Rozhleden a vyhlídkových věží je v České republice už téměř 500 a další jistě přibudou. A jak to tak bývá, obvykle k nim vede cesta do kopečka. Na tom jsou potěšující dvě věci… První, že cesta domů pravděpodobně povede naopak z kopce, a druhá, že vám po návratu bude více chutnat.

Velký Javorník
Vrchol Velkého Javorníku je křižovatkou několika turistických cest a pro svůj jedinečný výhled je oblíbeným cílem návštěvníků. Rozhledna na Javorníku v nadmořské výšce 918 m n. m. je originální dřevostavba ve stylu místní Frenštátsko-Rožnovské architektury. Vertikálně se člení na devět podlaží, přičemž první podlaží je obloženo ve stylu Valašské roubené stavby tvořící provozní místnost. Celková výška rozhledny je 25,915 m, má dvě vyhlídkové plošiny. Z rozhledny je překrásný výhled na Frenštátskou brázdu, masiv předních hor Beskyd až po Lysou horu, Ondřejník, Poodří, Štramberk, Veřovické vrchy a za příznivého počasí ještě mnohem dále. Na nejvyšším ochozu jsou umístěny panoramatické tabule pro snadnější orientaci.

Skialpinismus.
Hory, svoboda a sníh. Turistice na lyžích propadá stále více Čechů

Tanvaldský Špičák
Rozhledna na vrchu Tanvaldský Špičák (831 m n. m.) v Jizerských horách byla postavena roku 1909 a o rok později k ní byla přistavena turistická chata s restaurací. Dnešní podoba objektu je z roku 1930. Vyhlídková věž je vysoká 18 m a vyhlídková plošina je ve výšce 14 m. K výhledu je nutné vystoupat 69 schodů, odměnou je ovšem nádherný kruhový výhled na Jizerské hory, Krkonoše, Černou Studnici, Ještědský hřeben a města rozkládající se v údolí pod vrcholkem. K rozhledně se pohodlně dostanete lanovkou z obce Jiřetín pod Bukovou. Vrcholová stanice sedačkové lanovky stojí přímo u rozhledny. Z Jiřetína vede na vrchol také zelená turistická značka. Tanvaldský Špičák je jedním z největších středisek zimních sportů v Jizerských horách. Když cestou vyhladovíte, přímo na místě je vyhlášená restaurace.

Štěpánka
Kamenná novogotická rozhledna Štěpánka na vrchu kopce jménem Hvězda (959 m n. m.), jež stojí na Příchovickém hřebeni, je nejstarší rozhlednou v Jizerských horách. Výška rozhledny je 24 m a výhled z ní je opravdu krásný. Jsou odtud vidět západní Krkonoše, údolí Desné a Kamenice, roztroušená zástavba horských chalup až k přehradě Souš a hora Jizera v pozadí. Na Štěpánku vede modrá turistická značka z obce Kořenov (2 km s převýšením 150 m) nebo modrá značka z Příchovic (2 km s převýšením 180 m). Nedaleko je ještě rozhledna „Maják Járy Cimrmana“, a to u horní stanice vleku příchovického lyžařského střediska.

Lyžovačka na Špičáku.
Skiareály na Šumavě nabízí ideální podmínky. Projeté jsou i stopy pro běžkaře

Velká Deštná
Velká Deštná je plochým hřbetem cca 3 km východně od Deštného v Orlických horách a zároveň je nejvyšší horou Orlických hor (1 115 m n. m.), které se dříve říkalo Sedmihradská hora. V roce 2019 zde byla otevřena nová rozhledna s fantastickým výhledem. Železná, téměř devatenáctimetrová věž ve tvaru nepravidelného pětiúhelníku je z vnější strany pobita šikmými modřínovými hranoly, jež symbolizují dešťové kapky ve větru, takže v okolní krajině působí velice přirozeně. Úchvatný výhled z otevřené plošiny nabízí hřeben Orlických hor, Králický Sněžník a za ním vrcholky Jeseníků – Šerák a Keprník, Rychlebské hory, Krkonoše s nejvyššími vrcholy – Sněžkou, Studniční a Luční horou.

Děčínský Sněžník
Rozhledna patří k těm nejkrásnějším v Česku. Naleznete ji v oblasti Tisá, ve stejnojmenné obci Sněžník. Leží v nadmořské výšce 723 m a na vrchol vede celkem 153 schodů. Na vrcholu je plošina s romantickým cimbuřím, odkud je monumentální kruhový výhled do kraje. Z rozhledny uvidíte Ještěd, Milešovku i České středohoří. Na vrcholu Děčínského Sněžníku se také můžete občerstvit ve výletním altánu. Rozhlednu nechal v roce 1864 postavit majitel zdejšího panství František Antonín Thun a dnes patří mezi nejstarší rozhledny v Česku. Nejsnadnější přístup je od osady Sněžník.

Rozhledna hradu Lichnice
Přímo v areálu hradu Lichnice naleznete kovovou rozhlednu, která se nenápadně ukrývá v torzu hradní věže. Za jasného počasí se před vámi otevřou fantastické výhledy po okolí. Rozhledna je 13 m vysoká, jejím základem jsou ocelová konstrukce a točité dřevěné schody. Jestliže se dostanete nahoru, pokocháte se výhledem na Železné hory a kaňon Lovětínské rokle. Lichnická rozhledna je přístupná v době otevření hradu Lichnice. Informace poskytují kastelánka hradu a informační centrum města Třemošnice. Příchod je směrem od silnice v Podhradí.

TIP
Ne všechny rozhledny jsou otevřené celoročně, raději si před výletem zjistěte otevírací dobu, abyste pak nebyli vy i děti v cíli výletu zklamaní.

PAVEL OVSÍK