Takzvaně nalehko cestuje letecky na dovolenou jen málokdo. Zpravidla si turisté s sebou berou jedno až dvě zavazadla. Pro některé ale může už začátek cesty na letišti představovat nemilé překvapení, protože mají v příručních nebo odbavených zavazadlech něco, co tam nepatří.

Velkou pozornost by lidé měli věnovat balení zavazadel. Jsou existují předměty, které si sebou nemohou vzít na palubu, jakou jsou třeba nože nebo nůžky. Tekutiny se mohou přepravovat jen v nádobách o maximálním objemu 100 mililitrů, navíc uložené v opakovaně uzavíratelném sáčku.

Naopak do kufru, který cestující svěřil do rukou letecké společnosti při odbavení a zamíří do nákladního prostoru nesmí být žádná elektronika, která obsahuje lithiové baterie. Pokud si tedy cestující bere s sebou notebook, powerbanku, ale i e-cigaretu, musí je mít v příručním zavazadle na palubě.

Co nepatří do letadla? 

Ti, kteří se ve své vysněné destinaci chystají na vícedenní túru s přespáním v přírodě, by měli nechat doma plynové kartuše. Do letadla vůbec nepatří ani třeba prskavky nebo náplně do zapalovače. Nemluvě o výbušninách.

Kvůli nim už šest let letiště kontroluje zavazadla a po jejich odbavení se může podívat dovnitř. „Abyste předešli možnému poškození odbaveného zavazadla při detekční kontrole, doporučujeme používat kufry s TSA zámky, jsou označeny červeným diamantem, nebo se zámky Safe Skies, jsou označeny symbolem hořící pochodně,“ žádá letiště.

Letiště Praha se letos chystá na silnou sezonu a očekává, že jím projdou přes tři miliony cestujících. „Doporučujeme naplánovat příjezd alespoň dvě hodiny před odletem a po odbavení pokračovat rovnou na bezpečnostní nebo pasovou kontrolu,“ poradila mluvčí letiště Klára Divíšková.