 19.00
KDE: Bystřice nad Pernštejnem, kulturní dům
Criss Cross, křížem krážem hudebním světem se vydá v úterý 4. října Jefis Duo. Na akordeon zahraje Jakub Jedlinský, s houslemi vystoupí Pavel Fischer Muzikanti propojují world music, klasickou hudbu i jazz, k rozeznání bude vliv hudby balkánské, židovské, irské, skotské, romské a mnohé další. Koncert se koná v kulturním domě v Bystřici nad Pernštejnem od sedmi hodin večer. Vstupné činí sto padesát korun, snížené sto, platí permanentky Klubu přátel hudby.

Objevy na náměstí ve Světlé nad Sázavou.
Nejen kanály. Archeologům se ve Světlé podařilo objevit další část podzemí

Havlíčkobrodsko

Antonín Dvořák: Biblické písně
KDY: pátek od 18.00
KDE: Havlíčkův Brod, Krajská knihovna Vysočiny
Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě zve na páteční koncert Biblických písní (op. 99) Antonína Dvořáka na Schodech. Zazpívá Jadviga Kubátová a na klavír ji doprovodí Martin Kubát. Biblické písně jsou cyklem deseti písní pro alt s doprovodem klavíru na slova z Davidovy Knihy žalmů. V rámci celého Dvořákova díla se jedná o nejzásadnější projev skladatelovy víry v Boha, oproštěné od jakéhokoli patosu. Vstupné je sto korun.

Posvícenské roládování
KDY: sobota od 14.30 do 23.30
KDE: Jeřišno
Obec Jeřišno zve všechny na Posvícenské roládování tuto sobotu. Návštěvníky čeká soutěž o nejlepší roládu, disco pro děti a večer zábava v Hospodě U Doubravky.

Dětské rybářské závody
KDY: sobota od 8.00 do 14.00
KDE: Ždírec nad Doubravou, koupaliště Horní Studenec
Sbor dobrovolných hasičů Studenec zve na třetí ročník rybářských závodů pro děti tuto sobotu. Místem konání bude koupaliště Horní Studenec. Prezentace od osmi hodin ráno a losování míst k chytání, zahájení bude v devět hodin. Chytat mohou pouze děti od tří do patnácti let. Soutěžící nepotřebují rybářský lístek.

Cyklistická časovka
KDY: sobota od 12.00 do 18.00
KDE: Sloupno, start od autobusové zastávky na křižovatce
Obec Sloupno společně s Klubem přátel cyklistiky Ždírec nad Doubravou pořádají již patnáctý ročník cyklistické časovky Sloupno – Horní Vestec 2022. Jsou připraveny trasy pro silniční i horská kola. Samozřejmě i zkrácená trasa pro děti ve věku pět až devět let. Startovné padesát korun, děti do patnácti let zdarma.

Nevšední podzimní koncert
KDY: neděle od 14.00
KDE: Golčův Jeníkov, sokolovna
Golčův Jeníkov, sokolovnaProč přijít: Klub seniorů v Golčově Jeníkově pořádá v neděli od dvou hodin odpoledne v místní sokolovně Nevšední podzimní koncert, na kterém se představí populární a oblíbená zpěvačka Olinka Baričičová s kamarády v pořadu krásných a smysluplných písniček z vlastního repertoáru. Menší občerstvení zajištěno.

O princezně, která ráčkovala
KDY: sobota od 15.00
KDE: Chotěboř, kino Družba
Premiéru pohádky podle filmové předlohy režiséra Vladimíra Karlíka O princezně, která ráčkovala budou moci zhlédnout malí i velcí v sobotu v kině Družba v Chotěboři od tří hodin odpoledne. Veselá hudební pohádka o napravené princezně aneb Královské reggae na motivy známé televizní předlohy o princezně, která si zakládala na své urozenosti, je plná humoru i melodických a vtipných písniček Zdeňka Rytíře. Na první pohled se zdá, že je to obyčejné království, ale opak je pravdou. Vstupné je 120 korun, předprodej vstupenek v Informačním centru Chotěboř nebo online na CEKUS Chotěboř.

Kemp mediků 2022
Kemp mediků ukázal důležitost odborných stáží

Pelhřimovsko

Pouťový trh
KDY: neděle od 9.00
KDE: Pacov
Do města Pacova se tento rok vrací tradiční pouť, která letos připadá na první říjnový víkend. Kromě atrakcí a běžně rozestavěných stánků se zde ale bude konat i předposlední pacovský trh této sezóny, který letos připadá na tuto neděli. Ten se uskuteční, stejně jako trhy předešlé, v areálu místního skateparku naproti zámku, tentokrát však v prodlouženém čase, a to od devíti ráno až do čtyř hodin odpoledne. K zpříjemnění nedělního dne nebude chybět ani živá hudba, posezení či vyžití pro děti.

Vinobraní
KDY: sobota od 20.00
KDE: Počátky, sokolovna
Sbor dobrovolných hasičů Počátky zve na tradiční Vinobraní v sobotu v místní sokolovně od osmi hodin večer. Vstupné v předprodeji 180 korun, na místě 220 korun. K tanci a poslechu zahraje skupina Wajt.

