Survivor se natáčel v Dominikánské republice –  vznikl a vzniká tady nejen jeho česká a slovenská řada, ale například i turecká a rumunská. Soutěžícím, kteří tráví celý čas natáčením na blíže neupřesněném odlehlém místě země, ukazuje poměrně nevlídnou a drsnou tvář. Není tu nouze o hlad, nepohodlí a zvířátka, kterých se suchozemec zpravidla hodně bojí.

Dominikánská republika:

| Video: Youtube

Turisté ovšem znají Dominikánskou republiku úplně jinak: jako místo plné palmových hájů, přírodních parků a jezer i úrodných údolí, která obklopuje tyrkysově modrá voda. Kromě překrásné přírody, vlídného klimatu a přátelské atmosféry má ostrov i řadu tajemství a zajímavostí.

Hispaniola patří dvěma různým zemím

Dominikánská republika leží v karibském souostroví Velké Antily, na ostrově Hispaniola. Není na něm sama - o ostrov se dělí s republikou Haiti. Kdo viděl nepřekonatelný dokument Yanna Arthuse-Bertranda Domov aneb Kam směřuje naše cesta (2009), ví, jak hranice mezi Dominikánskou republikou a Haiti vypadá. Bertrand svět točil z výšky. Právě z výšky je vidět dělící čára (dlouhá 360 kilometrů) mezi rájem a zkázou.

Zatímco lidé v Dominikánské republice svých pět osmin ostrova odnepaměti moudře opečovávali, šlechtili, pomáhali přírodě zvládnout špatné časy po hurikánech a část půdy přivedli k úrodnosti, často nevzdělaní Haiťané proměnili část své země v žalostný a neklidný úhor.

Pralesy bez milosti káceli, stromy proměnili v dřevěné uhlí a obnaženou půdu v bezcenné vyprahlé plochy, na nichž toho nelze moc vypěstovat. „Haiti je nejchudší a nejzaostalejší zemí celé Ameriky,“ píše o sousedovi vzkvétající Dominikány web Worldbank.

Životní láska Kryštofa Kolumba

Ostrov Hispaniola je na mapě světa už od roku 1492. Tehdy ho objevil Kryštof Kolumbus, který se prý do toho kousku země zamiloval na první pohled a údajně řekl hned dvě věty: „Toto je ráj na zemi“ a „Toto je nejkrásnější země, jakou kdy lidé viděli.“

Jeho jméno a zásluhu připomíná hned několik míst na ostrově. Zřejmě nejnavštěvovanější je katedrála Primada de América v hlavním městě Santo Domingo, kde prý byly objeveny Kolumbovy ostatky (totéž ovšem o Kolumbových ostatcích říkají Španělé, podle nichž jsou uloženy v Seville).

Účastníci poslední řady reality show si užívali Hispaniolu po svém:

| Video: Youtube

„Se jménem Kryštofa Kolumba je spojen i monstrózní maják, který tady místní postavili před dvaceti lety k oslavě 500. výročí objevení Ameriky. Největší maják světa ve tvaru obrovského kříže stál neuvěřitelných 100 milionů dolarů, a když se rozsvítí, je jeho záře vidět až v Portoriku vzdáleném tři sta kilometrů,“ píše o unikátní stavbě web Mahalo.

Obří maják nicméně často zapínat nemohou. Jeho spotřeba energie je totiž tak obrovská, že kvůli tomu zhasne celé město.


Nahrává se anketa ...

Ráj pro snoby, hazardní hráče i cyklisty

Dominikána není nějaká neřízená, natož necivilizovaná divočina, jak by se ze Survivoru mohlo zdát: má jednu z nejúspěšnějších a nejrychleji rostoucích ekonomik v Latinské Americe. Z velké části stojí na turismu.

S turisty to Dominikánci umějí. Svůj ráj tady najdou plážoví povaleči, golfisté, hazardní hráči, vášniví cyklisté, milovníci karibských rumů a ručně balených doutníků, ale i bytostní ekologové a baťůžkáři.

Kam se hrabou Maledivy a Seychely

Dominikánské pláže podle znalců i každoročních turistických žebříčků jsou nejkrásnější na světě. Jejich scenérii prý ty maledivské a seychelské nesahají ani po paty. Jednou z nejznámějších je pláž Cayo Levantado, na níž se natáčela reklama na rum Bacardi, píše například cestovatelský web Cestovinky.

Podle místní legendy je tady zakopaný obrovský pirátský poklad, takže řada turistů si prý krátí čas obcházením pobřeží s hledačkou kovů, napsal před časem web Novinky.

Prázdninové vily pro celebrity

Dominikána je z pochopitelných důvodů častým cílem nejen turistů, ale i investorů do prázdninových domků – české celebrity nevyjímaje. Svoji haciendu tady má už přes dvacet let producent František Janeček a má, nebo bude mít modelka Simona Krainová, která tady tráví i s dětmi část roku.

Bulvár před dvaceti lety spekuloval, že zhruba za dva miliony si u pobřeží koupil pozemek i Karel Gott. Často totiž svého přítele Janečka navštěvoval a místo si zamiloval. V roce 2004 ho však podle bulvárních investigativců prodal.

Bacardi na Cayo Levantado chutná přesně takhle:

| Video: Youtube

Realitní a investiční kanceláře mají v nabídce pohledné plážové vilky v Dominikánské republice i za osm milionů, což – s odpuštěním – není zase tak moc. Podobné peníze stojí například chalupa či apartmán ve Špindlerově Mlýně, nebo třípokojový byt v Praze.

Catalina, ostrov bez lidí

Součástí Dominikánské republiky je i neobydlený ostrov La Catalina s křišťálově čistou vodou, čarokrásnou vodní faunou a kokosovými palmami, kam si lze zajet lodí se šnorchlem pod paží. U pobřeží občas kotví zaoceánské parníky a na pár měsíců v roce se tu shromážďují obrovská množství ryb v době tření.

Survivor je úspěšná reality show, jejíž už druhou českou řadu letos odvysílala TV Nova. Jejím vítězem se v polovině května stal Tomáš Weimann, který si podle pravidel odnesl dva a půl milionu korun. První i druhá řada show se natáčela v blíže neupřesněné odlehlé lokalitě Dominikánské republiky.