Palanga je letovisko na pobřeží Baltského moře. Je to pravděpodobně i nejoblíbenějším tuzemským místem, kde samotní Litevci tráví dovolenou. I proto o něj pečují.

Palanga láká na svěží vzduch i borové háje

Palanga byla vyhlášena jako letovisko pro relax již v meziválečném období. Důvodem je jódem nasycený vzduch, osvěžující vůně borového dřeva z okolních lesů, léčivé minerální prameny a samozřejmě moře jako takové, jak uvedl web Visit Palanga.


Nahrává se anketa ...

„Návštěvníci přijíždějící do Palangy si dnes mohou zlepšit své zdraví v mnoha lázních, sanatoriích a wellness centrech,“ uvedl web s tím, že velkým tahákem je bez pochyby i samotné Baltské moře.

Jak to vypadá v letovisku Palanga:

Zdroj: Youtube

Palanga je destinací, která leží přímo u Baltského moře. Cesta z Česka je dlouhá  něco přes 1000 kilometrů a trvá tak tedy něco přes 10 hodin čistého času. Tedy podobně jako třeba na chorvatský Pelješac. Klidně i vícedenní zastávku si však lze udělat v polské Varšavě, která je zhruba na půli cesty.

Kilometry nádherných pláží

Celá oblast Palangy je zajímavá zachovalou přírodou. Opalovat se lze na asi 18 kilometrech pláží plných dun a zajímavých zákoutí. Mají světlý, někdy až skoro bílý písek.

Exotika v zimní sezoně. Magický ostrov Srí Lanka v Indickém oceánu nabízí mnohem víc než jen pláže a koupání. Třeba slonní safari
Na návštěvě slonů na Srí Lance. Ostrov je perlou nejen pro pláže a koupání

„Písek je zde tak dokonale měkký, že šlápnutí na něj přináší podobný pocit, jako byste se procházeli po jemném hnědém cukru. Na Palanze miluji to, že i když je velmi turisticky zaměřená, je snadné se zde vyhnout davům a odpočinout si u moře,“ uvedla kanadská travelblogerka Briana.

Čím dále od mola, tím méně lidí

„Voda v Baltském moři je čistá a teplota vody příjemná na koupání,“ láká web Welcome to Lithuania. Baltské moře je navíc charakteristické tím, že je na začátku poměrně mělké, a tedy vhodné pro rodiny s dětmi.

Okolo mola bývá poměrně plno.Okolo mola bývá poměrně plno.Zdroj: Wikimedia Commons, Knutux, volné dílo

Co se týče obsazenosti pláží, nejvíce plno bývá v okolí mola. To je dominantou celé oblasti. Je poměrně nové, postaveno bylo v roce 1998 ve tvaru písmene L. Se skoro půlkilometrovou délkou opravdu nejde přehlédnout.

Barevná jezírka v Polsku jsou nádherným a zajímavým výletním cílem
Úchvatný přírodní skvost. Barevná jezírka leží jen kousek od českých hranic

Pokud si tedy návštěvníci chtějí užít více klidu, jdou se koupat a slunit dále od mola.

Jaké v Palanze bývá počasí

Pravdou je, že Palanga nepatří mezi destinace pro turisty, kteří vyhledávají hic. Letní teploty se zde pohybují kolem 25 stupňů Celsia, jak vyplývá ze statistik specializovaného webu WeatherSpark. Pocitová teplota při obloze bez mráčků je samozřejmě vyšší.

Co se týče teploty Baltského moře, jeho teplota hlavně v srpnu atakuje až 25 stupňů Celsia, jak uvádí zájmový web Sea Temperature.

Palanga je plná zajímavých zákoutí:

Na čem si v Palanze pochutnat

Na svém webu Courious Travel Bug travelblogerka Briana z Kanady doporučila, na čem si v Palanze určitě pochutnat:

  • Cepelíny– bramborové knedlíky plněné mletým masem, tvarohem nebo houbami
  • Šaltibarščiai - studená polévka z nakládané řepy a kefíru. Má zářivě růžovou barvu
  • Žemaičių blynai – to jsou placky se šťouchaných brambor plněné masem
  • Bulviniai blynai – strouhané a smažené bramborové placky
  • Uzené ryby – zejména si dejte sumce nebo úhoře

Co dalšího dělat v Palanze

Palanga není pouze místem, kde se lze koupat. Je tu také řada míst, ze kterých si lze odnést příjemné zážitky.

Světový unikát najdete v Podhajské. Termální koupaliště a lázně Podhájska využívá zdejší léčivou vodu, která bývá díky své kvalitě často přirovnávána k té v Mrtvém moři.
Kvůli léčivé vodě nemusíte jet až k Mrtvému moři. Najdete ji u našich sousedů

„Můžete zamířit do Muzea Jantaru, které se nachází v paláci z 19. století poblíž Baltského moře. Další, co musíte vidět, je botanický park, který se rozkládá na více než 100 hektarech a je domovem stovek druhů rostlin z celého světa. Najdete zde také historické stavby, jako jsou dřevěné kostely a panský dům z 19. století,“ informuje například známý britský web The Sun.

Doplnil, že je zde také rušný noční život, a tedy řada barů a klubů otevřených až do časných ranních hodin.

Jak moc je Litva drahá

The Sun upozornil i na poměrně nízké ceny za ubytování. Důstojné ubytování zde lze sehnat už za asi 500 Kč za osobu a noc. Platí totiž, že Litva je na velmi podobné úrovni jako Česká republika. Platí to samozřejmě také o potravinách a spotřebním zboží. Platí se zde eury.