1/14

Zelená hora ve Žďáře nad Sázavou

Fotogalerie: Zelená Hora kostel Jan Nepomucký

Památka UNESCO, perla barokní gotiky a vrcholné dílo architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. To je kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou.

Unikátní stavba vznikala ve dvacátých letech osmnáctého století a vychází z konceptu pěticípé hvězdy. Tomu odpovídá půdorys, ale i pět vchodů, pět oltářních výklenků či pět hvězd a pět andělů na hlavním oltáři. Ambity kolem kostela mají tvar hvězdy deseticípé. Kostel můžete navštívit buď při prohlídce s průvodcem, nebo každou sobotu od půl páté odpoledne při mši svaté.

Sejdete-li dolů do města, blízko Zelené hory najdete bývalý cisterciácký klášter, nynější zámek. O místní historii se dozvíte poutavou a interaktivní formou v zámeckém Muzeu nové generace.

Zelená Hora, Ždár nad Sázavou | Video: Hana Kabrdová

close Hana Kabrdová, komunitní redaktorka, Žďár nad Sázavou. info Zdroj: Deník/Hana Kabrdová zoom_in Hana Kabrdová, komunitní redaktorka, Žďár nad Sázavou. Za Deník doporučuje: Hana Kabrdová, komunitní redaktorka Deníku na Vysočině

Své úplně první novinářské zkušenosti jsem sbírala ještě při studiu jako redaktorka Žďárského Deníku - při studentské praxi a chvíli také na plný úvazek. Nyní pro Deník pracuji při rodičovské dovolené jako servisně komunitní redaktorka a mám na starosti opět žďárský okres. Jsem tu doma, takže mě baví poznávat okolí i skrze zážitky čtenářů. Ráda píšu, setkávám se a komunikuji s lidmi a při práci pro Deník sbírám síly na výchovu našich dvou chlapečků.

loading
arrow_left Předchozí
1/14
Další arrow_right