Pavel Talich: Krajina mého dětství
KDY: 1. až 30. října
KDE: Humpolec, Muzeum dr. A. Hrdličky výstavní sál na Dolním náměstí
Výstava fotografií humpoleckého rodáka Pavla Talicha bude zahájena vernisáží v sobotu ve tři hodiny odpoledne. Úvodní slovo pronese Lenka Zajícová. V kulturním programu vystoupí pěvecký sbor Čech a Lech. Pavel Talich.

14. Podzimní cyklistická vyjížďka
KDY: sobota od 13.00
KDE: Kamenice nad Lipou, sraz v restauraci U nádraží
Pro všechny příznivce cyklistiky připravili pořadatelé v Kamenici nad Lipou tradiční podzimní vyjížďku. Čekají na ně značené trasy o délce deset, jednadvacet a sedmačtyřicet kilometrů. Malý dárek a občerstvení v cíli zajištěno.

Calin – Popstar tour
KDY: pátek od 20.00
KDE: Pelhřimov, KD Máj
Čtyřiadvacetiletý rapper a zpěvák Calin s moldavskými kořeny letos vydal své druhé studiové album Popstar, které tento pátek představí v Pelhřimově. Vstupné je 400 korun.

Medvědi připomněli Světový den narkolepsie
Medvědi z Červené Řečice připomněli nemoc, co může ze života udělat peklo

CO SE CHYSTÁ

Přehlídka mažoretek
KDY: sobota 8. října od 10.00
KDE: Třebíč, Karlovo náměstí
Mažoretky Cheerladies Třebíč zvou všechny příznivce na přehlídku mažoretek, která se uskuteční v sobotu 8. října v deset hodin dopoledne na Karlově náměstí v Třebíči. Představí zde vítězné choreografie z Mistrovství světa v chorvatském Zagrebu a zároveň oslaví třicet let od založení souboru Mažoretky Cheerladies Třebíč.

Na kus řeči s Miroslavem Donutilem
KDY: středa 12. října od 19.00
KDE: Pelhřimov, Divadlo Lubomíra Lipského
Pro všechny, kteří milují dobrý český humor, se mohou těšit na opravdovou lahůdku. Dvanáctého října zavítá do Pelhřimova populární český bavič a herec Miroslav Donutil. Přijede představit jednu ze svých one man show, které mají vždy velký úspěch. Tentokrát to bude nejoblíbenější pořad Na kus řeči. Představení se uskuteční v Divadle Lubomíra Lipského od sedmi hodin večer. Talk show Na kus řeči je vyprávění zážitků a příběhů z jeho bohatého života a života jeho přátel. Program se skládá z nových humorných příběhů, tak se mají návštěvníci na co těšit. Vstupné na představení je 450 korun.

Císařské posvícení
KDY: pátek 14. až neděle 16. října
KDE: Moravské Budějovice
Císařské posvícení oživí ve dnech 14. až 16. října Moravské Budějovice. Hlavní program je připravený na sobotu. Od osmi hodin mohou zájemci navštívit trhy v Purcnerově ulici a zámeckém nádvoří. Centrem města projde ve dvě odpoledne průvod v kostýmech. Následovat bude program na zámeckém nádvoří. Místní ochotníci zahrají dobovou scénku, hrát bude dechová hudba, kytarová škola, vystoupí Profi Aerobic Team MB, skupina Crédo, PS Band, chybět nebudou pouťové atrakce a stánky trhovců. Za zhlédnutí stojí také výstava obcí mikroregionu v zámeckých konírnách a věž kostela svatého Jiljí.

Hudební slavnosti
KDY: sobota 15. října až čtvrtek 1. prosince
KDE: Vilémov
Čtrnáctý ročník hudebního festivalu s názvem Hudební slavnosti Vladimíra Reiského de Dubnic se koná ve dnech od 15. října do 1. prosince na Zámku ve Vilémově v zrcadlovém sále. Na prvním koncertě se posluchačům představí skotská dudácká skupina The rebel Pipers v sobotu 15. října od šesti hodin večer. Další vystoupení je naplánované na 11. listopadu, zahraje uskupení cellistů s názvem Prague Cello Quartet. Třetím a zároveň posledním koncertem bude vystoupení saxofonového dua s klavírem Covert Ensemble ve čtvrtek 1. prosince. Rezervovat vstupenky na tyto koncerty je možné na office@vilemovcastle.cz nebo na telefonu 725 910 408.

Farmářské a bleší trhy na Edenu
KDY: sobota 15. října od 10.00
KDE: Bystřice nad Pernštejnem, centrum Eden
Centrum Eden v Bystřici nad Pernštejnem pořádá v sobotu 15. října farmářské a bleší trhy. Tento den návštěvníkům představí své originální a s láskou tvořené kousky prvovýrobci kabelek, batohů a oblečení. Zároveň se budou moci zájemci podívat na westernové hobby závody v jezdeckém areálu centra Eden.